Rośliny domowe

Oto "kwiat wampira". Ma odbierać witalność i sprzyjać samotności

Fiołki to urocze rośliny często spotykane w naszych domach. Są bardzo lubiane ze względu na to, że nie sprawiają trudności w uprawie. Ale czy warto trzymać je w domu? Niektórzy wierzą, że przynoszą pecha i nieszczęście! Sprawdźcie.

Według przesądów fiołek afrykański przynosi pecha. Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z artykułu dowiesz się:

Fiołek afrykański — podstawowe informacje

Fiołek afrykański, nazywany również sępolia fiołkowa lub fiołek domowy (saintpaulia ionantha), to popularna roślina doniczkowe charakteryzująca się niewielkimi rozmiarami i małymi wymaganiami pielęgnacyjnymi. Posiada niewielkie kwiaty najczęściej w kolorze fioletu i różu, które kontrastują z ciemnozielonymi i mięsistymi liśćmi.

Skąd wzięła się nazwa fiołek afrykański? Roślina w naturalnych warunkach rośnie na górzystych terenach południowo-wschodniej Afryki, a została nazwana tak na cześć swojego odkrywcy - barona Waltera von Saint Paul-Illar, który jako pierwszy przywiózł ją do Europy w XIX wieku z afrykańskich gór Usambara.

Pomimo że wygląd tych kwiatów wskazywałby na to, że są to rośliny delikatne, to w rzeczywistości są one przystosowane do życia w górskich warunkach i porastania stromych stoków. Dzięki temu są odporne na trudne warunki atmosferyczne, a ich uprawa w domu nie sprawia większych problemów.

Fiołek afrykański — podlewanie

Sępolię należy podlewać dopiero wtedy, gdy powierzchnia ziemi, w której rośnie kwiat, przeschnie. Lepiej podlewać roślinę częściej, a małymi dawkami, niż jednorazowo przelać ją zbyt dużą ilością wody. Przed podlaniem warto sprawdzić palcem, czy ziemia w doniczce jest przeschnięta i spojrzeć, jaki ma kolor. Jeżeli jest sucha i szara - czas podlać roślinę.

Czym podlewać fiołki afrykańskie? Najlepsza do podlewania sępolii będzie odstana woda o temperaturze pokojowej. Należy wlać ją do podstawki, odczekać około godziny aż podłoże zwilgotnieje i nadmiar odlać.

Bardzo ważnym aspektem w uprawie fiołków afrykańskich jest unikanie zmoczenia liści! Roślina bardzo tego nie lubi, a zmoczone liście zaczynają chorować i gnić. Nie wolno ich również spryskiwać, zwilżać ani myć wodą. Do usuwania z listków kurzu warto posłużyć się miękką szczoteczką. 

Przeczytaj również: Domowa uprawa fiołków afrykańskich. Najważniejsze zasady pielęgnacji sępolii

Podczas podlewania fiołka należy uważać, aby nie zmoczyć liści. Fot. Pixabay

Nawożenie fiołka afrykańskiego

Fiołek afrykański zwykle kwitnie cały rok, dlatego warto dostarczać mu cennych składników mineralnych, by mógł czerpać z nich pożywienie. Nie wolno jednak przesadzać, by nie doprowadzić do przenawożenia. Wystarczy w okresie wiosenno-letnim zasilać roślinę raz na dwa tygodnie. Odpowiedni do nawożenia fiołków afrykańskich będzie preparat przeznaczony do roślin kwitnących. Należy przed zastosowaniem rozcieńczyć go w wodzie.

Fiołek afrykański — stanowisko

Dla fiołka afrykańskiego polecane jest jasne stanowisko z dostępem do rozproszonego światła. Najlepszym miejscem dla rośliny będzie północny lub wschodni parapet. Lepiej nie ustawiać rośliny w pełnym słońcu, zwłaszcza latem, ponieważ zbyt mocne promienie słoneczne mogą spalić jego liście. Warto także mieć na uwadze, że fiołek nie znosi przeciągów i mroźnego powietrza, dlatego lepiej zimą nie otwierać okna, jeśli na parapecie ustawiona jest doniczka z fiołkiem. Na czas wietrzenia pokoju trzeba przenieść roślinę w inne miejsce. Co ciekawe, roślinie nie przeszkadza ciepło kaloryfera - w sezonie zimowym bez przeszkód można trzymać roślinę w pobliżu źródeł ciepła.

Przeczytaj również: Kaloryferowe pewniaki! Długa lista kwiatów, które lubią ciepło

Fiołek afrykański — ziemia

Podłoże dla fiołków powinno być lekkie, przepuszczalne i żyzne, o pH 5-6. Optymalnym rozwiązaniem będzie mieszanka uniwersalnej ziemi do kwiatów doniczkowych z torfem, piaskiem i perlitem.

Przesadzanie fiołka afrykańskiego

Fiołka warto przesadzać co rok lub co dwa lata do większej doniczki z tego względu, że roślina ma bardzo rozbudowany system korzeniowy i potrzebuje większej przestrzeni do prawidłowego wzrostu. Przesadzając roślinę, warto zapewnić jej warstwę drenażu, która uchroni korzenie przed zaleganiem w wodzie i gniciem.

Podczas przesadzania warto osłonić liście woreczkiem lub delikatną szmatką, aby uchronić je przed zabrudzeniem ziemią. Rośliny najlepiej rosną, gdy są posadzone pojedynczo w doniczce. Kilka fiołków umieszczonych w jednym pojemniku może wzajemnie się zagłuszać i słabiej kwitnąć.

Przeczytaj również: Tak ochronisz korzenie przed gniciem. Roślina szybko ci się odwdzięczy

Fiołki — rozmnażanie

Fiołki bardzo łatwo ukorzeniają się z sadzonek liściowych. Wystarczy odłamać lub odciąć duży i dorodny liść, który ma co najmniej 3 cm i włożyć go do ziemi aż po blaszkę liściową. Małą sadzonkę podlewamy i ustawiamy w ciepłym oraz nasłonecznionym miejscu. Można również rozmnażać fiołka poprzez włożenie liścia do pojemnika z wodą. Po jakimś czasie powinien wypuścić korzonki, a wówczas można będzie przesadzić go do doniczki z wodą.

Najlepszą porą na rozmnażanie fiołków jest wiosna.

Źródło: Rozmnażanie roślin przez sadzonkowanie na przykładzie fiołka - sępolii. Youtube.com. Kanał: ogród na co dzień

Fiołki — przesądy

Fiołek afrykański, pomimo swojej urody i łatwej pielęgnacji, wśród wielu ludzi cieszy się złą sławą. Niektórzy twierdzą, że roślina ta przynosi pecha i nieszczęście. Według wierzeń naszych wschodnich sąsiadów, obecność fiołków afrykańskich na parapecie jest zagrożeniem dla szczęśliwego i beztroskiego życia. Fiołek nazywany jest przez nich "kwiatem wampira", który wysysa witalność ze śpiących ludzi, a ustawiony w sypialni może powodować bóle głowy i złe samopoczucie.

Co więcej, kwiat ten nie jest polecany dla osób, które marzą o jak najszybszym założeniu rodziny. Według przesądu fiołek afrykański wypędza zalotników z domów kobiet poszukujących męża. Mężczyźni mogą czuć się przez niego przytłoczeni, a z czasem nabawić się depresji. Wszystko przez to, że kwiat ma przejawiać zbyt dużo kobiecej energii. Zgodnie z wierzeniem nie poleca się również trzymać fiołka alpejskiego w domu, w którym mieszkają samotni mężczyźni, ponieważ ma on odstraszać kobiety. Przez to fiołek afrykański nazywany jest również "kwiatem samotności".

Do tych wszystkich przesądów warto jednak podejść z przymrużeniem oka.

Przeczytaj również: Tych roślin lepiej nie trzymaj w domu

Czy można dać fiołka w prezencie? Warto zastanowić się komu zamierzamy podarować roślinę. Jeśli znamy dobrze tę osobę i wiemy, że jest przesądna — lepiej będzie w prezencie podarować inną kwitnącą roślinę np. kalanchoe. Gdy natomiast wiemy, że kupujemy roślinę dla kogoś, kto z dystansem podchodzi do wierzeń ludowych i jesteśmy przekonani, że spodoba mu się kwiat, który w dodatku jest łatwy w uprawie - śmiało możemy podarować fiołka alpejskiego. W tej sytuacji fiołek na prezent nada się idealnie.

Przeczytaj również: Przyniosłeś do domu nieszczęście? To lepiej wiedzieć o róży chińskiej

Hortiterapia, czyli lecznicza moc ogrodów na INTERIA.TV.

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Oto "kwiat wampira". Ma odbierać witalność i sprzyjać samotności"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.