Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jesienna pielęgnacja róż

W okresie jesiennym róże wymagają od nas poświęcenia odrobiny więcej czasu niż w sezonie wegetacyjnym. Zabiegi pielęgnacyjne, które teraz wykonamy odpowiednio przygotują rośliny na nadejście zimy.

Jesienna pielęgnacja róż

Fot.123RF.com

Każdy ogrodnik wie, że róże to rośliny, które w niesprzyjających warunkach często chorują i tracą walory dekoracyjne. Nie możemy zapominać o ich odpowiedniej pielęgnacji w okresie jesiennym (zwłaszcza o przygotowaniu na nadchodzącą zimę). O czym należy pamiętać?

Przesadzanie starszych krzewów róż

Jesień to doskonały moment na przesadzanie starszych krzewów. Pamiętajmy, że podłoże powinno być żyzne, spulchnione, piaszczysto-gliniaste. Jeżeli mamy taką możliwość, wymieszajmy go z kompostem.

Przeczytaj również: Największe błędy popełniane przy uprawie róż

Jesienne nawożenie róż

Wczesną jesienią różom można zaaplikować po raz ostatni nawóz jesienny. Powinien zawierać dużą ilość fosforu i potasu a małą azotu. Do końca listopada należy odstawić nawozy mineralne. Lepiej nie ryzykować przenawożenia i pozwolić roślinie naturalnie przygotować się do nadejścia zimy. Najbardziej „szkodliwe” jesienią są nawozy azotowe, które aktywują ciągły wzrost pędów i tym samym zmniejszają mrozoodporność roślin.

Podlewane

Róże, podobnie jak większość roślin, należy solidnie podlać przed nadejściem mrozów. Zabieg warto przeprowadzić kilkakrotnie w czasie stosunkowo ciepłych dni.

Przyciananie róż przed zimą

Róż zazwyczaj nie powinno przycinać się przed zimą, gdyż zwiększa się wtedy zagrożenie ze strony silnych mrozów. Należy jednak wyciąć bardzo chore pędy, które są niebezpieczne dla rośliny.

Zasada cięcia jest przeważnie taka sama. Całkowicie wycinamy chore, cienkie i zbyt stare pędy. Skracamy natomiast zdrowe pędy. Róże wielkokwiatowe i rabatowe przycinamy do 1/3 wysokości. Parkowe powtarzające kwitnienie do 1/2 wysokości.

Ochrona przed mrozem

Przed nadejściem zimy, krzewy róż warto kopczykować (powinno się je usuwać dopiero w kwietniu). Zabieg wykonuje się poprzez usypanie kopczyka ziemi o wysokości 10–20 cm. Wokół pędów należy również rozłożyć grubą warstwę ściółki organicznej (nawet 10-15 cm). W przypadku odmian mocno wrażliwych na mróz dodatkowo chroni się pędy, owijając je materiałem przepuszczającym powietrze, np. agrowłókniną lub słomą. Z reguły ochrony nie wymagają róże dzikie, parkowe i historyczne. 

Przeczytaj również: Jak zabezpieczyć róże przed nadchodzącą zimą?

Jakich zabiegów nie wykonywać przed zimą

Jesienią zrezygnujmy z usuwania przekwitłych kwiatostanów – zabieg warto wykonywać latem, gdyż wydłuża okres kwitnienia. Zimą jednak jest już niewskazany, gdyż może powodować dalszy rozwój pędów.

Jesienne sadzenie róż

Jesień to najlepszy czas na sadzenie róż. O tej porze dostępne są głównie okazy z gołym korzeniem. Są to krzewy kopane z gruntu z odsłoniętym systemem korzeniowym. Jak prawidłowo posadzić takie rośliny i dlaczego najlepiej zrobić to jesienią?

Nie wszyscy wiedzą, że podczas wykopywania roślin z ziemi oraz ich  sadzenia (zwłaszcza dotyczy to róż oraz drzewek i krzewów owocowych) często uszkadzamy ich system korzeniowy. Dlatego po tym zabiegu, wiele roślin wymaga regeneracji. Doskonale sprzyja temu okres jesienny.

Zdrowe okazy róż można sadzić tak długo, aż ziemia nie jest zamarznięta i da się wykopać dołek. Jeżeli aura nie obdarzy nas silnymi mrozami, można to robić nawet w grudniu. Co ważne, nawet tak późne sadzenie będzie korzystniejsze dla rośliny niż to wiosenne.

Po posadzeniu powstają nowe korzenie włośnikowe – są najważniejsze. Ich zadaniem jest pobieranie wody i składników pokarmowych. 

Dlatego okazy posadzone jesienią, już wiosna będą gotowe do podjęcia szybkiego wzrostu – duża masa nowych korzeni jest w stanie zapewnić roślinie odpowiedni pobór wody. Ta sama roślina posadzona z gołym korzeniem wiosną pierwsze miesiące musi przeznaczyć na ukorzenianie się; wszystkie siły kierowane są do ziemi zamiast na wzrost pędów.

Wybór sadzonki do jesiennego sadzenia róż

Wybierając sadzonkę zwrócić uwagę na jej stan – bryła korzeniowa nie może być uszkodzona lub przesuszona. Przyjrzyjmy się pędom – skórka musi być gładka, nie może być pomarszczona, ani uszkodzona. Na roślinie nie może być widocznych objawów chorób lub śladów żerowania szkodników.

Jak prawidłowo posadzić róże z gołym korzeniem?

Po przyniesieniu sadzonki do domu należy uzupełnić ewentualne straty wody w komórkach rośliny. Najlepiej zanurzyć krzew wraz z całymi pędami do wody i zostawić na całą noc. Jeśli nie mamy czasu na sadzenie, nie ma pośpiechu – rośliny w wodzie mogą pozostać nawet 2-3 dni. Po tym czasie należy roślinę umieścić w podłożu.

Gdy już mamy wykopany dołek wrzućmy na dno dużą garść obornika granulowanego, przysypmy 15 cm warstwą ziemi ogrodowej i dopiero w tak przygotowane miejsce posadźmy nasze krzewy. Zbyt długie, niemieszczące się w dołku korzenie można przyciąć.

Nie zapomnijmy, aby miejsce okulizacji, z którego wyrastają pędy schować 5-10 cm pod poziom gruntu. To najwrażliwsze miejsce, dlatego głębsze sadzenie zabezpieczy je przed srogą zimą. Po posadzeniu podlejmy świeże nasadzenia i pamiętajmy, aby robić to regularnie. Wokół rośliny warto uformować misę, by woda podczas podlewania spływała bezpośrednio do korzeni rośliny.

Stanowisko

Stanowisko, na którym róże będą czuć się najlepiej powinno być w miejscu słonecznym i ciepłym, w podłożu piaszczysto-gliniastym, umiarkowanie wilgotnym i przepuszczalnym o pH 6-6,5.

Przeczytaj koniecznie: Największe błędy popełniane przy uprawie róż

Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.