Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Grządka no dig. Jak nałożyć trzy warstwy materii organicznej?

Przekopywanie ogródka to jedna z czynności, która zajmuje najwięcej czasu przy prowadzeniu upraw. Przeprowadzanie zabiegu nie jest jednak konieczne. Wypróbuj uprawianie grządek metodą no dig. Na czym to polega? Wyjaśniamy, jak założyć takie grządki.

Grządka no dig. Jak nałożyć trzy warstwy materii organicznej?
Jak założyć grządkę no dig z trzech warstw materii organicznej? Fot. keleny/123RF.com

Spis treści:

Grządka no dig w ogrodzie i w szklarni – co to jest?

Metoda prowadzenia grządek no dig polega na ograniczeniu przekopywania ziemi do minimum. Zamiast tego co roku na rabatę dokłada się warstwy materii organicznej. Wykorzystuje się więc kompost lub obornik, które imitują naturalnie obumierające i rozkładające się rośliny po przekopaniu. Ważna jest też ściółka.

Może się wydawać, że takie prowadzenie gleby pod uprawę spowoduje, że stanie się on zbita i nie będzie dobrze przepuszczalna. Skutki są natomiast zupełnie odwrotne. Dzięki stosowaniu no dig mniej ingeruje się w ekosystem podłoża. W efekcie nie zaburzamy pracy organizmów, które występują w glebie i poprawiają jej strukturę.

Bez przekopywania mają one możliwość spulchniania gleby, odpowiednio napowietrzając ją. Dodatkowo przetwarzają materię organiczną w substancje korzystnie wpływające na rozwój sadzonek. Tym samym rośliny mogą rozwijać się w naturalny sposób, co skutkuje bardziej obfitymi plonami.

Grządki no dig można założyć zarówno w ogrodzie, jak i w szklarni. Najważniejszy jest sposób prowadzenia i pielęgnowania podłoża. Będzie to więc idealna metoda dla każdego, kto ceni sobie ekologiczną uprawę i nie ma dużo czasu na pracę przy sadzonkach.

Przeczytaj również: Metoda no dig, czyli ogród bez kopania. Na czym polega ta metoda, zalety i wady uprawy no dig

Zakładanie grządki no dig - nałóż 3 warstwy materii organicznej

Zakładanie grządek no dig możemy wykonać na wiosnę, jeszcze przed rozpoczęciem wysiewów i sadzeniem młodych roślin. Idealnym terminem będzie więc luty, ale prace można też przeprowadzać do połowy marca.

Najlepiej, jeśli grządki no dig będą oddzielone od ziemi, którą planujemy uprawiać w tradycyjny sposób. Pozwoli to na zachowanie porządku, a wykładane warstwy utrzymamy w należytym porządku. Tak zapobiegniemy rozrzucaniu ich przez wiatr. Wykonywanie oddzielających skrzyni nie jest konieczne, jednak może znacząco ułatwić prace.

Na grządkę no dig warto położyć trzy warstwy materii organicznej. Fot.huertinadetoni/123RF.com

Miejsce wyznaczone na grządki bez kopania należy dokładnie oczyścić z chwastów. W przypadku, gdy uciążliwej roślinności jest naprawdę dużo, możemy je przykryć szarym kartonem lub czarną agrowłókniną. Warstwę tekturową można pozostawić do rozłożenia, włóknina po czasie musi za to zostać zabrana, a resztki chwastów wygrabione.

Każda grządka no dig składa się z trzech warstw materii organicznej. Pierwszy poziom stanowić będzie obornik. Można go zastosować nie tylko przed samym założeniem grządek. Nawóz warto rozsypywać na podłożu przez całą zimę, poprzedzającą wiosnę, w której będziemy siać zakładać ogród bez przekopywania i siać warzywa.

Przeczytaj również:  Zakładamy grządki warstwowe. Jak użyźnić glebę domowym sposobem?

Drugą warstwą grządki no dig będzie naturalna ściółka. Można tu wykorzystać liście, zrębki z drzew, szyszki, słomę. Najlepiej, gdyby wybrana ściółka była wilgotna. Dzięki temu użyte materiały o wiele szybciej rozłożą się. Ten poziom nie tylko sprawi, że podłoże będzie bardziej próchnicze, ale też będzie stanowić ochronę przed nagłymi zmianami temperatur.

Ostatnia, trzecia warstwa złożona będzie ponownie ze ściółki. Warto wykorzystać odmienny materiał, od tego, który użyliśmy poprzednio. On również powinien być delikatnie mokry, co przyspieszy proces rozkładania.

Na tak przygotowanej grządce no dig można sadzić lub wysiewać młode rośliny. Pamiętajmy, aby w trakcie ich wzrostu dokładać kolejne warstwy ściółki. W następnych sezonach warto także dwa razy do roku stosować kompost.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Krety i nornice szybko wyniosą się z ogrodu. Rzadko stosowany, ale bardzo skuteczny sposób

Pierwsze wysiewy do gruntu. Weź pod uwagę temperaturę w swoim regionie

Obornik krowi, koński, kurzy, kozi, króliczy. Jakie mają właściwości i do czego stosować?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.