Spis treści:
- Jak usunąć pień bez użycia siły?
- Mechaniczne sposoby pozbywania się pnia
- Czy zawsze trzeba usuwać pień po ściętym drzewie?
Usuwanie pnia po ściętym drzewie
Wiele osób zastanawia się, kiedy można wyciąć drzewo bez pozwolenia. Jest to dopuszczalne, gdy obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza normy dla wybranego gatunku. Jeśli obwód jest większy niż dopuszczalny zakres, wycinkę trzeba zgłosić do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Ten organ wydaje ewentualną zgodę na usunięcie drzewa z własnej działki.
Gdy wycięcie dobiega końca, następuje etap usunięcie pnia. Można to wykonać mechanicznie lub doprowadzając do rozkładu drewna.
Przeczytaj również: Wycinka drzew w 2023. Wyższy limit dla wycięcia drzewa bez zezwolenia
Od stycznia 2023 zmieniły się limity obwodu drzew do wycinki bez zgłaszania. Fot. 123RF.com
Jak usunąć pień bez użycia siły?
Usunięcia pnia jest możliwe dzięki użyciu specjalnych substratów grzybni. Specjalne grzybnie do rozkładu pni można zakupić w sklepach ogrodniczych.
Jak poprawnie aplikować te preparaty? Kolejność czynności jest podobna przy większości z nich:
- wywierć otwory w pniu lub wyrąb nacięcia,
- rozpuść grzybnię we wskazanej ilości wody,
- dokładnie wymieszaj roztwór,
- rozprowadź go po całej powierzchni pnia, wprowadź do otworów,
- zabezpiecz powierzchnię przez rozsypanie suchych liści albo osłonięcie jej ściółką.
Potem pozostaje już tylko czekać na naturalny rozkład. Może on potrwać od 6 miesięcy do nawet 2 lat. Wszystko zależy od warunków panujących w danym regionie, im większa wilgoć, tym rozkład będzie szybszy.
Dopiero po zadziałaniu grzybni możesz przystąpić do wyrównania ziemi. Pień po drzewie stanie się zmurszały i rozpadnie się przy uderzeniach szpadlem. Co więcej, nie będziesz musiał wkładać w to dużej siły. Pozostałości po nim można wykorzystać jako ekologiczny kompost do nawożenia innych roślin. Ziemię wzbogaci wtedy naturalna substancja organiczna.
Nieco podobnym sposobem będzie użycie saletry amonowej lub potasowej. Środek ten, zwykle stosowany jako nawóz, możesz wsypać do wywierconych w pniu otworów. Będzie on stanowił pożywkę dla rozkładających pień bakterii. Przy zastosowaniu tej metody na rozkład pnia musisz jednak poczekać, podobnie jak przy grzybni.
Innym rozwiązaniem pozwalającym usunąć pień bez użycia siły jest zastosowanie nafty. W tym celu należy wywiercić w pniu otwory i pomału wlewać do nich naftę do momentu, aż przestanie wsiąkać. Następnie należy podpalić pień. Dzięki zastosowaniu nafty ogień będzie się tlił aż całkowicie się wypali, a spalony pień łatwo będzie usunąć z działki. Aby ta metoda była skuteczna, ogień i żar muszą pozostawać w pniu i resztkach korzeni długo, czasami kilka dni. Dlatego przestrzeń wokół pnia należy zabezpieczyć, tak by ogień nie wymknął się spod kontroli i nie rozprzestrzenił w ogrodzie.
Pień można usunąć przy pomocy m.in. grzybni, saletry czy nafty. Fot. Canva Pro:ThorMitty/123RF.com
Mechaniczne sposoby pozbywania się pnia
Pień pozostający po wycince można skutecznie usunąć, stosując do tego specjalistyczne narzędzia i urządzenia.
Do podzielenia zbitej masy pnia możesz wykorzystać frezarkę lub szlifierkę. W tym celu należy wykonać frezowanie – kilkakrotnie najechać ostrzem na wystający pień. Wówczas możesz łatwiej wyciąć pozostałości po drzewie do samej ziemi, a potem wyrównać karpy przy użyciu sekatora teleskopowego.
Inne narzędzia, które możesz wykorzystać w rozdrabnianiu pnia, wycinaniu kępy wokół niego i przy usuwaniu korzeni, to:
- maczeta,
- tasak karczownik,
- szpadel,
- siekiera,
- motyka wraz z widłami,
- klin do pni,
- piła spalinowa.
Użycie maczety do tych celów wymaga sporej wprawy w manewrowaniu oraz naostrzonego noża. Łatwiejsze będzie wykorzystanie tasaka karczownika ze specjalnie zaokrąglonym ostrzem. Dzięki niemu ścinanie może być w pełni precyzyjne. Energiczne uderzenia szpadlem pomagają stopniowo usuwać fragmenty pnia po wycince. Trudniejsze pozostałości można po prostu wyrąbać siekierą. Motyka z widłami umożliwia rozczłonkowanie pnia od wewnątrz. Klin należy umieścić w pniu, by użyć potem obucha siekiery. Z kolei piła kabłąkowa pozwoli na wykonanie kilku nacięć w pniu przed uderzeniami innym narzędziem.
Ze względu na charakter prac trzeba pamiętać o właściwym zabezpieczeniu. Jaką ochronę powinieneś posiadać? Przede wszystkim: rękawice, gogle i buty wzmocnione w części palcowej. Jak widzisz, do metody mechanicznej potrzebujesz nie tylko wielu narzędzi, ale i ochronnej odzieży.
Usunięty pień po drzewie to także konieczność pozbycia się korzeni oraz zasypania dołu. Ostatnim zadaniem jest wyrównanie gruntu. Przy naprawdę dużych wyrwach można zlecić je zewnętrznej firmie.
W przypadku mocno ukorzenionych pni niezbędne może się okazać użycie traktora i linki holowniczej. Takie prace warto prowadzić z rozwagą, najlepiej by wykonywała je osoba z doświadczeniem.
Usuwanie pnia przy pomocy piły spalinowej. Fot. 123RF.com
Czy zawsze trzeba usuwać pień po ściętym drzewie?
Niekiedy wystający pień wyraźnie szpeci otoczenie lub przeszkadza i trzeba go usunąć. Jednak w wielu przypadkach można go ciekawie zagospodarować, szczególnie gdy ogród lub działka mają znaczną powierzchnię.
Warto wykorzystać pozostałość po wyciętym drzewie i włączyć go do dotychczasowej aranżacji przestrzeni. Pień może pomóc w stworzeniu ciekawego miejsca do spędzania czasu, gdy przerobisz go na rodzaj mebla ogrodowego: stół, stolik, siedzisko, podstawę do ławki czy hamaka.
Pień po drzewie może też posłużyć jako materiał dla artystów zajmujących się rzeźbieniem. Dzięki niemu na zewnątrz pojawią się oryginalne dzieła. Oczywiście by podjąć się tego wyzwania, potrzebujesz pewnych umiejętności kształtowania drewna i narzędzi do tego, jednak powstała kompozycja może stanowić naprawdę ciekawą ozdobę.
Koncepcji na aranżacje pnia pozostającym po wycince drzewa jest naprawdę wiele. Jednym z nich może być tworzenie naturalnych donic dla zewnętrznych nasadzeń roślin i krzewów niskopiennych. W kwietniku zrobionym bezpośrednio z pnia lub na nim ustawionym mogą znaleźć się kwiaty, bluszcz czy paprocie.
Inne pomysły to na przykład stworzenie praktycznego stojaka na rower (przez wycięcie odpowiedniej szpary na przednie koło) lub domku dla zapylaczy – po wywierceniu otworów pień może stać się mieszkaniem dla owadów. Dodatkowo warto umieścić w nim drobne wyściełanie w formie: liści, słomy, szyszek oraz gałązek. Domek zyska wtedy niepowtarzalny design.
Warto wiedzieć, że czasami wewnątrz pni starych drzew dobrze rosną nowe. Tak często dzieje się w lasach. Zasadzenie młodego drzewka w zmruszałym środku pniaka spowoduje, że po jakimś czasie system korzeniowy dawnej rośliny zacznie wspomagać nową. Młoda roślina zyskuje wsparcie, zanim jej korzenie dotrą do wody na większych głębokościach, a do tego takie nasadzenia mają w sobie wiele uroku i wyglądają naturalnie.
Usuwanie pnia nie zawsze jest więc konieczne. Jeżeli jednak musisz się na to zdecydować, oceń, czy czas pozwala Ci czekać na ekologiczny, lecz nieprędki efekt działania naturalnej grzybni, czy też potrzebujesz metod szybszych, mechanicznych. W drugim przypadku podchodź do tych działań z rozwagą i z zachowaniem bezpieczeństwa.
Przeczytaj również:
Czy wolno palić ognisko w ogrodzie i na działce? Przeczytaj, zanim rozpalisz
Chcesz usunąć drzewo na działce? Sprawdź, kiedy potrzebujesz pozwolenia na wycinkę