Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Pielęgnacja cebuli w czerwcu, duże i zdrowe główki. Te zabiegi zwiększają plony

Pielęgnacja cebuli jest dość prosta, a kilka dodatkowych zabiegów sprawi, że jej główki będą duże i zdrowe. Czerwiec to szczególny czas w uprawie tego warzywa, które trzeba przygotować do zbliżających się zbiorów. Wyjaśniamy, jak zadbać w tym miesiącu o cebulę, by cieszyć się jej smakiem nie tylko w sezonie, ale również przez całą zimę.  

Pielęgnacja cebuli w czerwcu, duże i zdrowe główki. Te zabiegi zwiększają plony
W czerwcu cebula wymaga szczególnej troski. Jak o nią zadbać? Fot. Michał Baranski/123RF.com

Spis treści: 

Pielęgnacja cebuli w czerwcu - te zabiegi są konieczne 

Cebula, czy to ozima, czy też jara, w czerwcu wymaga szczególnej pielęgnacji. Uprawy już są dość duże i trzeba je przygotować do zbliżających się zbiorów. Jakie zabiegi są konieczne, aby cebula była gotowa do zebrania?  

  • podlewanie: w czerwcu występują często okresy suszy i wtedy należy cebulę dodatkowo nawodnić. Wodę lej nie bezpośrednio na cebulę, lecz obok, co pozwoli uniknąć chorób grzybowych. Przy normalnych opadach podlewania można zaniechać. Chodzi o to, by nie dopuścić do całkowitego wyschnięcia podłoża, co utrudni rozrost korzeni;
      
  • obrywanie pędów kwiatowych: cebula wytwarza oprócz szczypioru jeden kwiatowy pęd. Należy go oberwać, bo jeśli tego nie zrobimy, roślina zacznie tracić energię na wykształcenie nasion, a nie rozrost główki korzeniowej;
     
  • odkrywanie główek: czerwiec to dobry moment, by przyjrzeć się uprawom cebuli. Nad ziemię powinien wyrastać szczypior, ale szczyt żółtej główki powinien być odsłonięty. Jeśli cebula sobie z tym nie poradziła, odgarnij lekko ziemię ze szczytu główki;
     
  • odchwaszczanie: cebula źle znosi konkurencję, która odbiera jej składniki odżywcze i ogranicza rozrost korzeni. Na początku lata chwasty są już całkiem duże i należy je usunąć.  

Niektórzy w czerwcu łamią cebulę lub wiążą jej szczypior, dzięki czemu główki korzeniowe mają szybciej rosnąć. Nie jest to zbyt dobra metoda, ponieważ w zielonym szczypiorze zachodzą procesy fotosyntezy, które odżywiają również korzeń.  

Jak sprawdzić, czy cebula jest gotowa do zbioru? Fot. Michał Baranski/123RF.com

Kiedy zbierać szczypior z cebuli? 

Cebulę uprawiamy nie tylko dla wielkich główek, ale również dla zielonego szczypioru. To nieodzowny i aromatyczny dodatek do letnich zup, kanapek i sałatek. Kiedy i jak zrywać szczypior, by nie uszkodzić cebuli? Czerwiec jest na to ostatnim momentem, bo już w lipcu zielone pędy będą żółknąć. Aby nie zaszkodzić rozwojowi główek, szczypior najlepiej zbierać po dwa, trzy pędy z każdej rośliny. Nie należy ścinać go u samej nasady, ale trzy centymetry nad główką. W ten sposób nie tylko zdobędziesz zielony dodatek do dań, ale również zadbasz o zbiory. Regularne przycinanie szczypioru sprzyja rozwojowi główek cebulowych.  

Przeczytaj również: Bezproblemowa uprawa cebuli. Używaj prostego składnika, szczypior będzie zielony, a główki cebuli dorodne

Kiedy cebula jest gotowa do zbioru? 

Cebula sama daje nam znać, kiedy jest gotowa do zbioru. Wystarczy uważnie obserwować szczypior. W pewnym momencie zacznie się on załamywać i żółknąć. Gdy 70% szczypioru w całej uprawie się złamie, ale na każdej roślinie zostaną jeszcze zielone pędy, to znak, że cebula jest gotowa do zbioru. Zazwyczaj wypada to w lipcu lub w sierpniu, a na zbiór mamy jeden dzień od chwili złamania odpowiedniej ilości szczypioru. Nie ma co tego dokładać, aby cebula znów się nie ukorzeniła, co wyeliminuje ją z przechowywania przez zimę.  

Cebuli zazwyczaj nie trzeba wykopywać, wystarczy ją wyciągnąć, chwytając za szczypior. Jeśli jednak nie jest to możliwe, do wykopania cebuli użyj wideł, a nie ogrodniczego szpadla. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko uszkodzenia główek, które będzie można przechowywać po wysuszeniu przez całą zimę.  

Co zrobić, żeby główki cebuli były duże? Niektórzy ogrodnicy łamią szczypior. Fot. Alexander Romanov/123RF.com

Co zrobić, żeby główki cebuli były duże?   

Niektórzy ogrodnicy w czerwcu łamią lub wręcz wiążą szczypior, by główki cebuli szybciej były duże. Nie jest to jednak zabieg konieczny. Jeśli nie spieszy ci się ze zbiorami, poczekaj, aż pędy zżółkną i złamią się same. W zielonych częściach zachodzą procesy fotosyntezy, które odżywiają roślinę. Niezłamany ręcznie szczypior cebuli sprawi, że główki dojrzeją później, ale będą większe. Dlatego w nowoczesnych uprawach ogrodnicy rezygnują z tego zabiegu.  

Obrywanie kwiatostanów, odkrywanie główek, odchwaszczanie i podlewanie to zabiegi, które wykonane w czerwcu zwiększą plony warzywa. Jednak o to, by główki cebuli były duże, warto zadbać wcześniej. Wpływ na to ma wybór odpowiedniej odmiany (Wolska, Sochaczewska, Bamberka), a także gęstość rozsady. Między sadzonkami powinna być zachowana odległość 10 – 15 cm. Warto też przeglądać swoje uprawy pod kątem chorób i szkodników. Cebulę najczęściej atakują mączniak rzekomy i szara pleśń, a ze szkodników mszyce, śmietki cebulanki i wciornastki. Warto wtedy zastosować opryski z wrotyczu lub opryski fungicydowe. Kiedy naszą uprawę zaatakowały choroby lub szkodniki, lepiej w kolejnym roku przenieść uprawę cebuli w inne miejsce.  

Źródło: Deccoria.pl 

Przeczytaj również: 

Czym podlewać cebulę, żeby lepiej rosła? Wypróbuj stary patent, główki będą jak pięści

Co uprawiać po czosnku i cebuli? Ważne terminy na zbiór

Jak nawozić czosnek i cebulę ozimą? Zrób gnojówkę z czosnku, zbiory będą imponujące

 

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.