Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak prawidłowo kosić trawę? Wszystko, co musisz wiedzieć, aby zadbać o trawnik

Utrzymanie równego i gęstego trawnika to nie lada wyzwanie i marzenie wielu ogrodników. Jednym z najważniejszych elementów pielęgnacji jest koszenie trawy. Cięcie trawnika przeprowadza się systematycznie w czasie sezonu, dlatego warto znać kilka podstawowych zasad związanych z tym zabiegiem. Jak często kosić trawę i jak prawidłowo to robić? Podpowiadamy.

Jak prawidłowo kosić trawę? Wszystko, co musisz wiedzieć, aby zadbać o trawnik
Odpowiednie koszenie trawy wpływa na jej rozwój. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Dlaczego trzeba kosić trawę?

Koszenie trawy ma niebagatelne znaczenie nie tylko dla wyglądu trawnika. Od prawidłowego koszenia zależy przede wszystkim kondycja, gęstość, a także system korzeniowy murawy. Ponadto koszenie trawy zapobiega nadmiernemu wzrostowi i kwitnieniu. Gdy to nastąpi, dolne części źdźbeł żółkną i zaschną, a wtedy nie da się przywrócić murawie poprzedniego wyglądu.

Dlaczego jeszcze koszenie trawy jest tak ważne? Warto pamiętać o tym, że im niższa trawa, tym mniej chwastów. Koszenie trawnika w naturalny sposób zmniejsza szansę na pojawienie się niepożądanych roślin. To z kolei ogranicza potrzebę stosowania środków chemicznych.

Kiedy kosić trawnik po zimie?

Pierwsze koszenie trawy po zimie powinno się odbyć pod koniec marca lub na początku kwietnia, o ile mrozy nadal nie będą się utrzymywać. Czasem ten czas przypada na drugą połowę kwietnia ze względu na kapryśną pogodę. Najlepiej poczekać do zakończenia przymrozków.

Optymalna wysokość koszenia trawnika pierwszy raz wiosną to 5–6 cm. Zbyt niskie koszenie prowadzi do wysuszenia gleby, pojawienia się grzybów i mchu. Rośliny powinny mieć ochronę przed nagłą suszą, dlatego tuż po zimie nie należy radykalnie przycinać trawy na wysokość poniżej 5 cm.

Przeczytaj również: Żółte i suche placki na trawniku. Jak uzupełnić dziury w trawniku? Niezawodne sposoby

Jak często kosić trawę?

Częstotliwość koszenia trawnika zależy od jego przeznaczenia, pory roku i tempa wzrostu. Przyjmuje się, że trawę należy kosić średnio raz w tygodniu. W okresie najbujniejszego wzrostu trawnika, czyli od początku maja do końca czerwca, warto robić to dwa razy na tydzień.

W lipcu i sierpniu zabieg koszenia trawnika można wykonywać rzadziej – raz na 7–10 dni. Zbyt częste koszenie trawy sprawi, że murawa szybko osłabnie. Mogą pojawić się na niej chwasty i mech.

Jak prawidłowo kosić trawnik?

Istnieje kilka zasad prawidłowego koszenia trawy. Pierwszą zasadą, o której trzeba pamiętać ścinając trawnik, to odpowiednia pora dnia. Trawę najlepiej kosić przed południem lub po południu w lekko pochmurny dzień. Wtedy źdźbła trawy są jędrne, suche i dobrze poddają się koszeniu. Lepiej unikać cięcia trawnika wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, gdy pojawia się rosa. Nie tylko utrudnia ona prawidłowe koszenie, lecz także sprzyja występowaniu chorób trawnika o podłożu grzybiczym.

Jak dobrze kosić trawnik? Ważną kwestię stanowi tu odpowiednia technika koszenia trawy. Doświadczeni ogrodnicy wiedzą, że najlepiej rozpocząć podcinanie trawnika od krawędzi, przesuwając się wzdłuż linii prostych, aż do centralnej części. Pamiętaj, aby nie kosić trawy w jednym kierunku! Cięcie należy wykonywać na tzw. zakładkę. To pozwoli uniknąć nieskoszonych miejsc.

Do prawidłowego koszenia trawy potrzeba dobrej kosiarki. Fot. 123RF.com

Koszenie trawy wymaga również odpowiedniego sprzętu. W tym celu najczęściej wykorzystuje się kosiarki spalinowe. Na rynku dostępne są również kosiarki elektryczne i kosiarki ręczne. Jaką kosiarkę najlepiej kupić? To przede wszystkim zależy od wielkości trawnika. Większą powierzchnię wygodnie kosić kosiarką spalinową z napędem. Z kolei kosiarki ręczne, podobnie jak kosiarki elektryczne, sprawdzają się w przypadku mniejszych trawników.

Na jaką wysokość kosić trawę?

Wysokość koszenia trawy zależy w dużej mierze od tego, czy trawnik pełni rolę wyłącznie ozdobną, kondycji źdźbeł, a także tego, czy mamy do czynienia z nowo założonym trawnikiem. Ogólna zasada mówi o tym, aby wysokość koszenia trawy nie była niższa niż 1/3 planowanej wysokości trawnika.

Optymalna wysokość trawy po skoszeniu wynosi około 3–4 cm. Wówczas uzyska się pewność, że trawa będzie prawidłowo się rozrastać, a także nie będzie narażona na różne niesprzyjające czynniki.

Jeżeli wysokość trawy będzie przekraczać 7–8 cm, to między źdźbłami mogą rozwijać się pleśń i grzyby. Z kolei zbyt nisko ściętej trawie mogą zagrażać wysokie temperatury. W tej sytuacji dochodzi do uszkodzenia systemu korzeniowego, co powoduje duże braki w trawniku.

Przeczytaj również:

Werbena - kolorowa księżniczka w ogrodzie. Jak sadzić i pielęgnować werbenę, by obficie kwitła?

Jaką ziemię lubią piwonie? Gdzie sadzić i jak pielęgnować piwonie?

Jak hartować sadzonki pomidorów przed posadzeniem do gruntu? Sprawdzone metody ogrodnicze

Krety w ogrodzie. Jest na nie sposób, ale pod jednym warunkiem na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.