Porady ogrodnicze

Jak hartować sadzonki pomidorów przed posadzeniem do gruntu? Sprawdzone metody ogrodnicze

Hartowanie jest bardzo ważnym zabiegiem w procesie przygotowania sadzonek pomidorów do wysadzenia do gruntu. Dzięki temu młode rośliny stopniowo przyzwyczajają się do warunków panujących na zewnątrz, m.in. niższych temperatur, wiatru i promieni słonecznych. Wyjaśniamy, jak i kiedy hartować sadzonki pomidorów, aby uzyskać silne i zdrowe rośliny.        

Jak hartować sadzonki pomidorów przed posadzeniem do gruntu? Sprawdzone metody ogrodnicze
Przed wysadzeniem na miejsce stałe sadzonki pomidorów warto zahartować. Fot.123RF.com

Spis treści:

Kiedy hartować sadzonki pomidorów?

Przed wysadzeniem sadzonek pomidorów do gruntu należy przygotować rośliny do warunków panujących na zewnątrz. W tym celu musimy je zahartować. Proces ten polega na stopniowym przyzwyczajeniu wyhodowanych w domowych warunkach sadzonek pomidorów do niższych temperatur panujących na zewnątrz, a także działania promieni słonecznych i wiatru. Jest to bardzo ważne, inaczej młode rośliny nie przyjmą się, przemarzną, zostaną poparzone słońcem, szybko zwiędną, a w efekcie całkowicie obumrą.     

Hartowanie sadzonek pomidorów należy rozpocząć 10-14 dni przed planowanym terminem sadzenia roślin na miejsca stałe. Zazwyczaj dzieje się to od połowy kwietnia do początku maja. Ważne jest, by temperatura na zewnątrz wynosiła nie mniej niż 13 stopni Celsjusza. Inaczej sadzonki pomidorów szybko osłabną i zaczną ciemnieć na końcach.   

Przeczytaj również: Najlepszy sposób na sadzenie pomidorów. Efekt? Zdrowe i bogate plony

Jak hartować sadzonki pomidorów?

Hartowanie sadzonek pomidorów nie jest tak trudne, jak się wydaje. Ważne jest jednak, by wykonać tę czynność ostrożnie i bez pośpiechu. Wyjaśniamy, jak hartować sadzonki pomidorów.  

  • W pierwszych dniach rozsadę należy wynieść na zewnątrz tylko na około godzinę. Sadzonki pomidorów umieszczamy w zacisznym, osłoniętym od słońca i wiatru miejscu (np. w cieniu drzew, można też okryć je białą agrowłókniną).
  • Po dwóch lub trzech dniach (w zależności od pogody) stopniowo wydłużamy czas przebywania młodych roślin na zewnątrz, pamiętając, by chować je na noc do domu.
  • Z upływem kolejnych dni sadzonki pomidorów można wystawiać na słońce.
  • Pod koniec hartowania rozsadę zostawiamy na zewnątrz również na noc.

Niektórzy ogrodnicy zalecają też przesadzić sadzonki pomidorów do większych doniczek wypełnionych ziemią, w której będą posadzone. Można ją też wymieszać z kompostem i obornikiem.

Podczas hartowania nie można też zapomnieć o regularnym nawadnianiu sadzonek pomidorów, ponieważ pod wpływem słońca i wiatru gleba w doniczkach szybciej przesycha. Młode rośliny podlewa się tak, by nie namoczyć liści.    

Źródło: JAK FAJNIE MIEĆ OGRÓDEK/YouTube  

Kiedy sadzić pomidory do gruntu?

Ze względu na to, że pomidory są roślinami ciepłolubnymi i wrażliwymi na niekorzystne warunki atmosferyczne, najlepszym okresem do ich sadzenia jest termin po 15 maja, czyli po zimnych ogrodnikach i zimnej Zośce. Wówczas pogoda na zewnątrz się ustabilizuje (temperatury nie spadają już poniżej zera), a gleba będzie dobrze ogrzana. Warto pamiętać, że nawet najmniejsze mrozy mogą zniszczyć sadzonki pomidorów.    

Młode rośliny najlepiej sadzić w dzień pochmurny i bezdeszczowy. Przed posadzeniem sadzonek pomidorów należy dobrze przygotować ziemię na grządkach. Glebę należy przede wszystkim dobrze przekopać. Warto też sprawdzić, aby jej odczyn pH wahał się w granicach od 5,5 do 6,5.   

Co dać pod sadzonki pomidora do gruntu?

Warto wiedzieć, że pomidory mają wysokie zapotrzebowanie na składniki pokarmowe. Do nawożenia możemy wykorzystać zarówno nawozy mineralne, jak i ekologiczne. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że nawożenie mineralne należy rozpocząć nie wcześniej niż 3 tygodnie po posadzeniu rozsady. Zamiast stosować gotowe preparaty ze sklepu, warto jednak wykorzystać naturalne nawozy. Dobrą praktyką jest wsypanie kompostu na dno dołka i wymieszanie go z glebą.

Alternatywnie można też użyć obornika krowiego, końskiego czy kurzego. W przypadku pomidorów doskonale sprawdzi się też obornik króliczy, który ma dużo azotu, fosforu i innych składników niezbędnych do rozwoju systemu korzeniowego i liści.   

Przeczytaj również: Sadzenie ogórka gruntowego. Ogrodnik zdradza patent: kierunek sadzenia ma duże znaczenie

Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać? na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.