Spis treści:
- Dlaczego trzeba kosić trawę?
- Kiedy kosić trawnik po zimie?
- Jak często kosić trawę?
- Jak prawidłowo kosić trawnik?
- Na jaką wysokość kosić trawę?
Dlaczego trzeba kosić trawę?
Koszenie trawy ma niebagatelne znaczenie nie tylko dla wyglądu trawnika. Od prawidłowego koszenia zależy przede wszystkim kondycja, gęstość, a także system korzeniowy murawy. Ponadto koszenie trawy zapobiega nadmiernemu wzrostowi i kwitnieniu. Gdy to nastąpi, dolne części źdźbeł żółkną i zaschną, a wtedy nie da się przywrócić murawie poprzedniego wyglądu.
Dlaczego jeszcze koszenie trawy jest tak ważne? Warto pamiętać o tym, że im niższa trawa, tym mniej chwastów. Koszenie trawnika w naturalny sposób zmniejsza szansę na pojawienie się niepożądanych roślin. To z kolei ogranicza potrzebę stosowania środków chemicznych.
Kiedy kosić trawnik po zimie?
Pierwsze koszenie trawy po zimie powinno się odbyć pod koniec marca lub na początku kwietnia, o ile mrozy nadal nie będą się utrzymywać. Czasem ten czas przypada na drugą połowę kwietnia ze względu na kapryśną pogodę. Najlepiej poczekać do zakończenia przymrozków.
Optymalna wysokość koszenia trawnika pierwszy raz wiosną to 5–6 cm. Zbyt niskie koszenie prowadzi do wysuszenia gleby, pojawienia się grzybów i mchu. Rośliny powinny mieć ochronę przed nagłą suszą, dlatego tuż po zimie nie należy radykalnie przycinać trawy na wysokość poniżej 5 cm.
Przeczytaj również: Żółte i suche placki na trawniku. Jak uzupełnić dziury w trawniku? Niezawodne sposoby
Jak często kosić trawę?
Częstotliwość koszenia trawnika zależy od jego przeznaczenia, pory roku i tempa wzrostu. Przyjmuje się, że trawę należy kosić średnio raz w tygodniu. W okresie najbujniejszego wzrostu trawnika, czyli od początku maja do końca czerwca, warto robić to dwa razy na tydzień.
W lipcu i sierpniu zabieg koszenia trawnika można wykonywać rzadziej – raz na 7–10 dni. Zbyt częste koszenie trawy sprawi, że murawa szybko osłabnie. Mogą pojawić się na niej chwasty i mech.
Jak prawidłowo kosić trawnik?
Istnieje kilka zasad prawidłowego koszenia trawy. Pierwszą zasadą, o której trzeba pamiętać ścinając trawnik, to odpowiednia pora dnia. Trawę najlepiej kosić przed południem lub po południu w lekko pochmurny dzień. Wtedy źdźbła trawy są jędrne, suche i dobrze poddają się koszeniu. Lepiej unikać cięcia trawnika wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, gdy pojawia się rosa. Nie tylko utrudnia ona prawidłowe koszenie, lecz także sprzyja występowaniu chorób trawnika o podłożu grzybiczym.
Jak dobrze kosić trawnik? Ważną kwestię stanowi tu odpowiednia technika koszenia trawy. Doświadczeni ogrodnicy wiedzą, że najlepiej rozpocząć podcinanie trawnika od krawędzi, przesuwając się wzdłuż linii prostych, aż do centralnej części. Pamiętaj, aby nie kosić trawy w jednym kierunku! Cięcie należy wykonywać na tzw. zakładkę. To pozwoli uniknąć nieskoszonych miejsc.
Do prawidłowego koszenia trawy potrzeba dobrej kosiarki. Fot. 123RF.com
Koszenie trawy wymaga również odpowiedniego sprzętu. W tym celu najczęściej wykorzystuje się kosiarki spalinowe. Na rynku dostępne są również kosiarki elektryczne i kosiarki ręczne. Jaką kosiarkę najlepiej kupić? To przede wszystkim zależy od wielkości trawnika. Większą powierzchnię wygodnie kosić kosiarką spalinową z napędem. Z kolei kosiarki ręczne, podobnie jak kosiarki elektryczne, sprawdzają się w przypadku mniejszych trawników.
Na jaką wysokość kosić trawę?
Wysokość koszenia trawy zależy w dużej mierze od tego, czy trawnik pełni rolę wyłącznie ozdobną, kondycji źdźbeł, a także tego, czy mamy do czynienia z nowo założonym trawnikiem. Ogólna zasada mówi o tym, aby wysokość koszenia trawy nie była niższa niż 1/3 planowanej wysokości trawnika.
Optymalna wysokość trawy po skoszeniu wynosi około 3–4 cm. Wówczas uzyska się pewność, że trawa będzie prawidłowo się rozrastać, a także nie będzie narażona na różne niesprzyjające czynniki.
Jeżeli wysokość trawy będzie przekraczać 7–8 cm, to między źdźbłami mogą rozwijać się pleśń i grzyby. Z kolei zbyt nisko ściętej trawie mogą zagrażać wysokie temperatury. W tej sytuacji dochodzi do uszkodzenia systemu korzeniowego, co powoduje duże braki w trawniku.
Przeczytaj również:
Werbena - kolorowa księżniczka w ogrodzie. Jak sadzić i pielęgnować werbenę, by obficie kwitła?
Jaką ziemię lubią piwonie? Gdzie sadzić i jak pielęgnować piwonie?
Jak hartować sadzonki pomidorów przed posadzeniem do gruntu? Sprawdzone metody ogrodnicze
Krety w ogrodzie. Jest na nie sposób, ale pod jednym warunkiem na INTERIA.TV.