Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Dlaczego oleandry nie kwitną? Oto najczęstsze powody

Oleander pospolity to ciepłolubny, bardzo dekoracyjny krzew pochodzący z krajów śródziemnomorskich. Decydując się na posadzenie go na tarasie, musisz wziąć pod uwagę, że mimo niewielkich wymagań glebowych jest to roślina dosyć kapryśna i często zdarza się, że nie chce kwitnąć. Dowiedz się, czego potrzebuje.

Dlaczego oleandry nie kwitną? Oto najczęstsze powody
Pielęgnacja oleandra nie jest skomplikowana i polega głównie na wykonywaniu 3 ważnych czynności. Fot.123RF.com

Z artykułu dowiesz się:

Oleander pospolity – charakterystyka

Oleander pospolity należy do rodziny toinowatych (łac. Apocynaceae). W naturalnych warunkach jest niewielkim drzewem do 4 m wysokości lub krzewem osiągającym maksymalnie 1,5 m wysokości. W Polsce jest uprawiany głównie w dużych donicach.

Ma intensywnie zielone, błyszczące i grube liście, które stanowią doskonałą bazę dla dekoracyjnych kwiatów. Kwiaty wśród nich prezentują się niezwykle atrakcyjnie. Są duże, pojedyncze o barwie od białej i różowej do fioletowej. Mają intensywny, charakterystyczny zapach, ale na rynku dostępne są również odmiany, które nie pachną. Co istotne, pierwsze kwiaty pojawiają się w maju, a ostatnie we wrześniu. Trwałość każdego z nich osiąga nawet kilka tygodni. Miej na uwadze, że jest to roślina trująca.

Oleander pospolity – warunki uprawy i pielęgnacja

Roślina ta nie ma zbyt dużych wymagań uprawowych. W naszych warunkach jest uprawiana jako roślina doniczkowa, która w ciepłe miesiące mieszka na tarasie lub balkonie, podczas gdy zimą jest przenoszona do ciepłego domu. Warto jednak, abyś zapewnił jej odpowiednie minimum do prawidłowego rozwoju.

 • Stanowisko oleandra powinno być słoneczne i w miarę możliwości osłonięte od wiatru. Najlepiej rośnie na balkonach południowych i zachodnich. Jest odporny na zanieczyszczenia powietrza, ale nie przepada za sąsiadami w postaci innych kwiatów. Ziemia oleandra powinna być żyzna, o pH zbliżonym do obojętnego.

 • Optymalna temperatura dla oleandra to około 20°C w okresie letnim i około 5°C w okresie zimowym. Oznacza to, że w chłodniejszej części roku oleander przechodzi okres spoczynku. Ustaw go w jasnym pomieszczeniu z obniżoną temperaturą i od czasu do czasu do czasu podlej, nie dopuszczając do całkowitego przesuszenia podłoża.

 • Oleander musi być przesadzany dopiero w momencie, w którym zaczyna mu brakować miejsca w doniczce. Rób to co około 3 lata, a w przypadku starszych roślin rozważ jedynie wymianę górnej warstwy podłoża.

 • Pielęgnacja oleandra nie jest skomplikowana i polega głównie na wykonywaniu 3 ważnych czynności. Istotne są nawadnianie, nawożenie i przycinanie.

 • Nawadnianie oleandra jest kwestią podstawową. Krzew ten jest bardzo wrażliwy na niską wilgotność gleby i potrafi drastycznie reagować, jeśli jest niewystarczająca. Pierwsze objawy niedoboru wody to usychające liście u podstawy rośliny, a kolejnym opadające pąki kwiatowe i więdnące kwiaty. Podczas cieplejszych miesięcy podlewaj oleandra codziennie rano i wieczorem. Nigdy nie możesz dopuścić do sytuacji, w której ziemia w doniczce będzie sucha. Woda do podlewania musi mieć temperaturę pokojową, ponieważ zbyt zimna działa podobnie, jak jej brak. Oznacza to, że oleander nie powinien być narażony na deszcz. Ustaw go na tarasie, ale pod dachem. Nigdy nie zraszaj kwiatów i liści, ponieważ oleander tego nie znosi.

oleander w doniczce Pierwsze objawy niedoboru wody to usychające liście oleandra. Fot.123RF.com

 • Krzew nie będzie się dobrze rozwijał, jeśli nie użyjesz do jego pielęgnacji dobrego nawozu. Warto, abyś w okresie kwitnienia nawoził go specjalnym nawozem dla roślin kwitnących. W okresie od maja do września rób to raz w tygodniu. To, na co powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze wieloskładnikowego nawozu, to zawartość potasu. Musi być wysoka, aby na liściach nie pojawiły się objawy niedoboru tego pierwiastka.

 • Przycinanie oleandra to już ostatni zabieg, o którym musisz pamiętać. Wykonuj tę czynność raz w roku. W pierwszych 3 latach wykonując cięcia, skupiaj się jedynie na pędach wierzchołkowych. W ten sposób dobrze zagęścisz krzew i nadasz mu zdecydowanie lepszy wygląd. Rób to jednak z wyczuciem, bo oleander nie lubi być zbyt gęsty. Kiedy roślina jest starsza, musisz wykonać cięcie odmładzające. Rob to,co około 4 lata. W tym celu wycinaj stare pędy, na których nie pojawiły się liście. Nie musisz czekać do konkretnego okresu w roku, możesz to robić na bieżąco. Tak prowadzona roślina będzie się rozwijać i prezentować znacznie lepiej.

Problemy z oleandrem – dlaczego nie kwitnie?

Jeśli zapewnisz roślinie odpowiednie warunki uprawowe i będziesz ją dobrze pielęgnował, odwdzięczy ci się długim i obfitym kwitnieniem. W przypadku oleandra mogą jednak wystąpić sytuacje, w których kwiaty w ogóle się nie pojawią.

 • Brak słońca

Oleander nie jest rośliną lubiącą niskie temperatury. Jeśli ustawisz go w miejscu zacienionym, będzie mu zdecydowanie za chłodno. Temperatura otoczenia nie może być niższa niż 15°C, ponieważ w takiej oleander nie będzie zawiązywał pąków kwiatowych. Jeśli temperatura spadnie do takiej wysokości w trakcie kwitnienia, zostanie ono przerwane.

 • Brak wody

Oleander bardzo źle znosi niską wilgotność gleby. Jeśli podlewasz go zbyt rzadko, najpierw zobaczysz suche liście u nasady, a później opadające pąki kwiatowe. Codziennie podlewanie jest konieczne – bez tego uprawa oleandra nie ma większego sensu.

 • Zbyt zimna woda

Jeśli podlewasz krzew regularnie, ale woda, której używasz, jest zbyt zimna, oleander również się zbuntuje. Szok termiczny sprawi, że krzew zrzuci pąki kwiatowe szybciej, niż zawiąże nowe. Pamiętaj też, że opady deszczu działają na niego podobnie. Jeśli nie stoi pod dachem, to może nie zawiązywać pąków właśnie z tego powodu.

 • Zły nawóz

Pamiętaj, że oleander do zawiązywania pąków kwiatowych potrzebuje odpowiednich składników w nawozie, który stosujesz. Każdy wybrany dla niego nawóz wieloskładnikowy musi mieć dużą zawartość potasu i fosforu, bez których nie rozpocznie się proces zawiązywania pąków kwiatów.

 • Źle prowadzone cięcie

Jeśli nie rozkrzewisz odpowiednio swojej rośliny w pierwszych latach rozwoju, będzie się na niej pojawiać znacznie mniej pąków kwiatowych. Rób to regularnie i z wyczuciem.

 • Zbyt dużo przekwitłych kwiatów

Musisz pamiętać, ze każda roślina kwitnąca przez cały sezon musi mieć usuwane przekwitnięte kwiaty. Jeśli nie będziesz tej czynności wykonywać regularnie, kwitnienie najpierw zacznie hamować, a potem zostanie przerwane.

 • Zbyt wysoka temperatura

Oleander lubi ciepło, ale tylko w okresie wiosenno-letnim. Podczas zimy musi przejść okres spoczynku, w innym wypadku nie zacznie kwitnąć wiosną.

oleander bez kwiatów Dlaczego oleander nie kwitnie? Fot.123RF.com

Choroby i szkodniki

Krzew ten jest odporny na wiele chorób i szkodników, jednakże może się zdarzyć, że i on stanie się ofiarą szarej pleśni. Pojawienie się objawów choroby ma związek ze zbyt dużą wilgotnością w połączeniu z niską temperaturą otoczenia. Sprzyja im również zbyt duża ilość nawozów i zbyt duża gęstość rośliny. Kwiaty nie będą się rozwijać w takich warunkach. W takiej sytuacji zastosuj oprysk grzybobójczy.

Oleander nie ma zbyt dużych wymagań uprawowych i pielęgnacyjnych, ale te, które ma musisz wypełniać wzorowo. Znając jego potrzeby, już przed zakupem będziesz wiedział, czy uprawianie go na własnym tarasie jest dobrym pomysłem. Pamiętaj, że jest to roślina niezwykle piękna i jeśli tylko odpowiednio o nią zadbasz, nie będziesz żałował.

Reklama

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.