Porady ogrodnicze

Pięknie pachnie i gęsto zakwita. Jak uprawiać heliotrop na balkonie?

Heliotrop peruwiański, czyli Heliotropium arborescens należy do grupy bylin, a dokładniej do rodziny roślin ogórecznikowatych – tej samej, w której znajduje się niezapominajka. Bardzo często określa się go mianem słonecznicy peruwiańskiej. Roślina zgodnie ze swoją nazwą pochodzi z peruwiańskich regionów Andów.  

W naturalnych warunkach heliotrop może osiągać wysokość od 20 centymetrów do nawet 1 metra Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z tego artykułu dowiesz się: 

Heliotrop peruwiański – jak wygląda roślina? 

Heliotrop peruwiański to jedna z roślin najczęściej wybieranych do skrzynek i doniczek stawianych na balkonach czy tarasach. Zawdzięcza to przede wszystkim swojemu gęstemu kwitnieniu, jak również wspaniałemu kolorowi kwiatów, które są ciemnofioletowe. Nie sposób nie wspomnieć o charakterystycznej nucie zapachowej, jaką wydzielają kwiaty – jest to aromat waniliowy. Decydując się na tę roślinę, można wybierać spośród różnych jej odmian. Te mogą mieć inne barwy kwiatostanów. Do wyboru są warianty w odcieniu: 

  • niebieskim, 
  • białym, 
  • purpurowym. 

Roślina ta bardzo często ustawiana jest w miejscach, w których przebywa się na co dzień i odpoczywa – głównie ze względu na delikatny i kojący zapach. Dlatego też zdecydowanie częściej sadzona jest w donicach oraz skrzynkach niż bezpośrednio do gruntu na rabatach. Dzięki temu bez problemu można przestawić ją na inne stanowisko. Warto również dodać, że uprawa rośliny w doniczce jest znacznie wygodniejszym sposobem. Wszystko dlatego, że heliotrop nie jest rośliną przystosowaną do zimowania w ogrodzie. W regionach, z których pochodzi, uznawana jest za roślinę wieloletnią, jednak w polskich warunkach zwykle jest to okaz jednoroczny. 

Heliotrop ma delikatny i kojący zapach Fot. 123RF/PICSEL

Heliotrop peruwiański – dokładna charakterystyka 

Heliotrop peruwiański charakteryzuje się dość zwartym wzrostem. Może osiągać wysokość od 20 centymetrów do nawet 1 metra w naturalnych warunkach. W ogrodach czy donicach nie przekracza zwykle 50-60 centymetrów. Sposób jego wzrostu może być porównany do krzaczastego systemu z bardzo gęstym rozgałęzieniem. Osoby doświadczone w uprawie roślin mogą jednak postarać się o odpowiednie prowadzenie rośliny tak, aby swoim wyglądem przypominała drzewko. Liście mają kształt owalny, lecz zakończone są lekkim zaostrzeniem z delikatnie pomarańczową powierzchnią.  

Kwiaty tej rośliny cenione są za ich słodki, charakterystyczny zapach wanilii. Warto podkreślić, że jego intensywność wzrasta zależnie od pory dnia. Oznacza to, że w ciągu dnia aromat jest bardzo delikatny, jednak w godzinach wieczornych można wyczuć go nawet ze sporej odległości. Pojedyncze kwiaty tworzą duże kwiatostany.  Okres kwitnięcia rośliny jest stosunkowo długi, rozpoczyna się na początku maja i trwa aż do końca września. Roślinę cechuje także zdolność do kierowania swoich liści w stronę słońca, co w znacznym stopniu wpływa na długość jej kwitnienia.  

Jakie stanowisko wybrać dla heliotropu peruwiańskiego? 

Roślina jest ciepłolubna, dlatego ustawiając ją na balkonie lub tarasie, należy wybrać dobrze nasłonecznione miejsce. Konieczne jest również zadbanie o odpowiednią osłonę przed podmuchami wiatru, które mogą jej zaszkodzić. Heliotrop peruwiański poradzi sobie na stanowiskach półcienistych, wówczas jednak nie należy spodziewać się tak wspaniałego rozwoju rośliny, jak w miejscu nasłonecznionym. Nie można zapominać również o samym podłożu dla rośliny. To powinno być pulchne, przepuszczalne i żyzne. Gotowe mieszanki idealne do zasadzenia w nich heliotropu można nabyć w sklepie ogrodniczym.  

Heliotrop peruwiański –  podlewanie, nawożenie, przycinanie 

Heliotrop peruwiański wymaga regularnego podlewania. W sytuacji, kiedy jest przesuszony i brakuje mu wody, jego liście zaczynają zwieszać się ku dołowi. Bardzo ważne jest umiarkowana wilgotność podłoża. Zbyt intensywne podlewanie mogłoby doprowadzić do rozwoju różnego rodzaju chorób grzybiczych lub gnicia korzeni. Przepuszczalne podłoże pozwala uzyskać idealny stopień nawodnienia – nadmiar wody zostaje wówczas odprowadzony poza doniczkę.  

Z uwagi na bardzo długi okres kwitnięcia rośliny, należy pamiętać o jej nawożeniu. Odpowiedni preparat odżywczy dla tego gatunku można nabyć w sklepie ogrodniczym, a samo nawożenie powinno wykonywać się przynajmniej raz w miesiącu. Decydując się na nawóz, warto wybierać wariant płynny, przeznaczony specjalnie dla roślin doniczkowych, kwitnących. W razie wątpliwości można natomiast skorzystać z porady specjalisty. 

Przycinanie rośliny nie jest czynnością konieczną. W przypadku młodych roślin, kiedy ich góra zostanie przycięta, można uzyskać bardziej krzaczasty wzrost. Jedynym zabiegiem pozwalającym na zachowanie rośliny w bardzo dobrej kondycji jest usuwanie wyłącznie zwiędłych oraz przekwitniętych kwiatostanów. Bardziej doświadczeni ogrodnicy czasem decydują się na cięcie pędów heliotropu peruwiańskiego. Taki zabieg ma na celu formowanie rośliny do określonego kształtu. 

Na zimę heliotropa należy przenieść do jasnego pomieszczenia o dodatniej temperaturze Fot. 123RF/PICSEL

Heliotrop peruwiański – zimowanie rośliny 

Heliotrop peruwiański jest rośliną, która nie radzi sobie z niskimi temperaturami panującymi w Polsce. Z tego względu, konieczne jest zadbanie o odpowiednie warunki, aby w kolejnym sezonie okaz ten mógł ponownie rozkwitnąć. Donice z rośliną należy przechowywać w zimowych miesiącach w pomieszczeniu jasnym, w którym panuje temperatura od 5 do 10 stopni Celsjusza. Na czas zimowy podlewanie należy ograniczyć do minimum lub całkowicie z niego zrezygnować. 

Jak rozmnażać heliotrop peruwiański? 

Rozmnażanie rośliny nie jest dużym wyzwaniem, a odbywa się poprzez wysiew nasion w okresie bardzo wczesnej wiosny – już na przełomie lutego i marca. Z ewentualnym sadzeniem do gruntu należy wstrzymać się do połowy maja, kiedy temperatury będą znacznie bardziej sprzyjające roślinie. Bardziej doświadczeni ogrodnicy mogą zdecydować na rozmnażanie z pędów rośliny. Taki proces można zapoczątkować na wiosnę lub jesień. Odrywa się wówczas szczepki, a następnie je ukorzenia. 

Czy heliotrop peruwiański jest odporny na choroby? 

Heliotrop peruwiański ze względu na swoje pochodzenie jest rośliną stosunkowo odporną na działanie różnych chorób. Problemami, jakie mogą mu doskwierać, są zwykle te wynikające z nieodpowiedniego prowadzenia rośliny. Dotyczą one przede wszystkim: 

  • wzrostu, 
  • kwitnienia. 

Heliotrop peruwiański najczęściej jest atakowany przez mszyce oraz mączliki. Walka z nimi nie jest jednak trudna – szczególnie, jeżeli zostaną szybko wykryte. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiedni środek przeciw szkodnikom w sklepie ogrodniczym. Dobrym rozwiązaniem jest także stosowanie naturalnych oprysków, które mogą zapobiec pojawieniu się wspomnianych insektów. 

Czy heliotrop peruwiański to bezpieczna roślina? 

 Decydując się na heliotropa peruwiańskiego, należy pamiętać o małych dzieciach oraz zwierzętach. Każda część tej wspaniale wyglądającej rośliny jest bowiem niezwykle silnie trująca. Zawiera ona w sobie szkodliwe alkaloidy. Ich działanie źle wpływa na pracę wątroby, powodując jej długotrwałe uszkodzenie. Jeżeli w domu są małe dzieci, należy szczególnie uważać na umiejscowienie kwiatu. Najlepiej umieścić go wówczas w trudnodostępnym miejscu, które nie jest dostępne dla malucha. Wówczas można być spokojnym, że pociecha przypadkowo nie sięgnie po listki czy kwiaty. 

Przeczytaj:

Jak sprawdzić odczyn gleby w ogrodzie domowym sposobem?

Jak nawozić maliny?

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Pięknie pachnie i gęsto zakwita. Jak uprawiać heliotrop na balkonie?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.