Spis treści:
Czy uprawa pomidorów jest łatwa?
Większość doświadczonych ogrodników decyduje się na samodzielną uprawę pomidorów na przydomowych grządkach. Nie oznacza to jednak, że zajęcie to jest zarezerwowane wyłącznie dla tych, którzy rozpoczęli przygodę z ogrodnictwem lata temu. Warzywa te mogą posadzić również początkujący. Jeśli jesteś jedną z takich osób i zastanawiasz się, czy uprawa pomidorów jest łatwa, spieszymy z odpowiedzią. Z pewnością może taka być, jeśli będziesz trzymał się kilku ważnych wskazówek.
Samodzielna uprawa pomidorów okaże się całkiem prosta, jeśli podejdziemy do tego zadania z odpowiednią wiedzą i zaangażowaniem. Pierwszym krokiem do sukcesu jest wybór właściwej odmiany. Większe wyzwanie będzie stanowiło zaspokojenie jej wymagań dotyczących gleby, dostępu do światła oraz odpowiedniej temperatury. Właściwe przygotowanie sprawi jednak, że nawet początkującym uda się zadbać o te ważne elementy, a uprawa pomidorów okaże się satysfakcjonującym doświadczeniem. Wszystkie trudy wynagrodzą dojrzałe plony, które zerwiemy z własnych krzaczków.
Trzymaj się kilku zasad, a uprawa pomidorów w ogrodzie lub na balkonie nie sprawi ci trudności. Fot. CanvaPro
Przeczytaj również: Nie możesz doczekać się pachnących pomidorów z ogródka? Te odmiany owocują najwcześniej
Jak uprawiać pomidory – od siewu do sadzenia
Pomidory to rośliny ciepłolubne, zatem w naszym klimacie możemy je uprawiać w gruncie dopiero od drugiej połowy maja. W związku z tym wcześniej musimy przygotować rozsadę tych roślin. Możemy skorzystać również z gotowych sadzonek, które zazwyczaj są dostępne w sklepach ogrodniczych już w maju.
- Kiedy siać pomidory?
Przygotowanie rozsady tych warzyw trwa ok. 8-10 tygodni. Jaki termin siewu pomidorów jest najlepszy? To zależy. Jeżeli zamierzamy uprawiać je na działkowej grządce, najczęściej za idealny moment wysiewu podaje się połowę marca. Jeżeli jednak zamierzamy uprawiać pomidory w szklarni, tunelu foliowym lub na osłoniętym, ciepłym balkonie, możemy przyspieszyć wysiewy. W takim przypadku po nasiona sięgnijmy nawet w połowie lutego.
- Jak siać pomidory na rozsadę?
Nasiona wysiewamy do doniczek, wielodoniczek lub wybranych plastikowych pojemników. Niezależnie, jakie wybierzmy, muszą mieć otwory odpływowe na dnie. Wypełniamy je podłożem do wysiewu, które musi być wolne od patogenów chorobotwórczych i nasion chwastów oraz mieć odpowiednią strukturę dla kiełkowania roślin. Zwilżamy je i lekko ugniatamy, po czym równomiernie rozmieszczamy na nim nasiona pomidorów.
Wczesna wiosna to dobry termin na wysiew nasion pomidorów. Fot. CanvaPro
Wysiane nasiona przysypujemy ok. półcentymetrową warstwą ziemi i delikatnie podlewamy, najlepiej za pomocą opryskiwacza. W ten sposób zapobiegamy ich wymyciu. Całość ustawiamy w ciepłym miejscu i ewentualnie przykrywamy szybką lub folią, co pomoże zachować odpowiednią wilgotność podłoża. Pamiętamy przy tym o codziennym wietrzeniu rozsady.
- Jak pikować rozsadę pomidorów?
Pomidory kiełkują bez większych problemów, więc w odpowiednich warunkach pierwsze wschody powinny się pojawić po mniej więcej tygodniu. Po kolejnych 2 tygodniach, kiedy wyrosną już 2-3 liście właściwe, należy przeprowadzić pikowanie. Jak je wykonać? Wybrane siewki przesadzamy pojedynczo do doniczek wypełnionych podłożem do warzyw lub podłożem ogrodowym. Mogą być to doniczki o średnicy ok. 8 cm lub mniejsze, jeżeli planujemy powtórne pikowanie, czy też większe, jeśli będziemy uprawiać roślinę w tym pojemniku nieco dłużej.
Gęsto rosnące siewki pomidorów trzeba przepikować. Fot. CanvaPro
Pomidory bardzo lubią przesadzanie. Dzięki niemu zapewniamy roślinom lepsze warunki zarówno do rozwoju części nadziemnej, jak i systemu korzeniowego. W wyniku pikowania uszkodzony zostaje wierzchołek wzrostu korzenia, dzięki czemu silniej się on rozwija. Jeżeli jako doniczek używamy opakowań po jogurtach czy serkach, pamiętajmy, aby dobrze je umyć i zrobić w nich otwory odpływowe. Inaczej nadmiar wody nie będzie miał ujścia i jest spore ryzyko, że na podłożu pojawi się pleśń, a korzenie zaczną podgniwać.
Podczas pikowania możemy sadzić pomidory głębiej niż rosły do tej pory. To dobry pomysł, ponieważ w warunkach domowych siewkom zazwyczaj brakuje światła i często robią się wybujałe. Poznać to możemy po tym, że ich łodygi są długie i wyciągają się w stronę światła, przez co potem są zbyt wiotkie, by utrzymać ulistnienie oraz zawiązujące się owoce. Takie sadzonki podczas pikowania zagłębiamy aż po nasady liści, możemy je sadzić też lekko ukośnie. Jeżeli wysialiśmy kilka odmian pomidorów, nie zapomnijmy ich odpowiednio oznaczyć.
- Jak hartować rozsadę pomidorów i po co to robić?
W kwietniu, jeżeli pogoda na to pozwala, można rozpocząć hartowanie rozsad. To bardzo ważny element uprawy warzyw z rozsady. Jest to zabieg, który stopniowo przyzwyczaja rośliny do warunków panujących na zewnątrz, czyli do niższych temperatur, wiatru, deszczu i promieni słonecznych. Początkowo wystawiamy je na godzinę lub dwie, po czym stopniowo wydłużamy im czas przebywania na dworze. Hartując rozsady, pamiętajmy, aby nie wystawiać ich na początku bezpośrednio na słońce, bo może dojść do poparzenia liści – pojawią się na nich białe plamy. Podlewając młode sadzonki podczas ich hartowania, też należy uważać. Starajmy się nie polewać liści, ponieważ wtedy również mogą pojawić się na nich zmiany, a nasze rośliny osłabną.
Sadzonki pomidorów sadzimy w gruncie w drugiej połowie maja. Fot. CanvaPro
Pomidor jest prawdziwym pożeraczem składników pokarmowych, które w niewielkich doniczkach szybko ulegają wyczerpaniu. Gdy ich liście zaczynają blednąć lub przebarwiać się na żółto, może być to oznaką niedoborów substancji odżywczych. Jeśli nie jest to jeszcze moment na sadzenie ich w gruncie, warto rozsady zasilić nawozem. Jeśli nasze pomidory znacznie podrosły, już na tym etapie można pomyśleć przymocowaniu ich do podpory. Przywiązujemy je na tzw. ósemkę. Cały czas pamiętamy również o systematycznym podlewaniu i dbaniu o odpowiednią wilgotność podłoża.
- Kiedy sadzić pomidory do gruntu?
Zakupione lub samodzielnie przygotowane sadzonki sadzimy w ogrodzie dopiero wtedy, gdy będą ku temu sprzyjające warunki. Musimy mieć świadomość, że rośliny te są wrażliwe na wahania temperatur i opady, dlatego podczas doboru terminu sadzenia warto zachować ostrożność. Kiedy pomidory mogą znaleźć się na stałym miejscu w ogrodzie? Najlepszym momentem będzie druga połowa maja, ponieważ wtedy maleje ryzyko wystąpienia wiosennych przymrozków. Również w tym terminie możemy przesadzić do dużych donic te pomidory, które planujemy uprawiać na balkonie.
Źródło: deccoria.pl
Artykuł zaktualizowany. Po raz pierwszy ukazał się 22.02.2021 roku.
Przeczytaj również:
Zaprawianie nasion pomidora przed siewem. To gwarancja doskonałych i obfitych plonów
Koniecznie posiej te pomidory. Odmiana słodka, mięsista, z jednego krzaka zbierzesz nawet 8 kg