Porady ogrodnicze

Sadzenie jagody kamczackiej krok po kroku. Dlaczego warto ją mieć w ogrodzie?

Jagoda kamczacka to mało popularny w Polsce krzew jagodowy, który warto wziąć pod uwagę planując ogród, gdyż wydaje bardzo smaczne i bogate w witaminy owoce. Jest do tego niezbyt trudna w uprawie i mrozoodporna, co w polskim klimacie jest dużym atutem. Dowiedz się, kiedy sadzić jagodę kamczacką i jak wygląda to krok po kroku.

Sadzenie jagody kamczackiej krok po kroku. Dlaczego warto ją mieć w ogrodzie?
Wyjaśniamy, jak sadzić w ogrodzie jagodę kamczacką. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Jagoda kamczacka – co to za roślina?

Prawidłowa nazwa jagody kamczackiej brzmi „wiciokrzew kamczacki” - Lonicera caerulea, a należy ona do rodziny przewiertniowatych – Capriloliaceae. Krzew ten pochodzi z północno-wschodniej Azji i to tam najczęściej można ją spotkać. W warunkach naturalnych dorasta do 1,5 metra i tyle też może mieć szerokości. Jest to roślina całkowicie mrozoodporna – znosi temperatury dochodzące nawet do -40°C.

Białożółte kwiaty jagody kamczackiej rozwijają się w kwietniu. Są miododajne i delikatnie pachną. Owoce natomiast mają wydłużony kształt, są ciemne, granatowoczarne i przypominają nieco borówkę. Są soczyste i bardzo smaczne – lekko kwaśne, z ledwo wyczuwalna goryczką. Można jeść je na surowo, robić z nich dżemy, soki i napary, a nawet wino.

Jakie warunki należy zapewnić jagodzie kamczackiej?

Uprawa jagody kamczackiej nie jest trudna, jednak, aby obficie owocowała należy zapewnić jej odpowiednie warunki:

  • słoneczne stanowisko, aby owoce dobrze się wybarwiły – im więcej słońca, tym będą słodsze; jagoda będzie kwitła i owocowała również w cieniu, ale jakość owoców będzie wówczas niższa,
  • żyzną, przepuszczalną glebę – jagoda kamczacka nie uda się na podłożu zbyt ciężkim, zalewowym albo piaszczystym (najlepiej zadbać także o to, by gleba miała odczyn lekko kwaśny).

Przed posadzeniem glebę, w której będą rosły krzewy, warto wzbogacić obornikiem albo kompostem. Jagoda kamczacka jest rośliną obcopylną, co oznacza, że do dobrego zapylenia i owocowania potrzebuje obecności innej odmiany. Dlatego poleca się sadzenie obok siebie dwóch odmian kwitnących w tym samym czasie. Pojedynczy krzew również będzie owocował, ale znacznie słabiej.

Wyjaśniamy, jakie odmiany jagody kamczackiej będą najlepsze do uprawy amatorskiej. Fot. 123RF.com

Sadzenie jagody kamczackiej krok po kroku

Sam proces sadzenia jagody kamczackiej jest bardzo łatwy. Rośliny powinny być oddalone od siebie o około 1 metr. Dla każdej z nich należy wykopać odpowiednio głęboki dołek – taki, aby swobodnie zmieściła się w nim sadzonka, bez podwijania korzeni. Jeśli cała rabata nie została wcześniej nawieziona kompostem, można dodać odrobinę nawozu bezpośrednio do dołka. Sadzonkę umieszcza się w dołku i przysypuje ziemią, a następnie obficie podlewa.

Kiedy sadzić jagodę kamczacką?

Do sadzenia krzewów jagody kamczackiej rekomenduje się 2 terminy: późniejszą jesień oraz wiosnę. Najlepiej jest zrobić to w październiku-listopadzie, aby roślina zdążyła zaadaptować się do nowych warunków przed nadejściem mrozów albo w kwietniu, gdy ziemia rozmarznie.

Pielęgnacja jagody kamczackiej po posadzeniu

Pielęgnacja jagody kamczackiej nie obejmuje żadnych specjalnych zabiegów. Przede wszystkim należy podlewać ją w okresach suszy. Ze względu na to, że jest to roślina odporna na mróz, nie trzeba okrywać jej na zimę. Co 2-3 lata warto użyźnić ziemię pod krzewami, dodając do niej obornik albo kompost. Aby zrobić to, nie uszkadzając rośliny, należy delikatnie obkopać sadzonkę, a następnie wymieszać ziemię znajdującą się wokół bryły korzeniowej z wybranym nawozem.

Przeczytaj również: Jak nawozić jagodę kamczacką, aby uzyskać efektywny wygląd krzewu i bujny plon?

Przycinanie jagody kamczackiej

Pielęgnacja jagody kamczackiej po posadzeniu nie jest trudna, a jedynym zabiegiem, który może przysporzyć problemów jest jej cięcie. Można co prawda nie przycinać rośliny i też będzie rosła, natomiast podcięcie sprawia, że jagoda ładnie się rozkrzewi.

Jak prawidłowo przycinać jagodę kamczacką? Pierwsze cięcie można wykonać zaraz po posadzeniu sadzonki. Wszystkie pędy przycina się wówczas nisko przy ziemi, co powoduje, że ładnie się rozkrzewiają. Po tym pierwszym cięciu należy zostawić krzew na kilka lat bez żadnej ingerencji. Zbyt częste przycinanie sprawi bowiem, że roślina zanadto się rozkrzewi i zagęści. W konsekwencji tego owoce będą miały zbyt mało słońca, staną się małe i nie będą dojrzewać. Co roku należy więc ograniczyć się jedynie do wycinania pędów chorych lub połamanych.

Po około 5 latach od posadzenia warto wykonać cięcie prześwietlające krzewu. Polega ono na wycięciu 1-2 najstarszych pędów oraz pędów, które zaciemniają krzew, sprawiając, że do części owoców nie dociera słońce. Takie cięcie zaleca się wykonywać co 2 lata.

Kiedy ciąć jagodę kamczacką? Rekomendowany termin to wczesna wiosna, najlepiej w okolicach marca. Na cięcie należy wybrać pogodny, w miarę możliwości ciepły dzień, bez opadów.

Cięcie jagody kamczackiej powinno polegać przede wszystkim na usuwaniu starych pędów z głębi krzewu. Fot.123RF.com

Rozmnażanie jagody kamczackiej

Jagodę kamczacką należy rozmnażać jesienią, gdyż wiosną bardzo szybko zaczyna wegetację (dlatego też wydaje owoce szybciej niż inne krzewy jagodowe). Rozmnażanie polega na odcięciu od młodego, zdrewniałego pędu sadzonki o długości około 15 cm z kilkoma pąkami. Takiej sadzonki nie wkłada się od razu do ziemi, lecz przez całą zimę przechowuje w piasku – w chłodnym i jasnym miejscu.

Do doniczki z lekkim podłożem należy włożyć taki pęd dopiero wiosną. Po kilku tygodniach na pędzie powinny pojawić się nowe listki. Wówczas można przesadzić taką sadzonkę na miejsce stałe, do gruntu.

Dlaczego warto uprawiać jagodę kamczacką?

Jagoda kamczacka jest rośliną długowieczną (może owocować nawet 35 lat) i niezwykle łatwą w uprawie. Dlaczego warto pomyśleć o niej, planując jagodnik w ogrodzie?

  • Wydaje bardzo smaczne, bogate w składniki odżywcze owoce: witaminę C, witaminy z grupy B, magnez, potas, wapń, fosfor. Jagody kamczackie są także bogate w niezwykle ważne dla zdrowia antyoksydanty!
  • Krzewy jagody kamczackiej zaczynają owocować już w drugim roku po posadzeniu.
  • Jest mrozoodporna, zatem nie trzeba okrywać jej na zimę i martwić się, że uszkodzą ją niskie temperatury.
  • Jest łatwa w uprawie – może zasadzić ją w swoim ogrodzie nawet osoba bez doświadczenia w ogrodnictwie, a efekty z pewnością będą dobre.
  • Nie atakują jej szkodniki i choroby, zatem nie trzeba stosować wobec niej żadnych środków ochrony roślin.

Jagoda kamczacka jest dużo mniej popularna w Polsce niż borówka czy inne krzewy jagodowe. Warto jednak rozważyć jej uprawę, gdyż jest bardzo łatwa i radzą sobie z nią nawet początkujący ogrodnicy. Dlaczego warto uprawiać jagodę kamczacką? Krzewy wystarczy posadzić i podlewać w okresach suszy, a raz na kilka lat przyciąć – pracy jest przy niej mało, a efekty uprawy bardzo dobre – co roku roślina wydaje bowiem smaczne i bardzo zdrowe owoce.

Przeczytaj również: Najsmaczniejsze odmiany jagody kamczackiej. Sprawdź, zanim kupisz i posadzisz

"Na zdrowie": Morwa na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.