Spis treści:
Terminy sadzenia drzewek owocowych
Sadzenie drzew owocowych nie jest szczególnie skomplikowane, jednak podczas przygotowywania się do tego zabiegu, musimy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Najważniejszą z nich jest dobór okresu sadzenia roślin. Zadanie to możemy zrealizować zarówno wiosną, jak i jesienią. Który termin sadzenia drzewek owocowych jest najlepszy? Uznaje się, że najbardziej dogodna dla roślin jest pora jesienna. W terminie od października do momentu wystąpienia pierwszych przymrozków umieszczamy sadzonki w gruncie. Tak posadzone okazy zdążą się zaaklimatyzować na danym stanowisku w ogrodzie i ukorzenić przed nadejściem zimy, dzięki czemu wiosną bez przeszkód rozpoczną okres wegetacji. Jesienią sadzimy jabłonie oraz śliwy. W tym czasie możemy posadzić również wiśnie i grusze, choć warto je okryć na zimę.
Drugim proponowanym terminem jest wczesna wiosna (najczęściej jest to przełom marca i kwietnia). Młode rośliny sadzimy w stałym miejscu, zanim zdążą wypuścić pierwsze pąki. Umieszczenie w ogrodzie rośliny, która przerwała okres spoczynku, jest ryzykowne z uwagi na wahania temperatury. Jeśli zdecydujemy się na zabieg wiosenny, okazy obficie podlewajmy. W pierwszej połowie roku możemy posadzić takie gatunki jak: brzoskwinie, nektaryny, grusze, morele, wiśnie bądź czereśnie.
Przeczytaj również: Cięcie wiśni po zbiorach. Dlaczego ten zabieg jest ważny?
Jak sadzić drzewka owocowe? Instrukcja krok po kroku
Sadzenie drzewek owocowych realizujemy w kilku etapach:
- Prace rozpoczynamy od wykopania dołka, w którym umieścimy okaz. Pamiętajmy, że wgłębienie powinno być szersze niż bryła korzeniowa, aby roślina mogła swobodnie rozrastać się w podłożu.
- Dno dołka warto obficie polać wodą, a następnie usypać w tym miejscu kopczyk przygotowany z mieszanki podłoża i kompostu bądź obornika.
- Na szczycie kopca umieszczamy drzewko owocowe i rozluźniamy jego bryłę korzeniową.
- Wgłębienie zasypujemy glebą, ugniatając ją i trzymając pień okazu. Możemy przymocować go do palika, który uchroni drzewko przed przewróceniem się lub złamaniem.
- Okaz obficie podlewamy, a gdy woda wsiąknie, wokół podstawy jego pnia usypujemy z ziemi albo kompostu kopczyk o wysokości ok. 30 cm. Zabezpieczenie to ochroni słabo wykształcony system korzeniowy przed przemarznięciem.
Sadząc drzewka owocowe, pamiętajmy o zachowaniu między nimi odpowiednich odstępów. W przypadku dużych okazów rośliny sadzimy co 4-5 m, natomiast średnich – co 3 m. Odmiany karłowe nie potrzebują dużo miejsca do wzrostu, więc między poszczególnymi roślinami wystarczy zachować ok. 2 m. O powodzeniu sadzenia decydują nie tylko termin i sposób, w jaki zrealizujemy to zadanie. Istotny jest również dobór samej sadzonki. Niezależnie od gatunku młoda roślina musi być zdrowa. Nie mogą występować na niej ślady bytowania szkodników czy rozwoju chorób. Ponadto podczas zakupu sadzonki zwróćmy uwagę, czy wybrane drzewko ma dobrze rozwinięty system korzeniowy.
Źródło: Deccoria.pl
Przeczytaj również:
Mszyce na jabłoni. Dlaczego mszyce są groźne dla jabłoni? Naturalne opryski na mszyce
Choroby i pasożyty drzew owocowych. Jak sobie radzić?
Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawie na INTERIA.TV.