Rośliny domowe

Jak pielęgnować farbowane storczyki? Potrzebują czegoś więcej, niż naturalne kwiaty

Rośliny o niebieskich kwiatach to w naturze prawdziwa rzadkość. Nic dziwnego, że okazy w takim kolorze wzbudzają ogólne zainteresowanie i podziw. Szczególnie popularne stały się niebieskie storczyki. Intensywny kolor kwiatów wspaniale komponuje się z ciemnozielonymi liśćmi. Dowiedz się, jak uprawiać tę wyjątkową roślinę. 

Jak pielęgnować farbowane storczyki? Potrzebują czegoś więcej, niż naturalne kwiaty
NIebieskie storczyki są dość rzadkie, dlatego ich cena jest wyższa. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Niebieski storczyk – charakterystyka

Storczyk w kolorze niebieskim to tak naprawdę farbowana odmiana falenopsisa, łac. phalaenopsis. W naturze nie istnieje przedstawiciel tego gatunku, który tworzyłby kwiaty w tej barwie. Niebieskie okazy otrzymuje się przez dodanie do pędu z nierozwiniętymi pączkami niebieskiego barwnika. Jednak efekt jest raczej krótkotrwały. Wszystkie kwiaty, które pojawią się na nowych łodygach, będą białe.  

Warto jednak pamiętać, że farbowanie roślin to proces, który nie zawsze kończy się sukcesem. Co więcej, wymaga dużo przygotowań i pracy ze strony ogrodników, dlatego storczyki w tym kolorze są dość drogie w porównaniu do innych okazów.  

Niemniej okazy te cieszą się dużą popularnością i są chętnie wybierane nie tylko do dekoracji wnętrz, ale także jako prezent dla ukochanej osoby.  

Niebieski storczyk – wymagania 

Niebieski falenopsis ma takie same wymagania jak każda inna odmiana tego gatunku. Aby zdrowo się rozwijał i nie stracił swoich zjawiskowych kwiatów zbyt szybko, należy zapewnić mu: 

  • Jasne i ciepłe stanowisko – niebieski storczyk wymaga umieszczenia na wschodnim lub zachodnim parapecie, gdzie dociera niewielka ilość światła. Dobrze sprawdzi się także szafka lub stół naprzeciwko okna południowego przysłoniętego firaną. W takich warunkach unikniesz poparzenia liści, a także zapobiegniesz ich blaknięciu, dzięki czemu roślina będzie pięknie wyglądać przez cały czas. Temperatura w trakcie dnia powinna oscylować pomiędzy 21 a 28°C. Natomiast w nocy należy zadbać o to, żeby wynosiła od 16 do 20°C. Dzięki tej różnicy pobudzisz falenopsisa do kwitnienia. Jednocześnie postaraj się, żeby spadki nie były niższe niż 15°C – chłód sprawia, że roślina zaczyna tracić liście.
  • Lekką i przepuszczalną ziemię – niebieski storczyk powinien być uprawiany w mieszaninie kory drzew leśnych, włókna kokosowego, perlitu, tortu i pumeksu. Takie podłoże zapewnia falenopsisowi niezbędne minerały do rozwoju oraz dostateczną ilość powietrza. Co więcej – specjalna mieszanka dla storczyków nie absorbuje wody, dzięki czemu korzenie nie są narażone na gnicie.  

Aby uniknąć problemów w pielęgnacji rośliny, warto przechowywać ją w przezroczystej doniczce. Dzięki temu będziesz mógł stale kontrolować stan korzeni i zareagować, zanim zacznie dziać się coś niepokojącego.  

Przeczytaj również: Co zrobić ze storczykiem po przekwitnięciu? Te zabiegi są gwarancją ponownego i bujnego kwitnięcia

Niebieski storczyk wymaga jasnego stanowiska. Fot. 123RF.com

Niebieski storczyk – pielęgnacja 

Uprawa niebieskiego falenopsisa niczym nie różni się od pielęgnacji rośliny o naturalnych, niebarwionych kwiatach. Najważniejsze podczas hodowli obu wszystkich odmian tego gatunku jest odpowiednie podlewanie. Niebieski storczyk nie lubi, gdy w podłożu zalega woda, ponieważ w takich warunkach jego korzenie zaczynają gnić. Jednak nie pozbawiaj go wody całkowicie, ponieważ wtedy może uschnąć. Najlepiej podlewać go umiarkowaną ilością wody co ok. 10-14 dni.  

Popularnym i bezpiecznym sposobem nawadniania storczyka jest zanurzanie doniczki w pojemniku z wodą na ok. 15-30 minut. W ten sposób korzenie pobierają tylko tyle płynu, ile im potrzeba. Podczas namaczania bryły należy pamiętać, aby woda dosięgała maksymalnie do krawędzi pojemnika – nie powinna dotykać pędu ani liści, ponieważ mogłoby to doprowadzić do ich gnicia.  

Po wyciągnięciu roślin z wody należy odstawić je na bok na 15 minut, aby pozbyć się nadmiaru płynu. Po tym czasie można znów umieścić je w ceramicznych osłonkach. Warto po kilku godzinach sprawdzić, czy na dnie nie zgromadziła się woda. Jeśli tak, należy ją wylać.  

Istotnym elementem pielęgnacji falenopsisa jest nawożenie. Niebieski storczyk bardzo intensywnie kwitnie, przez co szybko zużywa zapasy minerałów z podłoża. Aby je uzupełnić, należy co 10-14 dni zasilać roślinę specjalnym nawozem do tego gatunku. Do wyboru są preparaty w formie: 

  • płynu – dobrze rozpuszczają się w wodzie, dzięki czemu można ich używać podczas namaczania roślin, 
  • żelu – zazwyczaj mają one postać ampułek, które umieszcza się w donicy. Nawóz w tej formie stopniowo spływa do korzeni, dzięki czemu nie ma ryzyka przenawożenia storczyka, 
  • granulek – cechuje je powolne uwalnianie minerałów. Ten produkt doskonale sprawdza się, jeśli ciągle zapominasz o zasilaniu swojej rośliny. 

Unikaj stosowania preparatów uniwersalnych, np. do kwiatów doniczkowych, ponieważ ich skład nie jest odpowiedni dla storczyków.  

Niebieskiego storczyka warto co dwa tygodnie nawozić specjalnymi preparatami. Fot. 123RF.com

Niebieski storczyk – przesadzanie 

Ziemię i doniczkę, w której rośnie storczyk, należy wymieniać co ok. 2 lata, gdy bryła korzeniowa zacznie wystawać poza pojemnik lub wcześniej, jeśli coś niepokojącego zacznie się z nią dziać.  

Aby zrobić to prawidłowo, należy przygotować nową, wąską, wysoką doniczkę z otworami odpływowymi wypełnioną do ⅓ wysokości odpowiednim podłożem. Następnie należy wyciągnąć roślinę ze starego pojemnika i oczyścić jej korzenie. Gdy storczyk będzie gotowy do posadzenia, włóż go do donicy, przytrzymaj na właściwej wysokości, aby korzenie luźno zwisały i uzupełnij puste przestrzenie podłożem.  

Po ok. dwóch tygodniach należy roślinę podlać i jeśli jest taka konieczność uzupełnić brakującą ziemię. Nie należy nawadniać storczyka wcześniej, aby korzenie uszkodzone podczas przesadzania zdążyły się zregenerować.  

Niebieski storczyk – rozmnażanie 

Chcesz uzyskać nowe sadzonki storczyka? Falenopsisa najlepiej rozmnaża się poprzez oddzielenie pędów bocznych, tzw. keiki od rodziny macierzystej. Aby je uzyskać, należy: 

  • poczekać, aż kwiaty przekwitną,  
  • obciąć pęd nad 2 lub 3 oczkiem licząc od dołu, 
  • poczekać, aż pojawią się na nim zalążki nowych sadzonek. 

Zanim będziesz mógł oddzielić nową roślinę od starej, poczekaj aż wytworzy ona korzenie i liście. Dzięki temu istnieje duża szansa, że będzie mogła rosnąć samodzielnie.  

Niebieski storczyk – przycinanie 

Falenopsis wymaga przycinania po przekwitnięciu. Nagi pęd z uschniętymi kwiatami należy obciąć tuż u nasady. Dzięki temu w przyszłym sezonie na jego miejscu wyrośnie mocniejsza łodyga, która będzie obficie kwitnąć.  

Jednak, zanim chwycisz za nożyczki, sprawdź, czy poniżej uschniętych kwiatów nie znajdują się nowe pączki. Jeśli tak, pozbądź się tylko starych części rośliny, a resztę zostaw, aby zakwitły! 

Niebieskiego storczyka należy często podlewać. Fot. 123RF.com

Niebieski storczyk – choroby 

Najczęściej występującą chorobą u falenopsisów jest pleśń szara. Wywołują ją grzyby, które rozmnażają się, gdy: 

  • podłoże jest zbyt wilgotne, 
  • temperatura w pomieszczeniu jest niższa niż 15°C. 

Najbardziej charakterystycznymi objawami choroby grzybowej u roślin są białe plamy na kwiatach. Jednak może wystąpić także gubienie liści. Niebieski storczyk w takiej sytuacji jest na szczęście do uratowania. Aby to zrobić, należy niezwłocznie poprawić jego warunki rozwoju, czyli zapewnić mu świeżą ziemię i przenieść do cieplejszego pomieszczenia.  

Dobrym pomysłem jest wykonanie oprysku środkami przeciwgrzybiczymi. Dzięki temu choroba nie przeniesie się na inne rośliny w pomieszczeniu. 

Niebieski storczyk to wspaniały wybór, jeśli szukasz oryginalnego prezentu dla ukochanej osoby lub chcesz urozmaicić swoją zieloną kompozycję we wnętrzu. Pamiętaj o zasadach jego uprawy, a odwdzięczy się pięknymi kwiatami.  

Przeczytaj również: Storczyki pani Doroty ze Śląska aż uginają się od kwiatów. Zobacz, jak ona to robi

 

"Na zdrowie": Dynie pasują do wszystkiego na INTERIA.TV.

 

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.