Rośliny domowe

Mistrzyni przetrwania. Jak pielęgnować kalanchoe, żeby kwitła długo i obficie?

Kalanchoe jest skromnym sukulentem, pochodzącym z kontynentu afrykańskiego, gdzie rośnie bardzo liczna grupa tego gatunku. Jedne rośliny mają ozdobne liście, inne dumnie prezentują piękne kwiaty. W środku zimy w sklepach ogrodniczych i kwiaciarniach pojawiają się zazwyczaj te kolorowo kwitnące. Jak dbać o kalanchoe, żeby rozwijała się jak nalepiej? Podpowiadamy.

Mistrzyni przetrwania. Jak pielęgnować kalanchoe, żeby kwitła długo i obficie?
Kalanchoe poradzi sobie z najtrudniejszymi warunkami. Fot. Pixabay.com

Z artykułu dowiesz się:

Kalanchoe - popularne gatunki

Najbardziej znany jest gatunek kalanchoe Blossfelda, pochodzący z Madagaskaru. Naturalny czas ich kwitnienia przypada od lutego do czerwca, ale przez sterowanie oświetleniem może kwitnąć także w innym okresie. Dlatego cały rok są dostępne kwitnące okazy w sklepach ogrodniczych. Kwiaty te nie pachną. Ciekawostką jest to, że dobrze znaną kuzynką kalanchoe jest żyworódka.

Początkowo półdzikie formy kalanchoe miały niewielkie kwiaty w kolorze jasnoczerwonym. Dzisiaj paleta barw licznych odmian obejmuje odcienie koloru:

 • białego,
 • żółtego,
 • pomarańczowego,
 • łososiowego,
 • czerwonego,
 • różowego,
 • fioletowego.

Ponadto wyhodowano rośliny o kwiatach pełnych, a także dzwonkowych. Nic więc dziwnego, że ta nieduża roślina cieszy się w ostatnich latach ogromną i ciągle rosnącą popularnością.

Niezależnie od tego, jakie kalanchoe wybierzesz, każde z pewnością będzie wspaniale wyglądać na półce czy parapecie i urozmaici wystrój twojego wnętrza. Dodaj do nich osłonki w kolorze kwiatów, a stworzysz wspaniałą, wiosenną aranżację!

 • Kalanchoe Blossfelda (dreszczyk wdowy Madagaskaru) – najpopularniejsza kalanchoe, która znajduje się na rynku. Chętnie wręczana na prezent ze względu na kolorowe kwiaty, które wspaniale kontrastują z ciemnozielonymi, miękkimi liśćmi. Aby móc cieszyć się jej pięknym wyglądem, należy po przekwitnięciu odciąć kwiatostan nad pierwszymi liśćmi i umieścić w chłodnym miejscu. Nie można zapomnieć także o przesadzaniu co najmniej co 2 lata,

 • Kalanchoe daigremontiana (pot. żyworódka Daigremonta) – często mylona z żyworódką pierzastą ze względu na charakterystyczne strzeliste liście pełne rozmnóżek, które wyglądaja jak korzenie na łodydze. W sprzyjających warunkach może osiągnąć wysokość nawet 1,5m! Warto pamiętać, że w przeciwieństwie do pozostałych odmian jest to żyworódka trująca. Nie wolno spożywać ani aplikować na skórę żadnych jej części.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu kalanchoe?

Kupując roślinę, warto dokładnie obejrzeć kwiaty.

 • Tylko połowa z nich powinna być rozwinięta lub całkowicie wybarwiona.
 • Jeżeli niektóre kwiaty są przekwitnięte, to znaczy, że pełnię kwitnienia roślina ma już za sobą i nie będzie cieszyła nas ich widokiem aż tak długo.
 • Warto także sprawdzić, czy na liściach nie ma białych plam świadczących o obecności mączniaka.

Jak pielegnować kalanchoe?

Roślina ta jest mistrzem przetrwania. W mięsistych liściach i grubych pędach potrafi gromadzić wodę, co umożliwia jej przeżycie najbardziej suchych okresów.Taka budowa sprawia też, że kalanchoe nie wymagają częstego podlewania, chociaż w czasie kwitnienia powinno być ono regularne, ale niezbyt obfite.

 • Kalanchoe - podlewanie

Wodę dostarczamy im dopiero wtedy, gdy górna warstwa ziemi w doniczce jest już sucha. Kalanchoe bez problemu znosi krótkie okresy suszy i przetrwa je bez problemu, jednak mogą one skrócić okres kwitnienia. Za to wiele gorzej roślina ta reaguje na nadmiar wody w podłożu. Korzenie wtedy bardzo szybko gniją i roślina może zamierać. Dlatego po każdym podlaniu wylewamy wodę z podstawki. Przejawem przelania rośliny są zwisające liście i czarna łodyga). Jeżeli zauważymy taki objaw, nie podlewajmy rośliny przez jakiś czas.

 • Kalanchoe - stanowisko

Kalanchoe dobrze toleruje suche powietrze, które zimą przeważa w naszych mieszkaniach. Nie lubi zraszania czy nabłyszczania liści. Najlepiej rośnie i obficie kwitnie w miejscu dobrze oświetlonym światłem rozproszonym. Jedynie w upalne dni wymaga cienia, gdyż ostre promienie słońca powodują żółknięcie i matowienie liści, a czasami ich czerwienienie. Z kolei wskutek niedoboru światła pojawiają sie długie łodygi, liście stają się drobniejsze, a kwiaty tracą intensywną barwę, aż kwitnienie zupełnie zanika.

Roślinom tym służy temperatura pokojowa. Jeżeli nocą nieco ona spadnie np. do ok. 18 stopni Celsjusza kwitnienie może być obfitsze i dłuższe. Latem możemy wystawić kalanchoe na balkon lub taras, ale powinno być to stanowisko osłonięte od deszczu.

 • Kalanchoe - nawożenie

Dokarmianie warto stosować w czasie wegetacji, tym samym w czasie kwitnienia, mniej więcej co 2-3 tygodnie. Dawki nawozowe nie powinny być duże, ponieważ kalanchoe ma małe wymagania pokarmowe. Można stosować nawozy do roślin kwitnących w połowie zalecanej dawki lub nawozy dla kaktusów i sukulentów.

 • Jak przesadzać kalanchoe?

Rośliny te przesadzamy, gdy są silnie rozrośnięte, gdy korzenie przerastają przez otwory odpływowe. Najlepiej zrobić to po kwitnieniu, choć rośliny z kwiatami też całkiem nieźle znoszą ten zabieg. Zadbajmy wtedy o drenaż na dnie i przepuszczalne podłoże.

 • Jak rozmnażać kalanchoe?

Źródło: Mój Piękny Ogród

Co zrobić, żeby kalanchoe zakwitło?

Kalanchoe po przekwitnięciu często wyrzucamy, a tymczasem możemy doprowadzić do ponownego kwitnienia. Musimy jednak pamiętać, że są to tzw. rośliny krótkiego dnia, co oznacza, że na kolejne kolorowe kwiaty trzeba zazwyczaj poczekać do kolejnej zimy.

Pora kwitnienia nie jest tu przypadkowa, wynika z zegara biologicznego rośliny. Kalanchoe nie zakwitnie jeżeli dzień będzie trwał dłużej niż 12 godzin. Dlatego w miarę wydłużania się dnia na roślinie pojawia się coraz mniej kwiatów, aż do ich całkowitego zaniku. Przez całe lato rozwijają się tylko liście po to, by jesienią ponownie wytworzyć barwne kwiatostany.

Jeżeli planujemy pozostawić kalanchoe w naszym domu na dłużej, systematycznie usuwamy przekwitłe kwiatostany i chore liście. Gdy kwiaty przekwitną, ucinamy kwiatostan tuż nad najwyższą parą liści.


Źródło: Ogród na co dzień 

Choroby kalanchoe Blossfelda

Najbardziej dokuczliwą chorobą, z jaką zmaga się kalanchoe Blossfelda, jest mączniak. Obecność grzyba potwierdzają czerniejące plamy z jasnymi brzegami, które pojawiają się na liściach rośliny. Rozwój infekcji zahamujesz poprzez zapewnienie lepszej cyrkulacji powietrza wokół doniczki i oprysk fungicydem.

Czy kalanchoe jest trująca?

Kalanchoe posiada trujące liście oraz pędy. Może spowodować u psów i kotów podrażnienia układu pokarmowego, biegunkę, wymioty i zaburzenia pracy serca.

Autor: Izabela Schick
Ogród na co dzień

Reklama

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.