Porady ogrodnicze

Jak zrobić kopiec na warzywa? Genialny sposób na przechowywanie warzyw zimą

Kopcowanie warzyw to najkorzystniejsza i najpopularniejsza metoda ich długotrwałego przechowywania. Możemy w ten sposób przechować między innymi pietruszki, marchewki czy selery. Jakie miejsce wybrać na wykonanie kopca i jak przygotować warzywa do umieszczenia w nim?

Jak zrobić kopiec na warzywa? Genialny sposób na przechowywanie warzyw zimą
Sprawdźcie, jak zrobić kopiec na warzywa. Fot. 123RF.com

Spis treści:

 

Co to jest kopiec na warzywa?

Kopcowanie warzyw jest sprawdzoną i wygodną metodą ich przechowywania. Takie rozwiązanie posiada wiele zalet – przede wszystkim jest to sposób naturalny i tani, który jednocześnie nie wymaga zbyt wiele pracy. Metoda ta ma oczywiście pewne wady – przede wszystkim w czasie mrozów dostęp do warzyw jest utrudniony. Możliwość kontroli stanu przechowywanych warzyw jest przy tym ograniczona.

Kopcowanie warzyw na zimę jest jednak bardzo popularne. Kopiec na warzywa to rodzaj schronu, w którym przetrzymuje się je aż do wiosny. To idealne rozwiązanie dla osób, które nie mają odpowiedniego pomieszczenia do przechowywania warzyw lub mają w nim niewiele miejsca na nie. Niektórzy wykorzystują pojemniki czy skrzynie do przechowywania warzyw, umieszczają je na balkonie lub w piwnicy. Kopcowanie warzyw jest jednak zdecydowanie najlepszą metodą ich długotrwałego przechowywania.

Do wyboru są dwa rodzaje kopców:

- kopce napowierzchniowe (nawierzchniowe) – rodzaj kopców, w których warzywa układamy w pryzmę na powierzchni gruntu. Ich wadą jest większa podatność na różnice temperatur.

- kopce zagłębione – rodzaj kopców, w których warzywa umieszczane są w głębszym lub płytszym rowie. Zaletą tego rodzaju kopców jest w miarę stabilna temperatura panująca wewnątrz.

Skąd wiadomo, jak głęboki dołek wykopać? Płytsze rowy są najlepszym wyborem w przypadku gleb cięższych, gdy jednocześnie poziom wód gruntowych jest wysoki. Docelowa głębokość rowu uzależniona jest też od rodzaju warzyw, jakie chcemy w nim przechować. Różne warzywa mają bowiem różne wymagania.

Przeczytaj również: Pędzenie cebuli w domu. Jak mieć świeży szczypior przez całą zimę?

Gdzie zrobić kopiec na warzywa?

Kopiec na warzywa nie powinien być zakładany na obszarze, który grozi podtopieniem. Jeśli istnieje takie ryzyko, a nie ma możliwości wybrania innej lokalizacji, należy się zdecydować na przygotowanie kopca nawierzchniowego. Do wykonania kopców na warzywa najlepiej wybrać miejsce o ziemi piaszczystej, lekkiej i przepuszczalnej. Teren, na którym wykonamy kopiec, powinien być osłonięty od wiatru.

Jak przechować warzywa korzeniowe? Youtube.com. Kanał: Zielone Pogotowie

Jak zrobić kopiec na warzywa krok po kroku

Jak najlepiej przechowywać warzywa na zimę? Doskonale się sprawdzi kopiec, przy czym konieczne jest jego odpowiednie usytuowanie i skonstruowanie. Jak zrobić kopiec na warzywa?

  • Najpierw wykonujemy w ziemi zagłębienie o spadzistych bokach. Powinno mieć 60 cm głębokości i wielkość odpowiadającą ilości warzyw, jakie chcemy w nim przechować.
  • Dół należy wyłożyć suchymi liśćmi lub słomą. Warstwa powinna wynosić około 10 cm, by dobrze odizolować warzywa od ziemi. Można też położyć folię na dno, a na nią warstwę suchych liści czy słomy.
  • W zagłębieniu umieszczamy warzywa, układając je obok siebie.
  • Na warzywach również układamy warstwę izolacyjną w postaci słomy czy suchych liści. Musi być jednak znacznie grubsza (około 30 cm).
  • Na warstwie izolacyjnej usypujemy kopczyk z ziemi. Warstwa ziemi powinna mieć około 10 cm. Ziemię należy uformować w kopczyk i ugnieść.
  • Dla dodatkowego zabezpieczenia na kopczyku możemy ponownie rozsypać suche liście lub rozłożyć na nim folię.

Rowy dla buraków ćwikłowych i dla kapusty głowiastej powinny być nieco płytsze niż w przypadku warzyw korzeniowych. Mogą mieć 30 cm głębokości i szerokość nawet do 120 cm. Dół rowu można wyłożyć także metalową siatką dla ochrony przed gryzoniami. Wysypujemy na nią cienką warstwę ziemi, a następnie układamy na niej warzywa. Jeśli chcemy ułożyć warstwowo marchew, selery, buraki czy pietruszkę każdą warstwę posypujemy piaskiem. Warto zaopatrzyć się w termometry kopcowe, które pozwolą sprawdzić, jaka temperatura panuje wewnątrz kopca. Powinna wynosić od 0 do -1 stopni Celsjusza.

Jakie warzywa przechowywać w kopcach?

W kopcach możemy przechowywać wiele warzyw, między innymi marchew, ziemniaki, chrzan, pietruszkę, buraki czy selery. W ten sposób przechowuje się warzywa korzeniowe i kapustne. Z reguły przechowują się dobrze i długo, więc nie powinniśmy mieć z nimi większego problemu. Należy jedynie mieć na uwadze, że najlepiej nadają się do tego odmiany późne, a najgorzej odmiany wczesne. Do podobnego przechowywania nie nadaje się czosnek i cebula. Wymagają bowiem niskiej wilgotności.

Nie można po prostu wrzucić wszystkich warzyw do dołu – konieczne jest odpowiednie ich przygotowanie do późniejszego przechowywania. Przede wszystkim niezbędne jest ich posortowanie. Musimy pozbyć się warzyw uszkodzonych i chorych (na przykład porażonych przez szkodniki). Ich pozostawienie wraz z innymi sprawi, że choroba szybko się rozprzestrzeni. Odrzucić należy też warzywa przejrzałe i miękkie. W przypadku warzyw korzeniowych konieczne jest oberwanie naci. Przygotowując do przechowywania selery, należy też przyciąć korzenie boczne. Wówczas długotrwałe przechowywanie warzyw w kopcach na pewno się uda.

Jak przechowywać warzywa w kopcach?

Przechowywanie warzyw w kopcach to bardzo wygodny i skuteczny sposób utrzymania ich w dobrym stanie przez zimę. Trzeba się jednak stosować do kilku zasad, które ułatwią ich trzymanie. Pamiętajmy przede wszystkim o tym, by unikać kopcowania warzyw w tym samym miejscu w kolejnym roku. Resztki warzyw, które mogły tam pozostać, są siedliskiem patogenów, które wpłynęłyby z pewnością na formę nowych warzyw. Jeśli w kopcach przechowywaliśmy zebrane ziemniaki, na tym samym terenie, na którym się znajdowały, nie należy ich sadzić w kolejnym sezonie.

Przeczytaj również: Niezbędne prace w warzywniaku przed zimą. Co wysiać i jak poprawić jakość podłoża?

Przekopywanie warzywniaka pozwoli pozbyć się z niego szkodników podgryzających korzenie. Fot. 123RF.com

"Ekologicznie": Kompostownik na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.