Porady ogrodnicze

Jaką ziemię lubią piwonie? Gdzie sadzić i jak pielęgnować piwonie?

Piwonia należy do najpiękniejszych roślin kwiatowych naszych ogrodów. Jej pielęgnacja nie należy do najbardziej skomplikowanych, jednak wymaga od nas zaangażowania i wiedzy. Podstawą dobrej uprawy jest odpowiednie przygotowanie ziemi pod piwonie, co zapewni roślinie dobry start. Sprawdź, jak przygotować glebę i jaką ziemię lubią piwonie.

Jaką ziemię lubią piwonie? Gdzie sadzić i jak pielęgnować piwonie?
Podpowiadamy, jak uprawiać piwonie i kiedy je sadzić oraz jaką ziemię do piwonii wybrać. Fot.123RF.com

Spis treści: 

Jak przygotować ziemię pod piwonie?

Piwonie przede wszystkim powinniśmy sadzić w miejscu słonecznym oraz takim, gdzie w okresie zimowym nie stoi woda i jest sucho. Jednak wybór odpowiedniego stanowiska to nie wszystko, ponieważ musimy również wiedzieć, jak przygotować ziemię pod piwonie, aby dobrze się rozwijały i pięknie zakwitały.

Przede wszystkim w celu przygotowania podłoża, musimy wykopać głębokie dołki na około 30-50 cm, czyli na około 2 szpadle. Następnym krokiem jest użyźnienie ziemi pod piwonie, które można wykonać różnymi metodami, np.:

  • poprzez położenie na dnie dołka przefermentowanego obornika oraz przysypanie go cienką warstwą ziemi, dzięki czemu nie spali on korzeni piwonii;
  • mieszając ziemię ogrodową z obornikiem granulowanym i wsypując do dołka;
  • poprzez wymianę gleby na ziemię kompostową albo na odkwaszony substrat torfowy, który możemy zakupić w każdym sklepie ogrodniczym.

Co więcej, nie powinniśmy stosować kwaśnej ziemi do sadzenia piwonii, którą zazwyczaj używa się do iglaków. Natomiast w przypadku, gdy gleba jest zbyt lekka, to należy ją wzbogacić gliną, nawozami organicznymi i torfem. Oczywiście, jeżeli ziemia pod piwonie jest dobrej jakości, to nie musimy jej poprawiać i wystarczy, że przekopiemy ją na głębokość około 50-70 cm.

Jaką ziemię lubią piwonie?

Piwonie rosną najlepiej na glebach próchniczno-gliniastych oraz na tych dobrze przepuszczalnych. Równocześnie sadząc piwonie, musimy unikać zastoju wody w tym miejscu, a także wysokiego poziomu wód gruntowych.

Przyjmuje się, że piwonie będą się najlepiej rozwijały w ziemi o lekko kwaśnym odczynie, z pH w wysokości około 6. W słabszej glebie mogą zakwitać bardzo skromnie albo nawet wcale. Piwonie jednak znoszą lekkie odchylenia od tego optymalnego pH, ale nadal pozostają wrażliwe na niedobory składników odżywczych. Z tego powodu tak ważne jest regularne zasilanie roślin.  

Oczywiście musimy też zadbać o odpowiednią wilgotność ziemi i w pierwszym roku po posadzeniu piwonii konieczne będzie nawadnianie ich w dłuższych okresach bezdeszczowych. Oprócz tego musimy pamiętać, że np. w przypadku piwonii krzewiastych zalecane jest sadzenie ich w półcieniu, najlepiej w miejscu, gdzie dochodzi słońce popołudniowe i wieczorne. Dodatkowo sadząc piwonie krzewiaste, musimy mieć świadomość, że po latach rozwiną się one w wysokie zarośla.

Pielęgnacja piwonii

Odpowiednia pielęgnacja piwonii to klucz do sukcesu, dzięki czemu nasz ogród stanie się kolorowy i pachnący. Wobec tego warto znać podstawowe zasady prawidłowej uprawy tej rośliny.

  • Kiedy sadzić piwonie?

Przyjmuje się, że najkorzystniejszym terminem na sadzenie i przesadzanie piwonii jest przełom sierpnia i września, jednak w praktyce zabieg ten można wykonywać nawet do późnej jesieni. Sierpień jest zalecany, ponieważ pomimo widocznych, zielonych liści, rośliny nadal znajdują się w stanie spoczynku i mają w pełni ukształtowane pąki, które są już gotowe do wzrostu w kolejnym sezonie. Jest to również termin korzystny z tego względu, że piwonie nie zdążyły jeszcze wytworzyć nowych korzeni włośnikowych, stymulujących jesienne deszcze oraz wilgoć.

  • Podlewanie

Tak jak wspominaliśmy, piwonie potrzebują umiarkowanie wilgotnego podłoża i lubią, gdy jest ono wilgotne, ale nie mokre. Wiąże się to z tym, że nie musimy ich zbyt często podlewać, a robiąc to, powinniśmy pamiętać, aby nie polewać liści, ponieważ roślina ma tendencje do chorowania na szarą pleśń. Obfite podlewanie piwonii zalecane jest jedynie podczas okresu suszy.

Przeczytaj również: Czym nawozić piwonię, by miała mnóstwo kwiatów? Uprawa i pielęgnacja piwonii

piwonie Aby zasilić kwitnienie piwonii, wiosną i jesienią warto je nawozić. Fot. 123RF.com

  • Nawożenie

Piwonie mogą rosnąć na tym samym miejscu przez 10-15 lat. Wiosną powinniśmy je zasilać granulowanymi nawozami mineralnymi, zawierającymi duże ilości fosforu, a także azotu. Jesienią piwonie warto ściółkować obornikiem, który musimy dobrze przekopać z ziemią. Najlepiej jednak zarówno wiosną, jak i jesienią, sprawdzą się nawozy naturalne. Nie tylko świetnie zasilą rośliny, ale i będą tańsze i bardziej ekologiczne.

Przykładowo do nawożenia piwonii można wykorzystać fusy z kawy. Są one bardzo dobry środkiem do zasilania roślin, ponieważ wzbogacają glebę w azot, potas oraz inne materiały, wspierające prawidłowy rozwój. W celu wykonania tego naturalnego nawozu wystarczy fusy po kawie zalać chłodną wodą i takim roztworem możemy już podlewać nasze piwonie. Dodatkowo fusy z kawy można też rozsypać wokół roślin, mieszając je z podłożem.

Świetnym sposobem na nawożenie piwonii jest również woda z cytryną lub kwaskiem cytrynowym, ponieważ mają one lekkie właściwości zakwaszające. Sprawi to także, że piwonie zaczną lepiej przyswajać składniki odżywcze z podłoża. Chcąc nawozić piwonie w ten sposób wystarczy, że do konewki z wodą dodamy trochę soku z cytryny i podlejemy taką mieszanką bryłę korzeniową piwonii. Można również 10 g kwasku cytrynowego w 10 l wody i takim roztworem podlewać nasze rośliny. Dzięki temu piwonie bogato obsypią się kwiatami, a ich pąki kwiatowe będą większe i długo utrzymują się na pędach.

Czego nie lubią piwonie?

Najczęstszym powodem braku kwitnienia piwonii lub całkowitego obumarcia rośliny, są błędy w uprawie czy stanowisku dla tej rośliny. Chociaż jej uprawa jest stosunkowo prosta, warto wiedzieć czego nie lubią piwonie.

  • Braku odpowiedniej ilości światła – jest ono niezbędne do rozwoju pąków i kwiatów. Jeżeli nasza piwonia jest osłonięta w dużej części przez budynki lub inne rośliny, to musimy ją przesadzić tak, aby światło bez problemu mogło docierać do rośliny.

  • Zbyt głębokiego sadzenia  kłącza powinny znajdować się około 4-5 cm pod powierzchnią ziemi. Jeżeli posadziliśmy ją zbyt głęboko, to można ją delikatnie podnieść wiosną lub jesienią, pamiętając o tym, by pod roślinę nasypać przepuszczalną ziemię lub kompost.

  • Zbyt dużej ilości nawozu – nadmierne nawożenie może spowodować, że piwonia przestanie kwitnąć. Szczególnie jeżeli dostarczymy jej zbyt dużych ilości potasu i azotu.

  • Zbyt małej ilości wody – gleba wokół piwonii powinna być stale wilgotna, ale pozbawiona zastojów wody. Gdy mamy do czynienia z suszą, musimy obficie podlewać piwonię wczesnym rankiem, 1-2 razy w tygodniu.

  • Braku porządku – piwonia nie lubi nieposprzątanej okolicy, dlatego wiosną powinniśmy posprzątać okrycie ze ściółkowania wyłożonego jesienią. W przeciwnym razie roślina będzie zbyt głęboko osadzona, nawet jeśli będzie znajdowała się w prawidłowej odległości w ziemi.

  • Braku miejsca – piwonia potrzebuje dużo miejsca, ponieważ brak odpowiedniej przestrzeni sprawia, że zaczyna jej brakować substancji odżywczych oraz miejsca do rozwoju. Z tego powodu, między jednym a drugim okazem powinno być minimum 40-50 cm odległości.

  • Zbyt mocnego cięcia – piwonia wymaga regularnego cięcia, które pobudza je do wzrostu i wydawania nowych pąków. Jednak w przypadku, gdy zbyt mocno przytniemy roślinę, to spożytkuje ona całą swoją energię na wydanie nowych pędów oraz liści i zabraknie jej siły na kwitnienie lub ewentualną walkę z chorobami i szkodnikami.

Przeczytaj również: 

Co z robić z narcyzami, kiedy przekwitną? Pamiętaj o 3 ważnych sprawach

Werbena - kolorowa księżniczka w ogrodzie. Jak sadzić i pielęgnować werbenę, by obficie kwitła?

Pelargonia. Pospolity kwiat, drogocenne właściwości na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.