Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak wykorzystać torf w ogrodzie? Ściółkowanie, kopczykowanie, regeneracja gleby torfem

Torf kiedyś był wykorzystywany jako opał. Dziś stosuje się go w rolnictwie, ogrodnictwie i kosmetyce. Proces jego powstawania trwa wieki, ale dzięki temu ten organiczny materiał ma wiele cennych właściwości. Ściółkowanie i regeneracja gleby to tylko niektóre z nich. Podpowiadamy, jak wykorzystać torf w ogrodzie.

Jak wykorzystać torf w ogrodzie? Ściółkowanie, kopczykowanie, regeneracja gleby torfem
Torf w ogrodzie można wykorzystać na wiele sposobów. Fot.123RF.com

Spis treści: 

Co to jest torf?  

Torf to skała osadowa powstała z materiału pochodzenia roślinnego. Jest najmłodszą formą węgla, kiedyś wykorzystywany był w celach opałowych. Torf powstaje w wyniku procesu rozkładu i gnicia roślin przy ograniczonej ilości tlenu i dużej wilgotności. Występuje głównie w torfowiskach i mokradłach, gdzie warunki są odpowiednie do powolnego rozkładu roślinności. 

Proces powstawania torfu jest złożony i trwa setki, a nawet tysiące lat. Rozpoczyna się od akumulacji martwych roślin, takich jak mchy, torfowce, rośliny bagienna i inne rośliny torfotwórcze, które gromadzą się na dnie torfowiska. Poprzez powstawanie kolejnych warstw, materiał roślinny coraz bardziej się zagłębia. W wyniku braku tlenu ulega stopniowemu rozkładowi, tworząc torf.  

Torf jest ciemnobrunatny, brązowy lub czarny, o lekkiej strukturze przypominającej gąbkę. W naturze jest ważnym ekosystemem, stanowi siedlisko dla wielu unikalnych gatunków roślin i zwierząt. Ze względu na swoje właściwości torf jest wykorzystywany w rolnictwie, ogrodnictwie, kosmetyce i lecznictwie. 

Przeczytaj również: Jak sadzić chrzan, żeby zebrać duże zbiory? Tylko jedna technika się sprawdza

Jakie właściwości ma torf? 

Torf ma wiele właściwości, które sprawiają, że jest wykorzystywany w różnych dziedzinach. Główne właściwości torfu to:  

 • Wysoka zawartość materii organicznej 

Torf jest bogaty w materię organiczną, która pochodzi z rozkładu roślin w warunkach niskiej zawartości tlenu. Ta wysoka zawartość materii organicznej sprawia, że torf jest użytecznym źródłem substancji organicznych w rolnictwie i ogrodnictwie. 

 • Zatrzymywanie wody 

Torf ma zdolność do zatrzymywania dużej ilości wody. Dzięki temu jest wykorzystywany jako podłoże w uprawie roślin, szczególnie w hodowli roślin doniczkowych i w szklarniach, gdzie korzenie roślin mogą czerpać wodę z torfowego podłoża. 

 • Dobra retencja składników odżywczych 

Torf może także zatrzymywać składniki odżywcze. Właściwość ta jest szczególnie ważna w ogrodnictwie i produkcji roślin doniczkowych. 

 • Kwasowość 

Torf ma zazwyczaj kwaśne pH, co może wpływać na rośliny, które wymagają specyficznych warunków glebowych. W zależności od potrzeb można zmieniać pH torfu za pomocą odpowiednich nawozów lub innych materiałów. 

 • Termoizolacyjność 

Ze względu na swoją porowatą strukturę, torf ma właściwości termoizolacyjne. Oznacza to, że może być używany jako materiał izolacyjny, na przykład w ogrodnictwie do ochrony roślin przed zimnem. 

 • Właściwości lecznicze

W niektórych regionach torf jest wykorzystywany w kosmetyce i lecznictwie ze względu na swoje właściwości odżywcze i lecznicze. Znane są m.in. maski do twarzy i kąpiele w torfie, które mają pozytywny wpływ na skórę i zdrowie. 

Ze względu na unikalne właściwości torfu oraz jego długie powstawanie torfowiska są często pod ochroną. Są one cennym ekosystemem, siedliskiem wielu rzadkich gatunków roślin i zwierząt, a także magazynem węgla.

torf w ogrodzie Torf jest bogaty w składniki odżywcze. Fot.123RF.com

Rodzaje torfu ogrodniczego 

Torf ogrodniczy może być podzielony na różne rodzaje w zależności od jego pochodzenia i zastosowania. Choć powszechnie uważany jest za materiał zakwaszający glebę, to nie każdy jego rodzaj ma tę właściwość. Mamy trzy rodzaje torfu ogrodniczego:  

 • Torf wysoki 

Ten rodzaj torfu powstał w miejscach, w których przez długi czas zalegała woda bez możliwości odpływu. Ma luźną strukturę i ciemnobrązowy kolor. Jest to torf o wysokim stopniu zakwaszenia, wynoszącym 3-4 pH.  

 • Torf niski 

Ten rodzaj torfu powstał tam, gdzie woda miała możliwość przepływania i była wysoko mineralizowana. Ma kolor czarny i jest pozbawiony włókien. Jego pH jest wysokie, wynosi 7 pH. Nie nadaje się do zakwaszania gleby, ma za to więcej składników odżywczych niż torf wysoki. 

 • Torf przejściowy 

Ten rodzaj torfu powstaje w wyniku zmian ekosystemu. Jeśli torfowisko początkowo powstawało w wyniki wody przepływającej, a potem woda zaczęła zalegać, powstaje torf przejściowy. Łączy w sobie cechy dwóch rodzajów torfu: wysokiego i niskiego. Jest bogaty w składniki odżywcze, przy jednoczesnym niskim pH, więc można nim zakwaszać glebę.  

Jak wykorzystać torf w ogrodzie?  

Torf można wykorzystać w ogrodzie na różne sposoby. Ma zastosowanie zarówno w uprawie roślin w gruncie czy szklarni, jak i w hodowli roślin w doniczkach. Oto kilka sposobów na wykorzystanie torfu w ogrodzie:

 • Podłoże do siewu i sadzenia roślin  

Torf jest popularnym składnikiem podłoża do siewu nasion i sadzenia roślin. Może być stosowany zarówno w ogrodach, jak i w szklarniach. Dzięki swojej lekkiej strukturze i zdolności do zatrzymywania wody oraz składników odżywczych torf zapewnia dobrą bazę dla ukorzeniania się i wzrostu roślin. Stosowany jest w połączeniu z innymi składnikami, takimi jak piasek, kora, perlit, kompost, biohumus i inne nawozy.   

 • Ściółkowanie 

Torf jest idealnym materiałem do ściółkowania roślin. Dzięki niemu ziemia tak szybko nie wysycha i nie jałowieje. Warstwa ochronna torfu pozwala na lepsze magazynowanie wody i składników odżywczych jednocześnie nie dając rozwinąć się chwastom. Ściółkować można samym torfem lub w połączeniu z innym materiałem, na przykład z korą.  

 • Regeneracja gleby 

Torf można wykorzystać do poprawy stanu gleby. Dodanie go do ziemi poprawia jej strukturę i zdolność do zatrzymywania wody. Jest szczególnie przydatny w przypadku ciężkich, glinianych gleb, które mogą mieć problemy z drenażem. Torf zwiększa ilość składników odżywczych w glebie. Wystarczy wierzchnią warstwę ziemi przekopać z torfem.  

 • Zakwaszanie gleby 

W tym celu wykorzystuje się torf wysoki lub przejściowy. Zakwaszą one glebę pod rośliny kwasolubne, takie jak borówki, hortensje, rododendrony, rośliny wrzosowate i iglaki.  

 • Kopczykowanie 

Kopczykowanie dotyczy roślin, które źle znoszą mrozy. Należą do nich byliny, krzewinki, różaneczniki czy hortensje. Warto zadbać również o rośliny posadzone w minionym sezonie wegetacyjnym. Są jeszcze słabe i mogą nie przetrwać zimy, zwłaszcza jeśli zabraknie śniegu. Torf chroni rośliny przed mrozem i przesuszeniem.  

 • Pielęgnacja trawnika 

Torfem można przysypać świeżo zasiane ziarna trawy. Można to też zrobić przy każdorazowym dosiewie. Torf do pielęgnacji trawnika powinien być odkwaszony.  

 • Przechowywanie cebul kwiatowych

Niektóre kwiaty cebulowe wymagają przechowywania. Wysuszone cebule kwiatów dobrze jest przesypać torfem o średniej wilgotności. Zapewni im to dobre warunki do przetrwania czasu, kiedy nie są w glebie.  

 • Torfowe doniczki 

Doniczki wykonane z wysuszonego torfu świetnie nadają się na uprawę rozsad warzyw i ziół. Kiedy nasze sadzonki osiągną już odpowiedni rozmiar, można wsadzić je do gruntu razem z doniczkami. W tym przypadku doniczki staną się dla roślin nawozem

Przed zastosowaniem torfu warto sprawdzić, jaki rodzaj podłoża preferują rośliny, do których będziemy go stosować. Nie należy stosować torfu zakwaszającego do roślin lubiących zasadowy odczyn gleby.  

Źródła: gardeningknowhow.com, sundaygardener.net, deccoria.pl

Przeczytaj również: Jak stosować drożdże do ogórków? Będą twarde, chrupiące i zdrowe - przepisy na odżywki z drożdży

Malinowy sposób na zdrowie na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.