Porady ogrodnicze

Najpopularniejsze odmiany cebuli. Które mają najlepszy smak?

Cebula to jedna z najczęściej wykorzystywanych w kuchni roślin. Chociaż wydaje się niepozorna, zdziwisz się, z ilu odmian możesz wybierać! Każda z nich ma trochę inny smak i ostrość, dzięki czemu każdy znajdzie dla siebie tę idealną. Jakie są najpopularniejsze odmiany cebuli? Sprawdź! 

Najpopularniejsze odmiany cebuli. Które mają najlepszy smak?
Cebula jest nie tylko smaczna pod każdą postacią, ale i zdrowa Fot. 123RF/PICSEL

Spis treści:

Skąd pochodzi cebula i jakie ma właściwości? 

Pierwsze rysunki cebuli zostały stworzone już w okresie 5000 lat p.n.e. Jest to zatem roślina wykorzystywana od bardzo dawna i na całym świecie. Prawdopodobnie pierwsze cebule były uprawiane w Azji. Dziś wiele osób hoduje cebulę w przydomowym ogrodzie lub na balkonie czy nawet parapecie. 

Warzywo jest nie tylko smaczne pod każdą postacią, ale i zdrowe. Zawiera przede wszystkim związki siarki, kwercetynę (przeciwutleniacz), witaminy (m.in. C i z grupy B), potas, chrom, żelazo, wapń czy błonnik. Warto więc włączyć je do swojego menu. 

Cebula świetnie nadaje się m.in. do spożywania na surowo, gotowania, pieczenia czy smażenia. Jest składnikiem wielu dań, w tym sosów, zup, zapiekanek, makaronów czy sałatek. Wywary z cebuli są ponadto skutecznym środkiem do pryskania roślin w kierunku chorób grzybowych czy odstraszania szkodników. 

Jakie są najpopularniejsze odmiany cebuli?  

Obecnie na rynku znajdziesz nawet kilkadziesiąt różnych odmian cebuli. Różnią się odrobinę smakiem, jednak najważniejsze są tutaj niuanse – słodycz, ostrość czy cierpkość. Najpopularniejszą pozostaje wciąż zwykła cebula żółta. 

Cebulę można siać bezpośrednio do gruntu, uprawiać ją z rozsady czy z dymki. Niektóre odmiany świetnie radzą sobie w zimie. Rodzaje cebuli można podzielić ze względu na długość wegetacji. Wczesnym odmianom od zasadzenia do zebrania pierwszych plonów wystarczy 80-100 dni. Inne potrzebują 100-130 dni, a jeszcze kolejne rosną powyżej 130 dni.  

Cebula zwyczajna (żółta) 

Cebula zwyczajna najlepiej rośnie na słonecznym stanowisku. Wymaga gleby żyznej, próchniczej i przepuszczalnej o pH 6,5-7. Bardzo ważne, by podłoże było bogate w składniki odżywcze. Jesienią przed wysiewem warto zastosować obornik. Dobrym nawozem jest też kompost. Cebulę zwyczajną na tym samym miejscu można uprawiać maksymalnie raz na 4 lata. 

Aby zadbać o swoją uprawę, warto ponadto regularnie usuwać chwasty i podlewać roślinę. W ciepłych i suchych miesiącach może wymagać nawet codziennego nawadniania, by gleba była odpowiednio wilgotna. 

Cebula zwyczajna jest najpopularniejszym gatunkiem tej rośliny. Charakteryzuje się dość ostrym smakiem i zapachem, dlatego nie każdemu odpowiada. Jest jednak bardzo tania i popularna w wielu kuchniach świata. 

Cebula dymka 

Cebula dymka to malutki rodzaj cebuli, który najczęściej spożywany jest w formie marynowanej. Uprawa tego rodzaju jest polecana szczególnie amatorom – w praktyce dymkę wystarczy kupić już w formie gotowej do zasadzenia. Stanowisko powinno być jasne, gleba żyzna i przepuszczalna o pH 6,5-7. W tym przypadku również ważne jest regularne podlewanie i nawożenie naturalnymi nawozami. Z dymek uprawia się też inne rodzaje cebuli. 

Cebula czosnkowa (biała) 

To bardzo lubiany gatunek, który jest jednocześnie delikatny w smaku i twardy, więc łatwy do krojenia. Dodatkowo w warzywie można wyczuć aromat czosnku, stąd nazwa. Cebula ma formę białej kuli. Bardzo często jest spożywana na surowo. Szczególnie lubiana jest we Włoszech i innych krajach śródziemnomorskich.  

Do uprawy wymaga słonecznego miejsca, wilgotnej i żyznej gleby oraz regularnego nawożenia. Zwykle jest dojrzała jesienią i to wtedy możesz ją zbierać. Istnieje sporo rodzajów cebuli czosnkowej, ale jedną z popularniejszych jest bardzo wczesna cebula Snowball.  

Cebula czerwona 

Cebula czerwona ma dość specyficzny smak i kojarzona jest przede wszystkim z kuchnią meksykańską. Nie jest tak ostra, jak cebula żółta, dlatego często dodaje się ją na surowo do sałatek czy kanapek.  

Podobnie jak inne rodzaje cebuli – i odmiana czerwona lubi słońce, przepuszczalną glebę o ph 6,5-7, a także regularne nawadnianie i nawożenie.

Cebula cukrowa 

Ten rodzaj cebuli ma praktycznie słodki smak, bardzo łagodny i lubiany. Jest rośliną dwuletnią, która wymaga słonecznego stanowiska, ale potrafi rosnąć nawet przy kilku stopniach. Gleba powinna być żyzna i przepuszczalna, a w lecie nawadniania regularnie, ponieważ roślina nie znosi przesuszenia. 

Cebula czerwona nie jest tak ostra, jak cebula żółta Fot. 123RF/PICSEL

Cebula szalotka 

Cebula szalotka nazywana jest inaczej czosnkiem askalońskim. W smaku jest delikatna i świetnie sprawdza się do wykorzystania na surowo. Najczęściej szalotka używana i uprawiana jest we Francji. 

Co ciekawe, uprawa szalotki jest łatwiejsza niż cebuli zwyczajnej. Roślina ma mniejsze wymagania zarówno co do stanowiska, jak i gleby. Najlepiej rośnie w słońcu, da sobie jednak radę także w półcieniu. Wymaga gleby żyznej, przepuszczalnej i lekkiej, a także regularnego podlewania. 

Cebula Borettana 

To spora cebula, którą poleca się szczególnie do grillowania i marynowania. Ma ciekawy spłaszczony kształt, a w smaku przypomina cebulę żółtą (od której pochodzi). Jest od niej jednak nieco słodsza i mniej ostra. Warunki uprawy są praktycznie takie same, jak w przypadku cebuli zwyczajnej. 

Cebula siedmiolatka 

W tym przypadku cebulę uprawia się przede wszystkim dla grubego szczypioru. Liście są długie i szybko rosną – dorastają nawet do 70 cm wysokości. Nazwa wzięła się od tego, jak długo odmiana ta może rosnąć na jednym stanowisku – standardowo jest to właśnie 7 lat. Szczypiorek można zbierać od wiosny do jesieni, dlatego warto mieć tę roślinę w swoim ogrodzie. 

Cebula siedmiolatka dobrze rośnie w słońcu albo półcieniu, na glebie stosunkowo żyznej i standardowym dla cebul pH. W przeciwieństwie do wielu innych odmian – siedmiolatka nie wymaga bardzo częstego nawożenia, a szczypior wyrasta nawet na ziemi słabszej jakości. Nie potrzebuje też tak częstego podlewania. 

Inne odmiany cebuli 

Dziesiątki różnych odmian cebuli sprawiają, że każdy znajdzie dla siebie tę odpowiednią. Jeśli zależy ci na odmianach wczesnych (czyli możliwych do zebrania już w 80-100 dni) i ozimych, wybierz przykładowo rodzaje: 

  • Majka, 
  • Augusta, 
  • Ambition, 
  • Petra, 
  • Golden Spike, 
  • Tęcza. 

Jeśli szukasz cebuli średnio wczesnej, zwróć uwagę na odmiany: 

  • Polana, 
  • Octavia, 
  • Irka, 
  • Polanowska, 
  • Santoku. 

Do odmian średnio późnych i późnych należą z kolei m.in.: 

  • Wola, 
  • Alibaba, 
  • Efekt, 
  • Inga, 
  • Sława Ożarowa. 

Jak wybrać odmianę cebuli? 

Wybierając cebulę, kieruj się przede wszystkim swoimi upodobaniami kulinarnymi. Wybierz taki rodzaj, który najbardziej odpowiada twoim ulubionym smakom i który będzie pasował do dań, które najczęściej przyrządzasz. Kolejnym kryterium jest łatwość uprawy. Na początek warto zasadzić dymkę i cebulę siedmiolatkę, które najłatwiej uprawiać. Weź pod uwagę także miejsce uprawy, dostępne stanowisko i rodzaj gleby w twoim ogrodzie. 

Jak widzisz – odmian cebuli jest naprawdę bardzo dużo. Oprócz standardowych rodzajów, takich jak cebule żółte, białe, czerwone czy cukrowe możesz wybrać też setki kultywarów o różnych właściwościach. Znajdź swoją ulubioną cebulę i zasadź ją w ogrodzie lub na balkonie! Własna cebula jest zdrowsza (bez sztucznych nawozów), a jej wyhodowanie przynosi dużą satysfakcję.  

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.