Porady ogrodnicze

To najlepsze sąsiedztwo dla drzewek owocowych. Dlaczego warto mieć krwawnik w ogrodzie?

Przez wielu roślina ta jest traktowana jako pospolity chwast, chociaż niegdyś jej właściwości wykorzystywane były w medycynie ludowej. Obecnie krwawnik wraca do łask w ogrodach – sprawdź, jakie są odmiany krwawnika i dlaczego warto mieć krwawnik w ogrodzie.

To najlepsze sąsiedztwo dla drzewek owocowych. Dlaczego warto mieć krwawnik w ogrodzie?
Krwawnik warto nie tylko posadzić w okolicy drzew owocowych, ale również zrobić z niego oprysk. Fot. Iwona Adamek/Deccoria.p/CanvaPro

Spis treści: 

Krwawnik wraca do łask w ogrodach

Krwawnik pospolity znany jest także jako stolist, krwawnica czy renisz. Zakwita w czerwcu, a jego koszyczkowate kwiatostany zdobią łąki i pastwiska do późnej jesieni. Coraz częściej krwawnik można spotkać także w ogrodach.

Łacińska nazwa rośliny to Achillea. Według starożytnych podań Achilles w trakcie wojny trojańskiej miał wykorzystywać kwitnące ziele krwawnika do leczenia ran. Z kolei Dioskurides, który był nadwornym lekarzem Nerona, miał zalecać krwawnik przy owrzodzeniach żołądka. Wzmianka o krwawniku pojawiła się także w Herbarzu Polskim, gdzie wskazano na przeciwzapalne działanie rośliny.

Przeczytaj również: Opryski z krwawnika - niszczą szkodniki i choroby grzybowe. Jak zrobić gnojówkę, wywar i wyciąg z krwawnika?

Jakie są odmiany krwawnika?

Dzięki odmianom z kwiatami o intensywnych kolorach krwawnik wraca do łask w ogrodach. O ile krwawnik pospolity, który porasta dzikie nieużytki, charakteryzuje się koszyczkami kwiatowymi w kolorze białym, o tyle odmiany ogrodowe zdobią rabaty kwiatami w różnych kolorach.

Popularne odmiany krwawnika pospolitego to m.in.:

  • krwawnik pospolity 'Paprika'– czerwone kwiatostany z żółtymi środkami;
  • krwawnik pospolity 'Red Velvet' – czerwone kwiatostany;
  • krwawnik pospolity 'Cerise Queen' – różowe i czerwone kwiatostany;
  • krwawnik pospolity 'Apfelblute' – różowe kwiatostany;
  • krwawnik pospolity 'Terracotta' – pomarańczowe kwiatostany.

Krwawnik jest sadzony przez wielu ogrodników ze względu nie piękne kwiaty. Fot. JanuszT/andsem/CanvaPro

Uprawa krwawnika w ogrodzie – to warto wiedzieć

Uprawa krwawnika w ogrodzie jest stosunkowo łatwa i nie wymaga dużego zaangażowania. Dzięki temu, że jest mrozoodporny, nie musisz martwić się o okrywanie go, gdy zbliżają się przymrozki.

Roślina ta preferuje stanowiska dobrze nasłonecznione. Starsze rośliny są odporne na okresową suszę. Jeśli chodzi o glebę, przyjmie się niemal wszędzie – z wyjątkiem gleb silnie zakwaszonych. Nie sprzyjają mu także podłoża podmokłe.

Uprawiasz krwawnik w ogrodzie? To musisz wiedzieć:

  • pamiętaj, aby systematycznie podlewać młode rośliny;
  • raz w roku stosuj kompost;
  • wiosną zadbaj o to, aby obciąć przesuszone kwiatostany;
  • systematycznie odchwaszczaj rabatę, na której rośnie krwawnik.

Nasiona krwawnika możesz wysiać wprost do gruntu – najlepsza pora to późna wiosna. Alternatywą jest posadzenie gotowych sadzonek jesienią.

Przeczytaj również: Ma proste zasady uprawy. Jak pielęgnować krwawnik ogrodowy?

Dlaczego warto mieć krwawnik w ogrodzie?

Roślinę tę warto uprawiać nie tylko ze względu na jej właściwości lecznicze. Dlaczego warto mieć krwawnik w ogrodzie? Coraz więcej osób docenia także jego walory ozdobne. Ogrodowe odmiany krwawnika pospolitego zachwycają pięknem kolorowych kwiatostanów.

Co więcej, obecność krwawnika pozytywnie wpływa również na dobrostan sąsiednich roślin – wzmacnia ich odporność na choroby. Warto posadzić krwawnik nie tylko pod drzewami owocowymi. Pierwszorzędnie sprawdzi się w ogrodzie warzywnym i ziołowym. Z rośliny tej możesz też przygotować ekologiczny środek chroniący np. drzewka owocowe przed mszycami i gąsienicami.

Jak przygotować ekologiczny płyn do opryskiwania roślin uprawnych z krwawnika? Zbierz ok. 3 kg kwitnących roślin, zalej je 10 l wody i gotuj przez pół godziny. Następnie odstaw go na dwa dni, dodaj szare mydło (ok. 20 g) i dokładnie wymieszaj.

Z kolei, aby zwalczyć choroby grzybicze roślin (np. mączniaka prawdziwego) sięgnij po wyciąg z suszonego krwawnika. W tym celu 100 g suszu zalewa się 10 l wody i odstawia na dobę oraz rozcieńcza w proporcji 1:10. Jeżeli choroby grzybicze zaatakują drzewka owocowe (np. wiśnie), pomocna okaże się gnojówka z krwawnika.

Krwawnik wysiewa się do gruntu późną wiosną, sadzonki - jesienią. Fot.Antonio D'Albore/CanvaPro 

Zastosowanie krwawnika – nie tylko ochrona drzewek owocowych

Zastosowanie krwawnika w leczeniu różnych schorzeń i dolegliwości jest szerokie. W ziołolecznictwie wykorzystywane są zarówno kwiatostany krwawnika, jak i jego ziele. Roślina ta zawiera m.in. olejek lotny, flawonoidy, garbniki oraz biopierwiastki (m.in. wapń i cynk). Krwawnik wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, rozkurczające, żółciotwórcze i przeciwbólowe.

Stosowany jest m.in. w stanach zapalnych jelit, żołądka czy dwunastnicy, łagodzi objawy napięcia przedmiesiączkowego. Pomaga zwalczyć dokuczliwe objawy towarzyszące niestrawności oraz wzdęciom. Wykorzystywany jest także przy hemoroidach oraz w kuracjach mających na celu usunięcie z organizmu toksyn i szkodliwych metabolitów. Liście krwawnika zbiera się od marca do września, z kolei kwiaty – od czerwca do października.

Zastosowanie krwawnika w kosmetyce – roślina ta wykorzystywana jest nie tylko w ziołolecznictwie. Stosuje się ją także jako remedium na nadmierne wypadanie włosów. Przygotowana z krwawnika płukanka polecana jest osobom borykającym się z problem przetłuszczających się włosów.

Jak wykorzystywany jest krwawnik w kuchni? Liście krwawnika można dodać do sosów, a także wiosennych sałatek, których bazą jest twarożek. Mają charakterystyczny, anyżowy, nieco cierpki smak. Doskonale sprawdzą się również jako przyprawa wzbogacająca smak gulaszów.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Chcesz mieć dorodne i zdrowe buraki? Zastosuj metodę starych ogrodników

W jaki sposób odstraszyć osy? Możesz posadzić w ogrodzie te rośliny, ale patent z ogórkiem jest niezawodny

Co zrobić, żeby nie mieć robaczywych owoców? Sposób na zdrowe czereśnie, wiśnie i śliwki

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.