Porady ogrodnicze

Czym dokarmiać ptaki zimą? Uważaj, żeby im nie zaszkodzić

Chcesz zadbać o ptaki zimą, kiedy temperatury spadają i warunki dla dzikich zwierząt robią się trudne? To doskonale – pamiętaj jednak, aby, chcąc pomóc, nie zaszkodzić. Ptaki trzeba dokarmiać mądrze – chodzi zarówno to, co im podawać, kiedy to robić i jak przygotowywać karmę. Zobacz, czego nie wolno dawać ptakom, a co sprawdzi się najlepiej.

Czym dokarmiać ptaki zimą? Uważaj, żeby im nie zaszkodzić
Czego nie wolno dawać ptakom, a co sprawdzi się najlepiej? Fot.CanvaPro

Spis treści:

Czym żywią się ptaki zimą?

Zanim przygotujesz karmę dla ptaków i ustawisz karmnik na swoim balkonie lub w ogrodzie, nie możesz zapomnieć o jednej bardzo ważnej kwestii. Dzikie zwierzęta powinny same zdobywać pożywienie. Nie można przyzwyczajać ich do łatwego dostępu do jedzenia, ponieważ w ten sposób im zaszkodzisz.

Wbrew pozorom ptaki bardzo dobrze radzą sobie ze zdobywaniem pokarmu. Jedynym wyjątkiem są bardzo srogie zimy, kiedy ziemię pokrywa gruba warstwa śniegu i lodu. Wówczas tracą dostęp do naturalnego źródła żywności i potrzebują wsparcia.

Jeśli zaczniesz dokarmiać ptaki już podczas pierwszych chłodniejszych dni, wcale im nie pomożesz. Odzwyczaisz je od ich naturalnych zachowań związanych z poszukiwaniem pożywienia. Utracą naturalny instynkt i bardzo szybko przyzwyczają się do miejsc, w którym bez wysiłku mogą znaleźć pokarm. Jeśli nagle w takiej wygodnej „stołówce” zabraknie karmy, bo na przykład wyjedziesz na urlop, ptaki będą zdezorientowane. Jeśli dodatkowo jedzenie przestanie się pojawiać, gdy nastaną silne mrozy, może to wyrządzić im sporą krzywdę.

A zatem czym żywią się ptaki zimą? Jeśli ziemia nie jest skuta lodem ani pokryta śniegiem, przeszukują ją w poszukiwaniu nasion i pędraków. Niektóre gatunki zdobywają pokarm także w korze drzew lub żywią się owocami, które pozostały na gałęziach. Wówczas wsparcie człowieka nie jest konieczne, choć może być wskazane w razie bardzo niskich temperatur.

Sprawdź, co na temat dokarmiania ptaków zimą mówią eksperci.

Czym dokarmiać ptaki zimą?

Dobór właściwego pokarmu jest niezwykle ważny – aby pomóc zwierzętom przetrwać trudny zimowy okres, a jednocześnie im  nie zaszkodzić. Zobacz, czym dokarmiać ptaki zimą.

Najlepszym wyborem są:

  • wszelkiego rodzaju nasiona, np. słonecznik, kukurydza,
  • ziarna – proso, pszenica, owies,
  • orzechy,
  • suszone lub świeże owoce,
  • gotowane warzywa.

Do ziaren można także dodać tłuszcz zwierzęcy, który podniesie wartość kaloryczną karmy. Można kupić gotowe kule lub „pyzy” przygotowane na bazie smalcu i nasion. Bez trudu przygotujesz je także samemu. Jak to zrobić?

Wystarczy roztopić smalec w garnku i wsypać do niego sporą ilość nasion i ziaren. Gdy mieszanka ostygnie, stanie się twarda. Wówczas można położyć ją w karmniku lub zawiesić na gałęzi czy balustradzie balkonu.

Warto także przygotować dla ptaków poidło, ponieważ zimą dostęp do wody jest ograniczony.

Naturalne „stołówki” dla ptaków

Dokarmianie ptaków nie zawsze musi mieć formę wykładania dla nich specjalnej karmy i umieszczania jej w karmniku. Można również posadzić w ogrodzie drzewa i krzewy, które utrzymują owoce przez całą zimę. Wówczas ptaki będą mogły samodzielnie zdobywać pełnowartościowy pokarm.

Do tego celu świetnie nadają się takie gatunki jak:

  • bez,
  • jarząb pospolity,
  • dereń,
  • dzika róża,
  • kalina,
  • głóg,

Dodatkową korzyścią są walory estetyczne takich drzew i krzewów oraz możliwość obserwowania ptaków w ich naturalnym środowisku.

Przeczytaj również: Naturalne karmniki dla ptaków. Nie wydasz na nie ani grosza, a ptaki zleca się do ogrodu

Warto pomóc ptakom w przetrwaniu zimy i zrobić naturalny karmnik z ich ulubionych przysmaków.Fot.123RF.com

Gdzie ustawić karmnik?

Jeśli zdecydujesz się na podawanie ptakom przygotowanej karmy, warto wiedzieć, gdzie najlepiej to robić. Dokarmianie zwierząt nie może narażać ich na niebezpieczeństwo. Gdzie ustawić karmnik, by najlepiej spełniał swoją funkcję?

Przede wszystkim miejsce powinno być wolne od zagrożeń. Musi znajdować się poza zasięgiem wolno wychodzących kotów, dla których skupione na jedzeniu ptaki są niezwykle „łakomym kąskiem”.

Karmnik powinien być również stabilnie osadzony, aby nie przechylał się i nie huśtał, gdy ptaki na nim usiądą. Pamiętaj, że jest to dla nich również miejsce odpoczynku.

Karmnik najlepiej ustawić w zacisznej części ogrodu, ewentualnie na balkonie czy tarasie. Postaraj się umieścić go jak najwyżej, jednak tak, by mieć do niego łatwy dostęp.

Ważne: jeśli rozpoczniesz dokarmianie ptaków w jednym miejscu, musisz je kontynuować. Zwierzęta bardzo szybko się do tego przyzwyczają i będą oczekiwać na kolejne „porcje” karmy. Nagła zmiana miejsca karmienia czy jego całkowite zaprzestanie mogą być dla nich niebezpieczne.

Dokarmianie dużych ptaków

Ptaki, które można dokarmiać zimą, to nie tylko sikorki czy kosy, ale także duże ptaki wodne, takie jak łabędzie czy kaczki. W ich przypadku zasady dobierania pokarmu są podobne. Najlepiej sprawdzają się ziarna, nasiona i gotowane warzywa.

Absolutnie nie można podawać im chleba – ich układ trawienny nie jest przystosowany do jego trawienia. Ponadto w pieczywie znajdują się zwykle sztuczne polepszacze i przyprawy, które mogą zaszkodzić ptactwu.

Rzucanie kaczkom czy łabędziom chleba, choć wciąż popularne, jest bardzo złą praktyką. Trzeba nie tylko jej unikać, ale także edukować osoby, które nadal to robią. Często mają one dobre intencje, ale niestety mogą zrobić ptakom krzywdę.

Przeczytaj również: Jest ich coraz mniej, a zimą potrzebują większej pomocy. Czym dokarmiać wróble?

Czego nie wolno dawać ptakom?

Warto wiedzieć, czego nie wolno dawać ptakom, by im nie zaszkodzić. Jak wspomniano, wysoce niewskazane jest pieczywo. Dotyczy to wszystkich gatunków – zarówno tych dokarmianych w karmnikach, jak i zimujących nad rzekami czy stawami.

Absolutnie nie powinno się również karmić ptaków żywnością zepsutą, szczególnie spleśniałą czy zgniłą. Wygłodniałe zwierzęta z pewnością ją zjedzą, ale może to odbić się na ich zdrowiu.

Niewskazane są również resztki obiadowe, pozostałości po daniach fast food czy inna żywność z przyprawami, na przykład pokruszone słone paluszki czy chipsy.

Zobacz, czym dokarmiać ptaki i jakie przysmaki pozwolą ci zwabić do karmnika ich poszczególne gatunki.

Pamiętaj również, aby usuwać niezjedzone resztki z karmnika, by nie dopuścić do ich psucia.

Źródło: deccoria.pl, https://www.lasy.gov.pl

Przeczytaj również: 

Taki gość w karmniku to skarb. Jak zwabić do ogrodu kowalika i czym go dokarmiać?

Jak zrobić karmnik dla ptaków? Trzy tanie i szybkie sposoby na wykonie karmnika

Są mylone z myszami albo nornicami. Czy trzeba się pozbyć ryjówek z ogrodu?

Tylko nie jaskrawy – odstraszy zamiast zwabić. Dlaczego kolor karmnika dla ptaków ma znaczenie?

Budowa karmnika dla ptaków krok po kroku

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.