Fot.123RF.com
Roślina ta pochodzi z wyspy Norfolk, położonej między Australią a Nową Zelandią, gdzie jest olbrzymim 50-60 metrowym drzewem. W uprawie doniczkowej potrafi dorosnąć do 2 metrów. W mieszkaniu potrzebuje sporo miejsca, żeby swobodnie się rozrastać, ale nie musi być to miejsce silnie nasłonecznione. Możemy ją więc postawić nieco głębiej w pokoju.
Problemem w uprawie araukarii może być zapewnienie jej odpowiednich warunków zimą. Bowiem w tym czasie powinna znaleźć się w jasnym, ale chłodnym pomieszczeniu, o temperaturze mniej więcej 5-10 stopni Celsjusza. Jeżeli zauważymy opadające zimą igły, może to oznaczać zbyt wysoką temperaturę. Należy wtedy przestawić roślinę gdzieś, gdzie jest chłodniej. Latem możemy wystawić araukarię do ogrodu, w zacienione miejsce. Lubi przestrzeń, nie przepada za towarzystwem innych roślin. Jeżeli któraś z gałązek będzie dłużej czegoś dotykać, dość szybko deformuje się jej kształt.
Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien
Araukaria wymaga też regularnego podlewania, podłoże powinno być stale lekko wilgotne. Odżywiamy ją od wiosny do jesieni nawozem do roślin iglastych lub wrzosowatych. Takiego samego podłoża używamy podczas przesadzania. Roślina ta najlepiej rośnie w glebie o lekko kwaśnym odczynie.
Araukarię dobrze jest przesadzić do dość dużego pojemnika. Umieszczamy ją na tej samej głębokości, na jakiej rosła do tej pory. Najlepiej robić to w sierpniu. Można to jednak zrobić wcześniej, gdy korzenie przerastają już doniczkę, to znak, że roślina potrzebuje więcej miejsca. Czasami trzeba przesadzić jakiś okaz nawet w środku zimy, jeżeli widzimy, że wyjdzie to roślinie na zdrowie.
Jeżeli araukaria zadomowi się u nas na dłużej, należy liczyć się z tym, że od dołu boczne gałęzie zaczną zasychać. Ale na początku, u młodych okazów, wszystkie jeszcze są soczyście zielone. Pamiętajmy, aby nigdy nie stawiać tej rośliny blisko kaloryferów. To naprawdę im nie służy. Tu jeszcze raz przypominam, że araukarie lubią chłód, ale nie oczywiście mróz. Powinny zimować w pomieszczeniu jasnym o temperaturze ok. 10 stopni Celsjusza i to jest często najtrudniejsze zadanie w uprawie i pielęgnacji tej rośliny. Wyjściem z tej sytuacji może być jak najdłuższe trzymanie jej na dworze. Wnieśmy ją do mieszkania dopiero wtedy, gdy będą zapowiadane mrozy.
Młode, silnie rosnące araukarie radzi przesadzać się co 2-3 lata. Starszym egzemplarzom wystarczy co roku wymienić wierzchnią warstwę ziemi w doniczce.
Jodełka pokojowa lubi zraszanie. Zwłaszcza zimą warto zabrać o odpowiednią wilgotność powietrza w jej otoczeniu. Zraszanie miękką wodą najlepiej jest przeprowadzać wczesnym rankiem, żeby roślina zdążyła przeschnąć przed nocą. W ten sposób nie narażamy jej na atak chorób grzybowych. Aczkolwiek araukaria generalnie choruje rzadko. Czasami bywa atakowana przez wełnowce, konieczny jest wtedy oprysk odpowiednim preparatem zwalczającym te szkodniki.
Jeżeli nasz okaz zacznie się przechylać, np. zimą w stronę światła, można go przymocować do podpory, np. bambusowego kijka. Jest to roślina bezpieczna dla zwierząt, więc właściciele psów i kotów mogą ją uprawiać bez obaw.
Izabela Schick
Ogród na co dzień