Rośliny domowe

Kwiat bez ziemi, który nie tylko oczyszcza powietrze. Jak dbać o oplątwę?

Oplątwa to wyjątkowa roślina, ponieważ do życia nie potrzebuje ziemi, a wilgoci i cząstek organicznych z powietrza. Jest epifitem przypominającym sukulent. Swoim wyglądem wpasuje się zarówno do wnętrz nowoczesnych, jak i tradycyjnych. Sprawdź tajniki jej uprawy.  

Kwiat bez ziemi, który nie tylko oczyszcza powietrze. Jak dbać o oplątwę?
Oplątwa to wyjątkowa roślina, ponieważ do życia nie potrzebuje ziemi, a wilgoci i cząstek organicznych z powietrza. Sprawdź tajniki jej uprawy. Fot.123RF.com

Spis treści:

Oplątwa (tillandsia) – kwiat bez ziemi 

Oplątwa jest rośliną tropikalną, pochodzącą z lasów równikowych Ekwadoru. Mimo że porasta konary drzew, to nie jest pasożytem. Zaliczamy ją do epifitów, ponieważ rośliny, pnie i gałęzie drzew służą jej za podporę do rozwoju.  

Oplątwa to kwiat bez ziemi, dlatego że nie pobiera z niej wody i składników pokarmowych, natomiast wykorzystuje do tego powietrze. Niezbędne minerały czerpie z resztek materii organicznej zgromadzonej w szczelinach kory. Liście tej rośliny służą do magazynowania wody. Dodatkowo są pokryte małymi, tarczkowatymi włoskami o jasnoszarej barwie.  

Oplątwa – gatunki i rodzaje 

Możemy wyróżnić aż 650 gatunków oplątwy na całym świecie. Najciekawsze z nich to: 

  • tillandsia albertiana - oplątwa Alberta; 
  • tillandsia argentea - oplątwa czerwona; 
  • tillandsia aeranthos; 
  • tillandsia baileyi; 
  • tillandsia caput-medusae; 
  • tillandsia cyanea – oplątwa niebieska lub modra; 
  • tillandsia funckiana; 
  • tillandsia magnusiana; 
  • tillandsia seleriana; 
  • tillandsia tectorum - oplątwa omszona; 
  • tillandsia xerographica - oplątwa duża; 
  • tillandsia bulbosa; 
  • tillandsia usneoides; 
  • tillandsia ionantha. 

oplątwa Oplątwa znana jest z oczyszczania powietrza. Roślina ta eliminuje toksyny. Fot.123RF.com

Tillandsia cyanea jest najczęściej uprawiana, ma 30 cm wysokości i średnicy. Jej pęd kwiatowy mierzy 5-8 cm i wyrasta ze środka rozety. Na jego szycie możemy zobaczyć różowy, wachlarzowaty kwiatostan w kształcie kłosa o wymiarach 10-15 cm. Na nim widzimy niebieskie kwiaty utrzymujące się na oplątwie przez około 2 miesiące.  

Tillandsia ionantha to często kupowana roślina do mieszkań. Mierzy 10-15 cm, a jej cechą charakterystyczną są rynienkowate liście o srebrzystozielonej barwie. Przy odmianie 'Rubra' końce liści mają purpurowy odcień, natomiast u 'Fuego' zauważymy zaczerwienione końcówki. Z kolei 'Scaposa' jest skręconą rozetą, a jej kwiaty są pojedyncze, drobne i rurkowate o fioletowym kolorze.  

Przeczytaj również: Co zrobić, żeby hoja zakwitła? Prosty poradnik uprawiania i pielęgnacji hoi

Oplątwa – zasady uprawy 

Oplątwa jest rośliną o nieskomplikowanej uprawie. Mimo to musimy poznać podstawowe zasady pielęgnacyjne, aby tillandsia zachwycała swoim wyglądem.

  • Stanowisko 

Oplątwa lubi jasne stanowisko z dużą ilością rozproszonego światła, osłonięte od wiatru. Latem warto postawić ją na parapecie okna wschodniego lub północnego. Zimą najlepiej ulokować ją na parapecie okiennym od strony południowej. Pamiętajmy, że tillandsia nie toleruje dymu tytoniowego, powietrze nie może być zanieczyszczone. 

  • Zanurzanie 

Zanurzanie jest dobrą metodą podlewania szczególnie oplątwy z terenów pustynnych. Roślinę należy wielokrotnie zanurzyć w misce z przegotowaną i odstaną wodą. Po wynurzeniu otrząsamy kwiat z nadmiaru wody i pozostawiamy go do wyschnięcia w przewiewnym miejscu. Zabieg ten wykonujemy co 2 tygodnie.  

  • Kąpiel wodna 

Ten sposób podlewania jest idealny dla oplątwy, która ma cieńsze i bardziej zielone liście. Zanurzamy roślinę w przegotowanej i odstanej wodzie, pozostawiając ją na pół godziny. Tillandsia pobierze potrzebną ilość wody. Po kąpieli wodnej odwracamy kwiat liśćmi do dołu, otrząsamy z nadmiaru wody i pozostawiamy do wyschnięcia w jasnym miejscu, jednak nie bezpośrednio nasłonecznionym. Zabieg powtarzamy co 2 tygodnie.  

  • Zraszanie 

Latem powinniśmy codziennie zraszać oplątwę, natomiast zimą dwa razy w tygodniu. Zabieg ten jest ważny szczególnie przy niskiej wilgotności powietrza, wysokich temperaturach lub włączonej klimatyzacji. Pamiętajmy, że zraszanie, kąpiele i zanurzanie warto przeprowadzać rano lub w ciągu dnia, a nie wieczorem. 

  • Nawożenie 

Oplątwy nawozimy przy użyciu spryskiwacza, ponieważ pobierają składniki pokarmowe z powietrza. Warto zastosować nawóz w spreju dedykowany dla tych roślin. Stosujemy go raz w tygodniu jako delikatny oprysk. Możemy także użyć ¼ dawki nawozu do storczyków (nawóz rozpuszczamy w wodzie) lub innego nawozu dla roślin kwitnących, jednak z małą zawartością miedzi. Ten zabieg wykonujemy raz na miesiąc.  

  • Przycinanie 

Przycinamy martwe i zaschnięte liście oplątwy. Możemy także przycinać zbyt długie lub nierówno rosnące liście. Po zakończeniu kwitnienia warto usunąć suchy kwiatostan.  

  • Kwitnienie 

Oplątwa kwitnie raz w życiu. W zależności od gatunku proces ten może trwać od jednego do kilku tygodni. Kwiaty tej rośliny wyrastają z kolorowych liści przykwiatowych. Po kwitnieniu zamierają, natomiast z boku rozetek wyrastają nowe rośliny - one też z czasem zakwitną.  

  • Rozmnażanie 

Oplątwa po przekwitnięciu zaczyna się rozrastać. U jej podstawy obserwujemy sadzonki pędowe. Gdy osiągną połowę wielkości rośliny matczynej, to możemy oderwać je dłonią i umieścić osobno. Możemy także rozmnożyć oplątwę z nasion, jednak jest to długotrwały proces.  

Jakie właściwości ma oplątwa? 

Oplątwa jest nie tylko wspaniałą ozdobą domu, ma także wyjątkowe właściwości. Ta roślina pochłania wilgoć z pomieszczeń. W związku z tym możemy postawić ją na parapecie, gdzie parują szyby. Dzięki temu wyeliminujemy problem kapiącej wody z okien.  

Oplątwa jest również znana z oczyszczania powietrza. Roślina ta eliminuje toksyny – zmniejsza poziom dwutlenku węgla w mieszkaniu. Jej właściwości wpływają korzystnie na jakość powietrza w domu.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Oplątwa – urocza roślina, która przydaje się w zimie. Jak o nią dbać?

Roślina o niezwykłych właściwościach. Oplątwa wypędzi z domu nie tylko pleśń

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.