Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Pomidory słabo kwitną. Jak pobudzić pomidory do owocowania?

Obfite kwitnienie pomidorów jest obietnicą wielkich zbiorów, nie dziwi więc, że każdemu ogrodnikowi na nim zależy. Nie zawsze jednak kwiaty pojawiają się tak licznie, jak tego oczekujemy. Dlaczego pomidory słabo kwitną? Jak je pobudzić do owocowania? Sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę podczas uprawy.

Pomidory słabo kwitną. Jak pobudzić pomidory do owocowania?
Podpowiadamy, jak pobudzić pomidory do owocowania. Fot. posinote/123RF.com

Spis treści:

Dlaczego pomidory słabo kwitną?

Wielu ogrodników chętnie uprawia pomidory na przydomowej działce. Zarówno w gruncie bez osłon, jak i w szklarni, gdzie ciepłolubne rośliny mają zagwarantowane odpowiednie warunki wzrostu. W takim miejscu kwitną i owocują wcześniej niż na odkrytej grządce. Zdarza się jednak, że nawet w szklarni pomidory słabo kwitną, co przekłada się na późniejsze mało satysfakcjonujące plonowanie. Istnieje wiele czynników, które mają wpływ na to niepożądane zjawisko. Dlaczego pomidory słabo kwitną? Oto najczęstsze przyczyny:

  • Rodzaj pomidorów – nie wszystkie pomidory kwitną równie obficie. Przykładowo, na krzaku odmiany megagroniastej pojawi się dużo więcej kwiatów niż na pomidorach wielkoowocowych;

  • Mało składników pokarmowych – nieodpowiednio przygotowana gleba w miejscu uprawy, a także brak rozsądnego nawożenia należą do częstych przyczyn słabego kwitnienia pomidorów. Równie szkodliwe jest przenawożenie krzaków azotem w momencie, gdy znacznie bardziej potrzebują innych składników, przede wszystkim potasu oraz fosforu;

  • Niewłaściwe podlewanie – brak wody lub jej nadmiar to częste błędy, które powodują, że pomidory wytwarzają mniej kwiatów;

  • Za niska lub zbyt wysoka temperatura – pomidory, które nie mają zagwarantowanej optymalnej temperatury (18-25°C), nie będą rozwijały się prawidłowo i obficie kwitły;

  • Choroby i szkodniki – pomidory porażone chorobami lub zaatakowane przez szkodniki są osłabione, co przekłada się na słabsze kwitnienie. Co jest największym zagrożeniem dla tych roślin? Zwłaszcza zaraza ziemniaczana, sucha zgnilizna wierzchołkowa, szara pleśń, mszyce i mączliki.

Na kwitnienie pomidorów wpływają różnorodne czynniki. Na kwitnienie pomidorów wpływają różnorodne czynniki. Fot. Andrew Waugh/CanvaPro

Przeczytaj również: Pielęgnacja cebuli w czerwcu, duże i zdrowe główki. Te zabiegi zwiększają plony

Jak pobudzić pomidory do owocowania?

Jeśli pomidory słabo lub wcale nie zakwitną, możemy zapomnieć o owocach. Dlatego bardzo ważne jest, aby zapewnić im takie warunki, w których będą obficie wytwarzały kwiaty. Skupmy się na właściwej pielęgnacji, czyli podlewaniu, nawożeniu oraz ochronie przed chorobami i szkodnikami. Istotne jest, aby zabezpieczyć pomidory zarówno przed niedoborami, jak i nadmiarem składników odżywczych. W momencie, gdy powinny kwitnąć, nie dostarczajmy im zbyt dużej ilości azotu, ponieważ wtedy potrzebują przede wszystkim fosforu i potasu.

Przenawożone azotem pomidory nie będą dobrze kwitły i owocowały. Po czym możemy poznać, że mają tego pierwiastka za dużo? Zwróćmy uwagę na kolor liści, który będzie ciemnozielony. Liście będą również zwijały się ku dołowi. Jeśli zauważymy te niepokojące objawy, przestańmy stosować nawozy bogate w azot i po prostu skupmy się na podlewaniu roślin wodą. Od tej pory wybierajmy preparaty o wysokiej zawartości fosforu i potasu.

Co jeszcze można zrobić, aby pobudzić pomidory do owocowania? Gdy krzaczki się rozrosną, usuwajmy z nich niepotrzebne, boczne pędy, czyli tzw. wilki. Dzięki temu rośliny skoncentrują całą swoją energię na lepszym kwitnieniu i zawiązywaniu owoców. Po pojawieniu się kwiatów poświęćmy chwilę na ich zapylenie, które zwiększy szansę na duże plony. Jest to szczególnie ważne w przypadku uprawy pod osłonami, a także w trakcie upałów. Jak zapylić pomidory? Możemy to zrobić za pomocą pędzelka lub palcami, lekko dotykając kwiatów. Warto również delikatnie potrząsać kwiatami, dzięki czemu uwolnimy pyłek. Niektórzy w tym celu wykorzystują szczoteczkę elektryczną.

Ponadto doświadczony ogrodnik prowadzący kanał infouprawa w serwisie YouTube podpowiada, że kwitnące pomidory warto spryskać borem. W tym celu możemy zakupić w aptece płyn na skórę, który w 1 g roztworu zawiera 30 mg kwasu borowego. Do przygotowania oprysku potrzebujemy 7,5 ml tego płynu oraz 1 l wody. Wykorzystujemy go do spryskiwania kwiatów, aby pobudzić pomidory do owocowania.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Co zrobić, żeby kompostownik nie śmierdział? Sposoby na kompost bez zapachu

Bardzo smaczna, ale zapomniana odmiana jabłoni. Dlaczego Kalwila Karminowa jest rzadko uprawiana?

Zwiększa plony i chroni ogórki przed chorobami. Jak działa oprysk z wody utlenionej?

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.