Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Z pasji do kwiatów: Krajobraz niczym z Holandii. Odkryj świętokrzyskie pole tulipanów

W świętokrzyskim krajobrazie znaleźć można miejsce, które zachwyca swoim malowniczym urokiem. Pole tulipanów, które przywołuje na myśl słynne holenderskie pejzaże. Mimo niezbyt łaskawej aury w zeszły weekend, miejsce to przyciągnęło licznych odwiedzających z różnych województw. Mnie również skusiło i oczarowało swoją niezwykłością.

Z pasji do kwiatów: Krajobraz niczym z Holandii. Odkryj świętokrzyskie pole tulipanów
Pole tulipanów to miejsce, gdzie polskie krajobrazy przeplatają się z holenderskimi. Fot. Przemysław Cyran/Deccoria.pl; Świętokrzyskie Tulipany/Facebook.com

Spis treści:

Polska Holandia istnieje

Jadwigów, to niewielka miejscowość położona w powiecie włoszczowskim. Wieś otoczona pagórkowatymi terenami i zielonymi polami, przyciąga nie tylko mieszkańców okolicznych wsi, ale również turystów z całego kraju. Ta urocza wieś, choć z pozoru skromna, staje się wiosną miejscem magicznym, kiedy pola tulipanów rozkwitają w pełnej okazałości. Kolorowe kwiaty tworzą spektakularne pejzaże, malując krajobraz w jaskrawych barwach. Tulipany symbolizujące miłość, stają się tutaj głównymi bohaterami, przyciągając wzrok i zachwycając serca wszystkich, którzy mają przyjemność je podziwiać.

 Magiczne pole tulipanów w sercu Polski - niezwykła atrakcja dla całej rodziny. Fot. Świętokrzyskie Tulipany/Facebook.com

Historia pola tulipanów - rozmowa z Mirosławem Szczechlą

Mirosław Szczechla - właściciel pola tulipanów, podzielił się ze mną historią tego niezwykłego miejsca. Udzielił również kilku cennych wskazówek naszym Czytelnikom, dzieląc się swoim doświadczeniem i sposobami pielęgnacji tych delikatnych roślin.

Barbara Machalska – Cyran Deccoria.pl:  Dlaczego tulipany? Dlaczego nie krokusy, hiacynty czy inne cebulki? 

Mirosław Szczechla Świętokrzyskie tulipany: - Zaczęło się od pracy w Holandii. Pracowaliśmy tam z żoną około 10 lat i nauczyliśmy się produkcji. Po powrocie do Polski jakoś ciężko nam się było z tym wszystkim rozstać. Zakochaliśmy się w tulipanach. Postanowiliśmy zrobić coś na tzw. własną rękę. Choć czasami klimat nam tutaj nie sprzyja, dokładamy wszelkich starań, aby spełnić swoje marzenie.

Cały ten oszałamiający widok znajduje się na 3 ha. Ile trwa obsadzenie takiego miejsca? Czy robicie to sami, czy ktoś wam pomaga?

- Wszystko robimy mechanicznie. Najwięcej czasu zajmuje nam zaprawianie cebul, stosuje się do tego specjalne środki chemiczne. Natomiast samo sadzenie to ok. jednego dnia. Zazwyczaj prace odbywają się w październiku. 2-3 miesiące później robimy specjalny oprysk doglebowy na chwasty. Cieplejsze wiosenne dni poświęcamy na zabezpieczenie roślin przed szkodnikami. Finałem prac jest ten piękny efekt.

Co jest najtrudniejsze w uprawie i utrzymaniu tego miejsca?

- Najbardziej kłopotliwa jest konieczność zmiany miejsca. Nie możemy co roku, sadzić tulipanów w tym samym gruncie. Doprowadziłoby to do wyjałowienia podłoża, a w konsekwencji chorób czy braku wzrostu cebul. Na to miejsce wrócimy dopiero w 2029 roku, dlatego teraz szukamy niedaleko odpowiedniej lokalizacji pod uprawę.

Utrudnieniem bywają także warunki atmosferyczne. Cebulki tulipanów potrzebują dużo wody do wzrostu, więc susza jest dla nich zabójcza. A im większa cebulka, tym większa satysfakcja dla nas.

Jak wygląda cały proces pozyskiwania takich cebul?

- Zaprawione cebule sadzimy w październiku, następnie oprysk na chwasty i szkodniki. W odpowiedniej fazie, kiedy pąki znajda się ok. 10 cm nad liściem – ogławiamy je. Po tym zabiegu czekamy ok. 8 tygodni. W tym czasie cebuli nabierają na masie i są gotowe do pozyskania.

Cebulki są wykopywane i dzielone pod względem rozmiarów: 11, 12, 12+. Te ostatnie to naprawdę największy sukces hodowcy. Po wykopaniu odpowiednio je obramiamy i suszymy. Gotowe wysyłamy do Holandii, do firmy Koburg. Współpracuję z nimi od lat. W zasadzie można powiedzieć, że to właśnie od nich nauczyłem się produkcji.

Pierwszy raz widzę tutaj niektóre z odmian. Czy można u was kupić takie cebulki?

- Oczywiście, ale tylko we wrześniu.

Twoje trzy ulubione odmiany tulipanów?

- Wszystkie lubię, ale jeśli mam wybrać trzy to: Red Princess (czerwone, pełne), Orange Princess i Stron Gold. Są najładniejsze i najodporniejsze.

Pani Aneta równie poleca odmianę Stron Gold. Są bardzo ładne i najdłużej utrzymują się w wazonie - dodaje.

Ulubione odmiany gospodarzy: Red Princess, Orange Princess, Stron Gold. Fot. Przemysław Cyran/Deccoria.pl

Jakie masz rady dla naszych czytelników, którzy tak jak wy - kochają tulipany?

- Po pierwsze, nie sadźcie cebul we wrześniu. Wiem, że w tym okresie pojawiają się już w sklepach, ale to stanowczo za wcześnie. Starajcie się sadzić od 15 października, nawet listopad jest akceptowalny. Najgorsze co można zrobić, to posadzić cebule w sierpniu. Ryzyko jest takie, że roślina za wcześnie wzejdzie i może ją przemrozić. Po przekwitnięciu kwiatów, ale nie wcześniej niż w czerwcu, cebule można wykopać, osuszyć i przechować do jesieni. Oddzielamy te małe cebulki tzw. boczniaki i sadzimy wszystko osobno ponownie. Tak uzyskamy najlepszy efekt i największy kwiat.

Bardzo ważne jest też systematyczne podlewanie, nawet jeżeli tulipan jest w gruncie (a nie w donicy), potrzebuje bardzo dużo wilgoci.

Czy chciałbyś, żeby hodowla tulipanów została z wami już na zawsze?

- Chciałbym. Nie ukrywam, że chciałbym bardzo. Dokąd tylko zdrowie i siły pozwolą, będziemy się tym zajmować, to nasza praca ale i pasja.

Widok jest niezwykły, sama wielokrotnie zatrzymywałam się na poboczu i z daleka podziwiałam. Kto was najczęściej odwiedza?

 - Całe rodziny. Dzieci przyjeżdżają ze swoimi pupilami, mieliśmy tutaj naprawdę spory przegląd zwierzaków. Często też odbywają się u nas sesje fotograficzne, głównie komunijne, ale w zeszłym roku odwiedziła nas pani z koniem arabskim. W tym roku mamy zaplanowane jeszcze kilka sesji ślubnych. 

Na co dzień, w sezonie kiedy tulipany kwitną, każdy może nas odwiedzić, skomponować swój własny, autorski bukiet i zabrać go ze sobą do domu. Nie ma limitu czasowego, można spacerować cały dzień.

 Stworzenie własnego bukietu, daje sporo satysfakcji. Fot. Przemysław Cyran/Deccoria.pl

W ostatnią niedzielę dopisała nam piękna pogoda, cała ulica była zapełniona autami. Jesteśmy z żoną bardzo szczęśliwi. Nasze marzenie się urzeczywistniło. Co roku odwiedza nas masa ludzi.

 To musisz zobaczyć! Polskie pola tulipanów zachwycają Fot. Świętokrzyskie Tulipany/Facebook.com

Absolutnie się nie dziwię, mnie to miejsce też przyciągnęło i na pewno tutaj wrócę. Bardzo dziękuję za rozmowę i niech spełni się wszystko, o czym marzycie.

Opinie odwiedzających

Spacerując po polu tulipanów, zapytałam innych odwiedzających, co ich skłoniło, żeby tutaj przyjechać. Odpowiedzi były pełne entuzjazmu i zachwytu nad pięknem świętokrzyskich tulipanów.

„Zobaczyłyśmy zdjęcia w internecie. W pierwszej chwili pomyślałyśmy, że to Holandia. A okazało się, że to wcale nie, tylko nasza piękna ziemia świętokrzyska. Dlatego chcieliśmy, mimo niesprzyjającej aury, zajrzeć i zobaczyć to piękne pole” – przyznała jedna z odwiedzających.

Inna grupa odwiedzających wyraziła swoją miłość do kwiatów: „Uwielbiamy tulipany. Same mamy ogrody pełne kwiatów. Jesteśmy tutaj z dziewczynkami, żeby im zrobić zdjęcia”.

Katarzyna Komenda podkreśliła również wartość wkładu gospodarzy: „Chcieliśmy uwiecznić coś nowego, upamiętnić takie pole. Tutaj jest ogrom pracy włożony, więc duże podziękowania dla gospodarzy, że udostępniają wejście. Że możemy zwiedzać”.

Beata Zagajewska podsumowała swoje wrażenia słowami: „Tak, to jest naprawdę piękne. Nie trzeba jechać kawał świata do Holandii, żeby zobaczyć coś tak cudownego. Mamy swoją Holandię. W przyszłym roku wrócimy tutaj na pewno”.

Te słowa pokazują, jak wielką wartość ma to miejsce dla odwiedzających, którzy w świętokrzyskich tulipanach znajdują nie tylko piękno, ale także uczucie dumy z lokalnej ziemi.

Tulipany będzie można podziwiać przez kolejne tydzień. Wejście do ogrodu kosztuje 10 złotych za dorosłą osobę oraz 5 złotych za dziecko.

Źródło: deccoria.pl

Czy twój ogród to miejsce, które wprawia w zachwyt nie tylko ciebie, ale także wszystkich gości? Czy masz historię do opowiedzenia o tym, jak przekształcałeś swoje otoczenie w oazę spokoju i piękna?

Jeśli tak, to chciałabym cię poznać i usłyszeć twoją opowieść! To doskonała okazja, aby podzielić się swoją pasją i wiedzą na temat ogrodnictwa z naszymi czytelnikami.

Jak się zgłosić? Wystarczy wysłać e-mail na adres naszej redakcji: redakcja@deccoria.pl z krótkim opisem i zdjęciami swojego ogrodu. Nie czekaj! Zainspiruj innych swoją pasją.

Przeczytaj również: 

Co zrobić z tulipanami, kiedy przekwitną? Pamiętaj o jednym, kluczowym zabiegu

Sadzenie roślin cebulowych kwitnących latem. Jakie rośliny cebulowe można sadzić w maju?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.