Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Zasusz, pokrusz i wrzuć do doniczki. Nowatorska metoda na nawożenie storczyków prosto z Anglii

Nawożenie storczyków wpływa na wytwarzanie pąków kwiatowych oraz czas ich kwitnienia. Jak w takim razie sprawić, by kwiaty utrzymywały się na pędach jak najdłużej? Przedstawiamy nowatorską metodę nawożenia storczyków stosowaną przez hodowców z Anglii, która przedłuża okres kwitnienia tych pięknych roślin.

Zasusz, pokrusz i wrzuć do doniczki. Nowatorska metoda na nawożenie storczyków prosto z Anglii
Jak pokruszone kości kurczaka wpływają na storczyki? Sprawdźcie! Fot. 123RF.com/Pexels

Spis treści:

Co potrzebują storczyki?

Zgodzicie się z tym, że kto raz zachwycił się pięknem storczyków, ten przepadł na zawsze i już nie wyobraża sobie swojego domu bez tych kwiatów? Wyjątkowość storczyków sprawia, że wiele osób poszukuje w internecie sprawdzonych sposobów ich uprawy. Wymagania orchidei znacznie jednak różnią się od wymagań tradycyjnych roślin doniczkowych. Ich tropikalne pochodzenie sprawia, że mają inne preferencje dotyczące podłoża czy nawadniania. Warto więc wiedzieć, jak o nie dbać, by prezentowały się jak najlepiej. Pamiętajmy, że dzięki odpowiedniej pielęgnacji storczyk może kwitnąć długimi miesiącami! Czego w takim razie potrzebują storczyki? Sprawdźcie!

 • Podłoże

Storczyki wymagają wilgotnego i dobrze przepuszczalnego podłoża. W ich przypadku absolutnie nie sprawdzi się zwykła ziemia. Najlepszym podłożem do uprawy storczyków będzie mieszanka perlitu, kory i mchu. Gotowe mieszanki, które przydadzą ci się np. do przesadzania storczyków możesz zakupić w sklepach ogrodniczych.

Przeczytaj również: Tak przesadzisz storczyka krok po kroku. Zacznie rosnąć ze zdwojoną siłą

 • Stanowisko

Najlepszym miejscem do uprawy storczyków jest wschodni lub południowy parapet. Rośliny te preferują jasne i rozproszone światło. W okresie letnim trzeba jednak uważać, by ostre słońce nie przypaliło liści i kwiatów. Rośliny nie są na to odporne, ponieważ w środowisku naturalnym rosną w cieniach drzew i nie są przystosowane do bezpośredniej ekspozycji na mocne słońce.

 • Temperatura

W pielęgnacji storczyków istotne znaczenie ma również temperatura. W strefie tropikalnej i subtropikalnej w ciągu dnia panuje temperatura między 20 a 30°C, która nocą oraz zimą spada, często nawet o kilkanaście stopni. Idealnym rozwiązaniem byłoby zapewnienie roślinie wyższej temperatury w ciągu dnia i niższej nocą. Latem jest to możliwe, gdy wyniesiemy storczyka na balkon. Wysoka temperatura w ciągu dnia i chłodniejsze noce częściowo odzwierciedlą naturalne warunki uprawy tych roślin. Zimą natomiast rozwiązaniem może być zakręcanie grzejnika na noc, by temperatura w pomieszczeniu się ochłodziła.

 • Podlewanie

Storczyki do prawidłowego wzrostu potrzebują dużej ilości wody i wysokiej wilgotności powietrza. Dlatego należy regularnie podlewać, najlepiej rzadko, ale obficie, a nadmiar wody odlewać z doniczki. Oprócz podlewania warto również zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza. Najprostszym sposobem jest ustawienie doniczki z rośliną na tacy wypełnionej wodą i kamieniami. Parująca woda będzie nawilżać delikatne liście i kwiaty storczyków. Można także posłużyć się nawilżaczem powietrza i umieścić go w pobliżu rośliny.

Przeczytaj również: Zapomnij o podlewaniu storczyków kranówką. Szybko ci się odwdzięczą

 • Nawożenie

Chcąc pobudzić storczyki do wydawania nowych kwiatów, warto je co tydzień lub dwa tygodnie nawozić. Gdy jednak przejdą w stan uśpienia, należy zaprzestać nawożenia i dać roślinie czas na regenerację.

Domowe nawozy do storczyków

Istnieje wiele sposobów nawożenia storczyków z wykorzystaniem naturalnych produktów dostępnych praktycznie w każdym domu. Do zasilania storczyków można używać m.in.:

 • skórek z bananów
 • piwa
 • czosnku

Wypróbowane przez naszą Czytelniczkę sposoby pielęgnacji i naturalnego nawożenia storczyków znajdziecie w tym artykule: Storczyki pani Doroty ze Śląska aż uginają się od kwiatów. Zobacz, jak ona to robi

Kolekcja storczyków naszej Czytelniczki. Fot. Dorota Kubica

Pokruszone kości kurczaka — nawóz do storczyków

Teraz chcielibyśmy zaprezentować jednak nieznaną dotąd szerszej metodę nawożenia storczyków z wykorzystaniem pokruszonych kości kurczaka, zaczerpniętą od hodowców tych roślin z Anglii.

Metoda ta może jednak zadziwiać i powodować niedowierzanie. Jak to możliwe, by kości kurczaka wpływały na wzrost i kwitnięcie storczyków? Otóż dzieje się tak, ponieważ kości te są bogatym źródłem wapnia, potasu, magnezu i fosforu. Do nawożenia storczyków nie używa się jednak kurzych kości w całości, tylko ich sproszkowaną wersję, czyli mączkę kostną.

Czym jest mączka kostna i jak wpływa na pielęgnację storczyków? Mączka kostna podnosi pH podłoża oraz neutralizuje wysoki poziom żelaza, azotu i rtęci. Dzięki zawartości fosforu, czyli składnika odpowiedzialnego rozwój roślin, wzmacnia ich wzrost i kwitnienie. W przypadku storczyków, zastosowanie nawozu z mączki kostnej znacząco wydłuża czas utrzymywania się kwiatów.

Jak przygotować nawóz do storczyków z pokruszonych kości kurczaka? Postępuj według tych wskazówek:

 • Ugotowane kości z kurczaka ułóż na ręczniku papierowym i pozostaw na słońcu przez 2-3 dni do wysuszenia,
 • Po tym czasie przełóż kości do moździerza i miażdż do uzyskania konsystencji przypominającej piasek. Jeśli nie masz w domu moździerza, możesz włożyć kości do woreczka i tłuc tłuczkiem do kotletów aż się pokruszą,
 • Aby wzmocnić działanie nawozu, do pokruszonych kości możesz dodać też liście zielonej herbaty (wystarczy wysypać zawartość torebki z herbatą ekspresową),
 • Na koniec dokładnie wymieszaj ze sobą składniki.

Jak stosować nawóz do storczyków z mączki kostnej? Istnieją dwa sposoby stosowania nawozu z pokruszonych kości kurczaka do zasilania orchidei:

 • Gotową mieszanką możesz posypać górną warstwę podłoża w doniczce ze storczykiem,
 • Nawóz możesz wymieszać z podłożem doniczkowym podczas przesadzania storczyka. Postaraj się wtedy rozłożyć proszek równomiernie we wszystkich warstwach doniczki.

Jeśli więc chcemy, by nasze storczyki dłużej kwitły, spróbujmy wypróbować tę metodę, która w Anglii zyskuje coraz liczniejsze grono zwolenników.

Przeczytaj również: Chcesz, żeby twój storczyk odżył i zakwitł? Wypróbuj nowatorski trik ze Szwecji

Jak dbać o storczyki w domu? na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.