Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Domowy ukorzeniacz na bazie octu jabłkowego. Każda roślina wypuści pędy

Samodzielne rozmnażanie roślin nie zawsze kończy się sukcesem. Zdarza się, że odcięta gałązka lub liść nie przyjmuje się w podłożu i więdnie. Co możemy zrobić, aby zwiększyć szansę powodzenia takiego zabiegu? Najlepiej skorzystać ze środków, które pobudzają sadzonki do wypuszczania zdrowych korzonków. Nie musimy kupować ich w sklepie ogrodniczym – istnieją naturalne substancje działające na rośliny w ten sam sposób co drogie preparaty. Sprawdź, jak zrobić ukorzeniacz na bazie octu jabłkowego, który daje świetne efekty.

Domowy ukorzeniacz na bazie octu jabłkowego. Każda roślina wypuści pędy
Domowy ukorzeniacz świetnie działa zarówno na rośliny pokojowe, jak i ogrodowe. Fot. liudmilachernetska/123RF.com

Spis treści:

Rozmnażanie roślin – ukorzeniacz jest niezbędny

Mamy do dyspozycji kilka sposobów samodzielnego rozmnażania roślin. Jedną z najłatwiejszych i najczęściej stosowanych metod jest otrzymywanie własnych sadzonek, które mogą być zielne, półzdrewniałe i zdrewniałe. Zazwyczaj przeznaczamy na nie pojedyncze liście lub pędy wierzchołkowe bylin, krzewów owocowych i ozdobnych, pnączy oraz drzew. Sposób ten świetnie sprawdza się także w przypadku wielu kwiatów domowych, a otrzymane rośliny dziedziczą wszystkie cechy odmianowe, więc wyglądają tak samo jak egzemplarz mateczny.

Rozmnażanie roślin przez sadzonki ma wiele zalet, ale niestety nie zawsze kończy się powodzeniem. Choć staramy się zadbać o to, by wypuściły korzenie, niekiedy proces ten trwa bardzo długo. Na zdolność ukorzeniania się sadzonek wpływa zarówno gatunek rośliny, z której pochodzą, jak i warunki ich wzrostu. Dlatego, jeśli liczymy na jak najlepsze efekty rozmnażania roślin, powinniśmy pomóc im przyjąć się w podłożu. Najprościej to osiągnąć, stosując ukorzeniacze.

Do wyboru mamy gotowe preparaty do sadzonek zielnych, zdrewniałych i półzdrewniałych, a także domowe ukorzeniacze, które w naturalny sposób pobudzają tworzenie zdrowych korzeni u roślin. Ponieważ samodzielnie przygotowane środki prawie nic nas nie kosztują, a przy tym dają znakomite efekty, warto je zastosować, zanim wybierzemy się na zakupy do sklepu ogrodniczego.

Podczas rozmnażania roślin na własną rękę ukorzeniacz często okazuje się niezbędny. Podczas samodzielnego rozmnażania roślin ukorzeniacz często okazuje się niezbędny. Fot. CanvaPro

Przeczytaj również: Lawendy nigdy dość. Jak samemu zrobić sadzonki lawendy?

Ukorzeniacz na bazie octu jabłkowego – przepis i stosowanie

Zależy ci na rozmnożeniu rośliny, która niechętnie wypuszcza korzenie? A może po prostu chcesz mieć pewność, że sadzonka przyjmie się w podłożu? W obu sytuacjach pomocny okaże się ukorzeniacz na bazie octu jabłkowego, który działa na rośliny niczym naturalny regulator wzrostu. W jaki sposób wykorzystać popularny ocet do rozwoju korzeni u sadzonek? Choć metoda ta jest dziecinnie prosta, podczas przygotowywania roztworu musimy pilnować, aby nadmiernie nie zakwasić roztworu. Jeśli zaburzmy proporcje, zamiast pomóc sadzonkom, uszkodzimy je.

Ukorzeniacz na bazie octu jabłkowego działa na sadzonki niczym naturalny regulator wzrostu. Ukorzeniacz na bazie octu jabłkowego działa na sadzonki niczym naturalny regulator wzrostu. Fot. liudmilachernetska/123RF.com

Jak przygotować ukorzeniacz na bazie octu jabłkowego? Oto przepis:

  • Odmierzamy 6 szklanek wody z kranu, wlewamy do garnka i doprowadzamy do wrzenia. Czekamy, aż całkowicie się wystudzi. Jeśli mamy pod ręką wodę destylowaną lub filtrowaną, nie musimy jej gotować;

  • Wodę o temperaturze pokojowej łączymy z 1 łyżeczką octu jabłkowego i dokładnie mieszamy.

Stosowanie domowego ukorzeniacza z octem jabłkowym jest równie łatwe co jego przygotowanie. Płyn wystarczy przelać do miski i zanurzyć w nim końcówki sadzonek na głębokość ok. 2,5 cm (nie moczymy całych gałązek). Trzymamy je w roztworze przez kilka sekund i wyciągamy. Następnie sadzonki przenosimy do naczynia z wodą lub od razu sadzimy w podłożu.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Jak ukorzenić gałązkę rododendrona? Rozmnażanie i szczepienie rododendronów na wiosnę

Wiosenny oprysk na azalie. W sezonie bujnie kwitną i nie mają mszyc

Jak ciąć borówkę, żeby miała grube owoce. Lekcja przycinania borówki amerykańskiej

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.