Porady ogrodnicze

Jak zbierać deszczówkę z rynny? Magazynowanie i wykorzystanie deszczówki w ogrodzie

Zbieranie deszczówki to nie tylko oszczędność kilkudziesięciu złotych miesięcznie. To również działanie proekologiczne oraz korzystne dla naszego ogrodu. Zapas wody opadowej uratuje nasze uprawy podczas suszy. Dla roślin jest ona lepsza niż kranówka. Wyjaśniamy, jak zbierać deszczówkę z rynny, jak ją magazynować i jak wykorzystać w ogrodzie.  

Jak zbierać deszczówkę z rynny? Magazynowanie i wykorzystanie deszczówki w ogrodzie
Łapacz deszczu można bardzo łatwo zamontować samodzielnie. Fot. 123 RF/Piscel

Spis treści:

Jak zbierać deszczówkę z rynny? 

Zbieranie deszczówki z rynny jest bardzo proste i tanie. Wystarczy zaopatrzyć się w zbieracz wody, zwany też łapaczem deszczu. To rura, którą wkładamy we fragment rynny. Rura posiada zawór, którym możemy odprowadzać deszczówkę do zbiornika. W wersji prostszej zamiast zaworu jest rynienka. Pod nią lub pod zawór można podłożyć zbiornik na wodę, w którym podczas opadów będzie gromadziła się deszczówka.  

Na rynku są też bardziej skomplikowane łapacze deszczu. Posiadają one sitko, na którym zatrzymują się wszelkie liście czy gałązki zalegające w rynnach. Mają też blokadę, która w momencie napełnienia zbiornika deszczówką odcina jej dopływ do zbiornika. W zależności od modelu za zbieracz wody zapłacimy od 30 do 80 złotych.  

Łapacz deszczu można bardzo łatwo zamontować samodzielnie. Przeczytaj instrukcję obsługi i wytnij zalecany przez producenta fragment rynny. W to miejsce zamontuj zbieracz wody.  

Przeczytaj również: Jak dostać dofinansowanie do deszczówki? Ile wynosi dotacja, co można kupić

Magazynowanie deszczówki - sposoby  

Na zbieraniu zabawa z deszczem się nie kończy. Deszczówkę trzeba gdzieś magazynować, by wykorzystać ją w odpowiednim momencie. To w tej sprawie na działkach naszych babć i dziadków stały stare wanny. Deszczówkę można magazynować na kilka sposobów: 

  • Zbiorniki naziemne 

Zbiorniki z PCV lub innych materiałów stojące bezpośrednio przy rynnie. Najpopularniejszy, najłatwiejszy i najtańszy sposób magazynowania deszczówki. Nie mogą być przezroczyste, by woda się nie nagrzewała.  

  • Zbiorniki podziemne 

Duże zbiorniki wykonane z polietylenu, żywic polietylenowych lub ze stali czy betonu. Mogą magazynować od 1000 do 3000 m3 deszczówki i są wkopywane w ziemię. Sprawdzają się przy niskich wodach gruntowych i powinny być wkopane maksymalnie pół metra poniżej poziomu gruntu. Na to jeszcze wysypuje się około 80 cm ziemi. Mają tę zaletę, że nadmiar wody wypuszczają do gruntu. Przewodami odprowadzają wodę do punktu poboru.

Warto dodać, że w tym roku lokalnie działa wiele programów typu "Złap deszcz”. Dzięki niemu można uzyskać nawet 10 tys. złotych dotacji na zamontowanie przydomowego zbiornika na deszczówkę oraz instalacji do niego potrzebnych. W IV kwartale 2023 roku ruszy nabór do ogólnopolskiego programu "Moja woda”. W jego ramach którego można również otrzymać dotację na budowę zbiorników do magazynowania deszczówki.  

Deszczówka - wykorzystanie w domu i w ogrodzie 

Dzięki wykorzystaniu deszczówki w domu i w ogrodzie możemy sporo zmniejszyć rachunki z wodociągów. Co więcej, w niektórych sytuacjach woda deszczowa jest lepsza niż wodociągowa. Zawiera dużo wapnia i innych minerałów, co sprzyja roślinom. Jej miękkość powoduje, że lepiej rozpuszczą się w niej detergenty. Jak wykorzystać deszczówkę w ogrodzie? Oto przykłady: 

  • podlewanie roślin; 
  • produkcja gnojówek i nawozów płynnych; 
  • dopełnianie oczka wodnego; 
  • mycie tarasów, podjazdów, narzędzi ogrodowych. 

Poniżej kilka sposobów na wykorzystanie deszczówki w domu:  

  • podlewanie i nawożenie roślin doniczkowych; 
  • spłukiwanie toalety; 
  • mycie podłóg; 
  • mycie samochodu; 
  • pranie; 
  • mycie włosów (deszczówka jest miękka i dużo bardziej przyjazna dla włosów niż woda z kranu) 

Korzystając z deszczówki, czteroosobowa rodzina jest w stanie zaoszczędzić około 90 metrów sześciennych wody w ciągu roku. Daje to oszczędność rzędu 900 zł rocznie. Plus oczywiście aspekty ekologiczne.  

Źródła: gov.pl, opracowanie własne 

Przeczytaj również: Jak zbierać deszczówkę z dachu i rynny. Czy można zbierać deszczówkę bez rynny?

Krety w ogrodzie. Jest na nie sposób, ale pod jednym warunkiem na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.