Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Z tych roślin stworzysz szybkorosnący żywopłot. Gatunki do słońca i cienia

Nie ma lepszego ogrodzenia niż żywopłot. Stanowi ozdobę ogrodu, a ponadto skutecznie ochroni Cię od wścibskich spojrzeń z zewnątrz i niekorzystnych dla Twojego zdrowia czynników – takich jak spaliny, wiatr, kurz, a nawet hałas. Odpowiednio dobrane sadzonki sprawią również, że ogród będzie robił wrażenie przez cały rok. Sprawdź, jakie krzewy wybrać na żywopłot zimozielony. 

Z tych roślin stworzysz szybkorosnący żywopłot. Gatunki do słońca i cienia
Przed posadzeniem żywopłotu warto zastanowić się nad tym, jaką funkcję ma pełnić w ogrodzie Fot. 123RF/PICSEL

Z tego artykułu dowiesz się: 

Zanim wybierzesz krzewy na żywopłot 

Jeszcze przed posadzeniem żywopłotu warto zastanowić się nad tym, jaką funkcję ma on pełnić w ogrodzie. Wybór roślin zależy w głównej mierze od Twoich potrzeb i oczekiwań. Szukasz tylko dekoracji i uzupełnienia aranżacji przestrzeni? A może bardziej zależy Ci na funkcjonalności i porządnym ogrodzeniu?  

Ważne są tutaj również Twoje osobiste preferencje związane z wyglądem. Odpowiedz sobie na pytanie, jak ma wyglądać Twój żywopłot – ma być wysoki, niski, szeroki czy wąski? Na koniec zastanów się, jak dużo czasu możesz poświęcić na jego pielęgnację. Będziesz mógł go regularne przycinać czy wolisz krzewy na żywopłot, które bez obaw pozostawisz same sobie? 

Jakie rośliny na żywopłot zimozielony?

Marzysz o zielonym murze, który rośnie w błyskawicznym tempie i zachwyca przez cały rok? Dobrym wyborem będzie żywopłot zimozielony szybkorosnący. To ogrodzenie z odmian, które nie zrzucają igieł lub liści na zimę i w każdym sezonie zachowują swój kolor. Istnieje naprawdę dużo roślin, które nadają się na żywopłot zimozielony i do tego szybko rosną.  

Jakie krzewy liściaste na żywopłot? 

W rzeczywistości większość krzewów liściastych nadaje się do stworzenia ogrodzenia. Jeśli zależy Ci na żywopłocie zimozielonym, to najlepszym wyborem będą rośliny takie, jak:

  • ostrokrzew
  • bukszpan
  • laurowiśnia
  • głóg
  • buk
  • grab
  • berberys
  • antypka
  • ligustr
  • tawuła

Przyjrzyjmy się teraz bliżej najczęściej wybieranym na żywopłoty krzewom. 

Grab pospolity – roślina na żywopłot w cieniu

Jeśli jakiś gatunek miałby konkurować z krzewami iglastymi o miano najlepszej rośliny na żywopłot, byłby to właśnie grab. Żywopłot grabowy jest wytrzymały, a do tego świetnie radzi sobie w cieniu. Nie jest on niestety zimozielony, ale ilość liści opadających w okresie zimowym jest stosunkowo niewielka. Mimo wszystko więc spełnia swoje funkcje osłonowe przez cały rok, a Ty sezonowo uzyskujesz żywopłot o przyjemnej beżowej barwie.  

Jest to chyba najczęściej polecany krzew, jeśli chodzi o żywopłoty. Doskonale nadaje się do stawiania barier, dzielenia ogrodu na strefy i tworzenia ozdobnych aranżacji. Grab pospolity ze względu na łatwość formowania bardzo często wykorzystuje się w popularnych instalacjach ogrodowych – labiryntach.  

Jakie krzewy na żywopłot grabowy wybrać? Do sadzenia powinno się wybierać młode rośliny z gołym systemem korzeniowym albo warianty doniczkowe. Żywopłot grabowy lubi próchniczy, żyzny grunt, ale bez problemu rozrośnie się w każdym ogrodzie. Grab powinno sadzić się wiosną, a przycinać między czerwcem a sierpniem. Dokonując późnego cięcia, możesz zminimalizować opadanie liści zimą.  

Żywopłot grabowy lubi próchniczy, żyzny grunt, ale bez problemu rozrośnie się w każdym ogrodzie Fot. 123RF/PICSEL

Berberys kolumnowy – żywopłot formowany lub swobodny  

Ten gatunek to idealny wybór dla fanów artystycznego nieładu w ogrodach. Berberys kolumnowy to bardzo gęsty krzew, który posiada silne rozgałęzienia. Osiąga rozmiary od 1 do nawet 3 metrów. Nasyci Twój ogród różnorodnością kolorów. Ma bardzo charakterystyczne liście i rodzi owoce, które wyglądają niczym drobne, czerwone korale. Barwy berberysu są bardzo efektowne i różnią się w zależności od odmiany: od żółtego, przez pomarańczowy do czerwonego. 

Żywopłot z berberysu nie jest zbyt wymagający, jeśli chodzi o glebę. Musisz jednak pamiętać, że roślina nie przepada za cieniem i dla uzyskania pełni jej możliwości kolorystycznych warto umiejscowić ją w słońcu. Jednak zanim zabierzesz się za jej sadzenie, dowiedz się, jak gęsto sadzić berberys na żywopłot: ze względu na jego ogromny rozrost, nie powinno to być więcej niż 2-3 sztuki na 1 mkw.  

Laurowiśnia – liściasty żywopłot zimozielony  

Jeśli wciąż zastanawiasz się, które z liściastych krzewów nadają się na żywopłot zimozielony, to śpieszymy z odpowiedzią. Laurowiśnia to orientalna roślina, która doda Twojemu ogrodowi iście wschodniego klimatu. Jej uprawa jest naprawdę prosta, a wysokość krzewu w krótkim czasie może osiągnąć nawet 4 metry. Jest to jedna z tych roślin, które idealnie sprawdzą się jako żywopłot zimozielony szybkorosnący.  

Laurowiśnia w krótkim czasie dorasta do 4 metrów Fot. 123RF/PICSEL

Laurowiśnie sadzi się w okresie wiosennym. Tak jak w przypadku pozostałych propozycji ona również nie ma zbyt wygórowanych wymagań co do gleby. Jeśli chodzi o to, w jakich odstępach sadzić laurowiśnie, optymalne są przerwy co 50 cm. Na początku trzeba pamiętać o bardzo częstym i intensywnym podlewaniu. Odpowiednio pielęgnowana i systematycznie przycinana tworzy urokliwy żywopłot, na którym latem wyrastają pięknie pachnące kwiatki w białym kolorze. 

Jakie krzewy iglaste na żywopłot wybrać? 

Krzewy iglaste to najlepszy wybór, jeśli chodzi o żywopłoty zimozielone. Charakteryzuje je wytrzymałość i niskie wymagania. Do tego rośliny iglaste w naszym klimacie pozostają zielone przez cały rok, bez względu na porę. Tutaj wybór zależy przede wszystkim od tego, ile masz miejsca w ogrodzie i jak zróżnicowany ma być Twój żywopłot. Jeśli marzy Ci się wysoki żywopłot, to sprawdź, z czego możesz go uzyskać. 

Świerk serbski – żywopłot z drzewek  

Ten iglak to idealny kandydat do stworzenia typowo ochronnego żywopłotu – doskonale chroni przed wiatrem. Jest jednak wymagający jeśli chodzi o poziom nasłonecznienia. Jeżeli wybierzesz świerk serbski, żywopłot będzie wymagał dużej ilości słońca i regularnego cięcia. Jest to ważne, ponieważ nieprzycinany przestanie się zagęszczać, a dodatkowo dół rośliny zacznie się brzydko przerzedzać. 

Sadzonki powinny trafić do ziemi w sierpniu, a gleba powinna być porządnie przekopana. W przypadku świerka również pamiętaj o odpowiednich odstępach podczas sadzenia. Drzewka nie powinny się stykać, a więc zachowaj około 50 cm przerwy pomiędzy kolejnymi sadzonkami. Na początku wystarczy samo podlewanie, jednak w późniejszym etapie dla zachowania dobrej kondycji żywopłotu zastosuj także nawożenie i ściółkowanie. 

Żywotnik zachodni – tuje szmaragdowe 

Żywotnik zachodni to iglak, który przez cały rok zachowuje zieleń i jest odporny na niskie temperatury. Szmaragd to odmiana, której drzewka formują kolumny i w przeciągu zaledwie kilku lat osiągają 2-3 m wysokości. Nim się na nie zdecydujesz, musisz wiedzieć, że są bardzo wrażliwe na zanieczyszczenia powietrza. Raczej nie sprawdzą się w pobliżu bardzo ruchliwych ulic i fabryk. Ze względu swoje płytko sięgające korzenie nadają się na ogrodzenie w miejscach, gdzie nie będą narażone na silne powiewy wiatru.  

Tuje sadzi się z 50 cm odstępem Fot. 123RF/PICSEL

Jeśli chodzi o tuje szmaragdowe i o to, co ile je sadzić na żywopłot, to tutaj również sprawdzi się najlepiej odległość 50 cm. Sadzenie wykonaj na wiosnę albo jesienią. Przygotuj miejsce pod żywopłot, usuwając chwasty, a po włożeniu sadzonki zasyp korzenie ziemią wymieszaną z torfem. Żywotnik powinien być systematycznie cięty, podlewany i ściółkowany.  

Żywopłot — najlepsze rośliny 

Poniżej przedstawiamy listę najlepszych gatunków roślin na żywopłot w poszczególnych kategoriach. Przeczytaj, na jakie cechy zwrócić uwagę, wybierajac rośliny na żywopłot. 

Jakie rośliny na żywopłot w słońcu?

Jakie rośliny na żywopłot w cieniu?

Jakie rośliny na niski żywopłot?

Jakie rośliny na wysoki żywopłot?

Jakie rośliny na szybki żywopłot?

Jakie krzewy na żywopłot nieformowany?

  • Róża pomarszczona, róża stulistna
  • Krzewuszka cudowna
  • Jaśminowiec wonny
  • Kalina
  • Pęcherznica kalinolistna
  • Pigwowiec japoński

Wyjątkowo odporne rośliny dla zapominalskich na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.