Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Najgorszy szkodnik ogórków i cukinii już atakuje. Łatwo go rozpoznasz i usuniesz bez chemii

Ogórki i cukinia, podobnie jak inne warzywa dyniowate, są narażone na ataki różnorodnych szkodników. Zdecydowanie najgorszy jest przędziorek, który niedostrzeżony w porę może zniszczyć całą uprawę. Chcesz ocalić przyszłe plony? Sprawdź, po czym rozpoznasz obecność tego niebezpiecznego szkodnika. Podpowiadamy, jak pozbyć się przędziorka bez chemii.

Najgorszy szkodnik ogórków i cukinii już atakuje. Łatwo go rozpoznasz i usuniesz bez chemii
Jak pozbyć się przędziorka z ogórków? Najlepiej bez stosowania chemicznych oprysków. Fot. oksmit/123RF.com

Spis treści:

Przędziorek na ogórkach i cukinii

Warzywa dyniowate, w tym chętnie uprawiane ogórki i cukinia, są podatne na ataki szkodników. Zagrażają im nie tylko powszechnie występujące w naszych ogrodach i wyjątkowo uciążliwe mszyce, ale również ledwo widoczny gołym okiem przędziorek chmielowiec (Tetranychus urticae). Ten zaliczany do roztoczy owad potrafi zrujnować nasze szanse na udane plony, dlatego warto nauczyć się go rozpoznawać i zwalczać.

Przędziorki to maleńkie pajęczaki – ich ciała ma zazwyczaj nie więcej niż 0,6 mm długości. Mają czerwonawy lub żółtozielony kolor oraz dwie ciemniejsze plamki po bokach. Ze względu na niewielkie rozmiary trzeba mieć naprawdę sokoli wzrok, aby dostrzec dorosłe osobniki na roślinach, łatwo zauważymy natomiast delikatną przędzę, którą wytwarzają. Charakterystyczne pajęczynki są dla szkodników ochroną przed drapieżnikami.

Obecność przędzy wskazuje na obecność przędziorków, ale warto szukać na roślinach również samych owadów. Żerują one najczęściej od spodu liści i najłatwiej je dostrzec pod powiększeniem. Możemy skorzystać z lupy, jeśli jednak jej nie mamy, sięgnijmy po swój telefon. Ogrodniczka z kanału Tak się rozkwita na portalu YouTube, zachęca, aby zrobić zdjęcie spodniej strony liści ogórków, cukinii lub innych warzyw dyniowatych, a następnie powiększyć je w swoim telefonie. W ten sposób bez trudu zaobserwujemy szkodnika.

Ważna wskazówka: Przędziorek chmielowiec namnaża się szczególnie szybko, gdy panują ku temu sprzyjające warunki – jest sucho i upalnie.

Przędziorek atakuje nie tylko ogórki, ale również cukinię. Przędziorek atakuje nie tylko ogórki, ale również cukinię. Fot. Andrei Vasilchenko/123RF.com

Przeczytaj również: Jak szybciej wyhodować ogórki gruntowe bez chemii? Naturalne sposoby na kwitnienie i zdrowe owocowanie

Skutki żerowania przędziorka

Przędziorek chmielowiec atakuje setki różnych gatunków roślin, nie omija także lubianych przez ogrodników warzyw dyniowatych. Jego ofiarą bardzo często padają cukinie i ogórki gruntowe, dlatego uznawany jest za najgorszego szkodnika tych roślin.

Obok pajęczynek charakterystycznym objawem obecności przędziorków są przebarwienia na liściach, które początkowo są żółte, a następnie brązowe. Są to uszkodzenia spowodowane wysysaniem soków przez te małe pajęczaki. Osłabione liście przedwcześnie opadają, a rośliny obumierają. Co więcej, przędziorki mogą przenosić wirusy, co stanowi dodatkowe zagrożenie dla naszych upraw.

Skutki żerowania przędziorka chmielowca na ogórkach i cukinii są opłakane. W skrajnych przypadkach doprowadzają do utraty całej uprawy i plonów. Dlatego walkę z tym szkodnikiem trzeba podjąć od razu, gdy tylko zauważymy jego obecność.

Jak pozbyć się przędziorka bez chemii?

Większość ogrodników chce uprawiać ogórki i cukinię bez chemii i w ten sam sposób chronić je przed szkodnikami. Jest to możliwe, jeśli wybierzemy naturalne rozwiązania. O jakich metodach mowa? Podpowiadamy, jak pozbyć się przędziorka bez stosowania chemicznych oprysków.

Skutki żerowania przędziorka chmielowca są opłakane. Skutki żerowania przędziorka chmielowca są opłakane. Fot. huertinadetoni/123RF.com

  • Olejek neem – do 1 l miękkiej wody dodajemy kilka kropel olejku neem, który jest naturalnym środkiem na szkodniki. Następnie dodajemy 1 łyżeczkę szarego mydła i mieszamy. Tak przygotowanym roztworem spryskujemy zaatakowane rośliny co 7 dni, aż przędziorek zniknie.

  • Rośliny odstraszające – w pobliżu warzyw dyniowatych warto uprawiać rośliny, które odstraszają przędziorki i inne szkodniki. Świetnie sprawdzą się czosnek, cebula, aksamitki, nagietek oraz rumianek.

  • Odpowiednia pielęgnacja – przędziorki najchętniej atakują osłabione i zestresowane rośliny, dlatego niezwykle ważna jest właściwa pielęgnacja. Pamiętajmy o odpowiednim podlewaniu i nawożeniu ogórków oraz innych warzyw dyniowatych.

  • Naturalni wrogowie – zaprośmy do swojego ogrodu biedronki, złotooki i inne owady, które żywią się przędziorkami. Jak to zrobić? Przede wszystkim ograniczając stosowanie chemicznych oprysków owadobójczych.

  • Dobroczynek gruszowy – jest gatunkiem drapieżnego roztocza, który zjada przędziorki. Dobroczynek występuje naturalnie w środowisku, ale możemy go zakupić w sklepie ogrodniczym, gdzie sprzedawany jest w formie opasek z zapłodnionymi samicami. Zamocujmy je na palikach wbitych w ziemię w pobliżu upraw, które chcemy chronić.

Odpowiednia pielęgnacja i naturalne sposoby ochrony są najbezpieczniejszym sposobem walki z groźnym przędziorkiem. Warto je stosować, aby latem cieszyć się udanymi zbiorami ogórków, cukinii i innych warzyw dyniowatych.

Źródła: Deccoria.pl, taksierozkwita/YouTube.com

Przeczytaj również:

5 największych błędów w uprawie ogórków. Uważaj, bo zbiory będą marne

Dlaczego ogórki gruntowe nie wzeszły? Zimny maj to tylko jeden z powodów

Nawożenie ogórków gruntowych. Termin, częstotliwość, najlepsze naturalne odżywki

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.