Rośliny domowe

Te rośliny możesz uprawiać w samej wodzie. Doskonale poradzą sobie bez ziemi

Czy rośliny doniczkowe może uprawiać bez ziemi? Oczywiście, że tak! Dowiedz się, na czym polega hydroponika i jak uprawiać rośliny w wodzie.

Te rośliny możesz uprawiać w samej wodzie. Doskonale poradzą sobie bez ziemi
Uprawa roślin bez ziemi możliwa jest w przypadku większości gatunków kwiatów. Fot. Pexels
REKLAMA

Z artykułu dowiesz się:

Hydroponika — co to jest?

Hydroponika jest to uprawa roślin w wodzie, bez wykorzystania tradycyjnej gleby. Hodowane w ten sposób rośliny czerpią z wody oraz specjalnych granulatów niezbędne do wzrostu składniki mineralne. Do amatorskiej uprawy hydroponicznej wystarczy nam tak naprawdę tylko naczynie z wodą oraz odpowiednia roślina, która dostosowana jest do uprawy bez ziemi. Natomiast, jeśli chcemy zająć się hydroponiką profesjonalnie, będziemy musieli zaopatrzyć się w niezbędny sprzęt.

Hydraponika polega na uprawie roślin bez wody. Fot. Pexels

Co trzeba kupić do uprawy roślin w wodzie? W sklepach ogrodniczych można kupić wszystkie akcesoria potrzebne do uprawy hydroponicznej. Jest to m.in.:

  • specjalna doniczka (z koszyczkiem)
  • miernik poziomu wody
  • zamiennik podłoża (keramzyt, mech itp.)
  • tester poziomu pH

Jakie rośliny do uprawy w wodzie?

Tak naprawdę prawie każdą roślinę można uprawiać w sposób hydroponiczny. Jednak najlepsze efekty przynosi uprawa bez wody takich roślin jak:

Hiacynt doskonale sprawdzi się w uprawie bez ziemi. Fot. Pexels

Uprawa roślin w wodzie — jak zacząć?

Ciekawostką jest fakt, że do uprawy hydroponicznej możemy wykorzystać rośliny, które rosły wcześniej w zwykłej ziemi. Jest to jednak możliwe głównie w przypadku młodych sadzonek, w okresie wiosenno-letnim, kiedy rośliny są w fazie  najintensywniejszego wzrostu. Młody pęd odcięty od matczynego szybko ukorzeni się w wodzie i zaadaptuje do nowych warunków.

Przed zanurzeniem korzeni w wodzie należy je dokładnie wypłukać w wodzie. Następnie trzeba umieścić korzenie rośliny w specjalnym pojemniku wypełnionym częściowo specjalnym granulatem. Po starannym rozłożeniu korzeni w koszyczku, warto wypełnić podłożem po brzegi cały koszyczek. Kolejnym krokiem będzie umieszczenie koszyka w zewnętrznej osłonce i wlanie do niej wody zgodnie z instrukcją na wskaźniku.

Jeśli nie posiadamy w domu specjalnego zestawu do uprawy hydroponicznej, możemy posłużyć się zwykłym słoikiem lub przezroczystym wazonem. Umieśćmy sadzonkę w naczyniu i zanurzmy ją w wodzie pamiętając, by jej poziom nie sięgał powyżej korzeni. Warto uważać, by nie zanurzyć w wodzie liści, które mogą szybko zgnić i zanieczyścić wodę, w której uprawiana jest roślina.

Przeczytaj również: Łatwe przesadzanie roślin domowych w trzech krokach. Sprawdź!

Źródło: Hydroponika - jak zacząć? Podstawy uprawy hydroponicznej roślin w domu. Youtube.com, kanał: Jungle Boogie Studio Zieleni

Pielęgnacja roślin w wodzie

Uprawiając rośliny metodą hydroponiczną, warto szczególną uwagę zwracać na wymianę wody w naczyniu. Raz na tydzień lub dwa należy wymienić wodę na świeżą i dokładnie wyczyścić naczynie z glonów i mętnych zanieczyszczeń, które pojawiają się na ściankach. Nie zaszkodzi także przepłukać korzeni pod bieżącym strumieniem. Czyścić należy nie tylko szklane naczynie, również specjalny pojemnik do uprawy hydroponicznej. Zewnętrzne naczynie myjemy usuwając z niego osad, a wewnętrzny koszyczek wraz z podłożem i systemem korzeniowym rośliny przepłukujemy kilkukrotnie bieżącą wodą.

Świeża woda przeznaczona do wymiany w naczyniu powinna być wcześniej zagotowana i odstana co najmniej dobę. Pozwoli to pozbyć się z niej chloru i kamienia.

Przeczytaj również: Natrzyj nimi liście kwiatów. Będą zdrowe i błyszczące!

Naczynia, w których są uprawiane rośliny, należy regularnie czyścić. Fot. 123RF/PISCEL

Nawożenie roślin uprawianych w wodzie

Uprawiając rośliny w samej wodzie, należy zadbać o to, by zapewnić im niezbędne do wzrostu składniki pokarmowe. Do uprawy hydroponicznej polecane są specjalne tabletki lub granulaty. Jeśli nie mamy takich w domu, możemy posłużyć się tradycyjnym nawozem do roślin zielonych i rozcieńczyć go z wodą. Nawożąc rośliny rosnące w wodzie, warto zachować umiar. Odżywkę po raz pierwszy dodajmy dopiero po trzech tygodniach od ukorzenienia się rośliny. Nawóz w formie granulatu z kolei warto wymieniać co 6 tygodni, by nie stracił swoich właściwości.

Przeczytaj również: Bujne kwiaty i zdrowe liście. Kiedy nawozić rośliny doniczkowe?

Szafirki bardzo efektownie wyglądają uprawiane bez wody. Fot. Pexels

Stanowisko dla roślin w wodzie

Najlepszym stanowiskiem dla roślin uprawianych w wodzie będzie miejsce jasne, ale nie narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Nadmierne słońce mogłoby doprowadzić do nagrzania wody w naczyniu i spowodować namnożenie się grzybów i bakterii, czego konsekwencją byłoby gnicie rośliny. Idealna do roślin uprawianych w wodzie będzie temperatura pokojowa.

Wyjątkowo odporne rośliny dla zapominalskich na INTERIA.TV.

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Te rośliny możesz uprawiać w samej wodzie. Doskonale poradzą sobie bez ziemi"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.