Porady ogrodnicze

Ogród pełen przyjaciół - naturalni wrogowie szkodników

Szkodniki, z którymi walczymy w ogrodach mają swoich naturalnych wrogów. To wręcz niewiarygodne, ile insektów jest w stanie zjeść w ciągu roku mały ptaszek. 

Ogród pełen przyjaciół - naturalni wrogowie szkodników

Fot.123RF.com

Świat ptaków w swej różnorodności stanowi bardzo ważny element środowiska pożytecznych organizmów ogrodowych, dlatego warto je chronić i dbać o to, aby zadomowiły się u nas na dłużej. Wśród nich są także mniej lubiane np. kosy i szpaki, które podjadają owoce i czasami rozgrzebują grządki, ale na trawniku również one są naszymi pomocnikami w walce z pędrakami.

Żeby zachęcić ptaki do zadomowienia się na naszej działce, zimą można założyć karmnik, a latem poidełka. Warto też wysiać rośliny, które lubią skrzydlaki, np. słoneczniki, lub inne kwiaty, których nasiona są dla nich przysmakiem. O tym, że pszczoły są pożyteczne uczymy się już od dziecka. W ogrodach ich obecność jest wręcz niezbędna. Zapylają kwiaty, dzięki czemu możemy uprawiać owoce i warzywa. W ostatnim czasie obserwuje się zwiększone wymieranie pszczół, warto więc zadbać o to, aby na działce zawsze pojawiły się rośliny miododajne i lubiane przez nie kwiaty.

Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien

Oprócz pszczół, pożytecznymi owadami latającymi są także trzmiele i bzygi. One również zapylają kwiaty. Jak wyglądają trzmiele, popularnie nazywane bąkami, wie każdy. Bzygi bywają mylone z osami, bo wyglądem je przypominają. Są one jednak niegroźne dla człowieka, za to bezlitosne dla innych wrogów. Ich larwy podczas swojego niemal dwutygodniowego rozwoju potrzebują ok. 700 mszyc i skutecznie na nie polują.


Fot.123RF.com/Bzyg

Drapieżnikami polującymi na szkodliwe mszyce w ogrodzie są także biedronki. Dorosły osobnik pożera ok. 60 mszyc dziennie. Pożyteczny jest także pasikonik zielony. Żywiąc się owadami, często szkodliwymi, pomaga nam zachować właściwą równowagę w ogrodowym środowisku. A dźwięki, które wydaje w słoneczne dni i ciepłe noce są symbolem lata. Nie sposób nie wspomnieć również o motylach. Wprawdzie nie są one drapieżnikami i nie pomagają w walce ze szkodnikami, ale ich widok sprawia radość każdemu z nas. Wystarczy posadzić lub wysiać rośliny kwitnące. W sprzedaży są mieszanki nasion kwiatów, które przywabią motyle.

Mówiąc o pożytecznych organizmach w ogrodzie nie możemy zapomnieć o tych, które mają wpływ na żyzność gleby. Największym z nich jest dżdżownica. Żywi się obumarłymi liśćmi i produkuje substancje odżywcze dla naszych roślin o idealnej gruzełkowatej strukturze. A na koniec sympatyczny jeż, jeden z najważniejszych myśliwych polujących na owady. Oprócz owadów i ich larw, żywi się także ślimakami. Jeżeli chcemy zaprosić jeże do ogrodu warto zadbać o miejsce z odpowiednio grubym, leśnym podszyciem, kopcami liści i gałęzi. Sojuszników w naszych ogrodach jest znacznie więcej. Bądźmy dla nich gościnni, a na pewno okażą się wspaniałymi pomocnikami.

Izabela Schick
Ogród na co dzień

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.