Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Zabezpieczanie trawy ozdobnej. Jak związać trawy przed zimą?

Po jesiennym zakwitaniu, listopad jest odpowiednim momentem na zabezpieczenie traw ozdobnych przed nadejściem zimy. Podwiązywanie roślin zapewnia im nie tylko odpowiednią ochronę, ale także sprawia, że poszczególne gatunki stają się elementem dekoracyjnym zimowego ogrodu. Wyjaśniamy, jak przystąpić do prac przed pierwszymi przymrozkami.

Zabezpieczanie trawy ozdobnej. Jak związać trawy przed zimą?
Trawy można na zimę związać tak, by nadal pełniły funkcję ozdobną. Fot. 123RF/CanvaPro

Spis treści: 

Jak zabezpieczyć trawy ozdobne na zimę?

Podwiązywanie traw ozdobnych przed zimą jest jednym z bardziej skutecznych sposobów na ochronę niesfornych roślin. Wyznacznikiem do rozpoczęcia prac powinny być pierwsze przymrozki lub widok usychających źdźbeł. Ważne jest, aby nie ucinać uschniętych liści, bo dodatkowo chronią pozostałą część rośliny. Chcąc natomiast utrzymać trwałe spięcie, w przypadku cieńszych okazów, sprawdzą się druciki powlekane zakładane na końcówki liści. Będzie to idealnie rozwiązanie przy pleceniu kłosa. Co więcej, w zależności od gatunku traw, można użyć sznurka pakowego jutowego (alternatywą będzie również inny mocny sznurek). Najlepiej za jego pośrednictwem spinać snopy.

Do innych prac ochronnych należy także podsypywanie traw. Jeżeli przez kilka dni utrzymują się minusowe temperatury, można wysypać korę sosnową lub suchy torf ogrodniczy wokół rośliny i utworzyć mały kopczyk. Niektóre gatunki potrzebują także okrycia – do tego nada się agrowłóknina.

Przeczytaj również: Jak pozbyć się mchu i chwastów z kostki brukowej? Wydasz 4,50 zł i kłopot z głowy

Jak wiązać trawy ozdobne?

Istnieje wiele sposobów na wiązanie traw ozdobnych. Obecnie panuje trend, aby fantazyjnie je spinać – robiąc sztywne kłosy np. przy ostnicy cieniutkiej. W ten sposób roślina będzie bezpieczna oraz ozdobi ogród zimą. Dodatkowo od razu będzie przygotowana, żeby ją ściąć na wiosnę.

Na kilka sposobów można wiązać trawy ozdobne. Fot. 123RF.com

Przykłady zawiązywania traw:

  • Kłos - przed przystąpieniem do zrobienia kłosa, postępujemy tak, jak przy tworzeniu fryzury. Przeczesujemy palcami trawę, zbierając do siebie pojedyncze źdźbła, które opadły. Następnie dzielimy na dwie części i dobieramy po kawałku z obu stron, przekładając naprzemiennie, tworząc zaplatankę w kształcie kłosa.

  • Zaplatany warkocz – innym sposobem jest plecenie warkocza, który przypomina luźnego „francuza” układającego się w spiralę. Sprawdzi się w przypadku większych gatunków.

  • Snopki – klasycznym sposobem będzie także spięcie źdźbeł w snopki. Należy zebrać całość i ciasno zawiązać w kilku miejscach. Jeżeli roślina tego wymaga, można ją dodatkowo przykryć.

Jeżeli z nowo powstałych zawiązań wystają pojedyncze liście, zaleca się, aby dla względów dekoracyjnych delikatnie je przystrzyc.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Co trzeba zrobić z hortensjami w listopadzie? Odwdzięczą się cudnymi kwiatami w sezonie

Zabezpieczanie róż przed zimą – okrywanie, kopczykowanie, przycinanie. Dzięki temu krzewy przetrwają mrozy

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.