Spis treści:
Dlaczego warto sadzić czarną fasolę?
Gdyby tak rozejrzeć się po całym warzywniku, okazałoby się, że roślin o cennych właściwościach dietetycznych i prozdrowotnych rośnie tam masa. Jednak niektóre propozycje wyróżniają się spośród całej reszty, są wyjątkowo smakowite, można spożywać je na rozmaite, często oryginalne sposoby, a przy tym są jak odżywcze combo.
Jedną z roślin, która słynie ze swoich właściwości, a przy tym w porównaniu do swoich krewniaczek z krzaka ma naprawdę wyszukany smak, jest fasola czarna. Spotykana też pod nazwą fasola 'Negra' od lipca do września daje całe kosze smakowitych strąków oraz gotowych do wyłuskania nasion.
Dlaczego warto sadzić czarną fasolę? Przede wszystkim roślina jest dość łatwa w uprawie, radzi sobie nawet na słabych stanowiskach i w niekorzystnych dla innych gatunków warunkach. Jej liczne, długie i smukłe strąki kryją w sobie wartościowe nasiona, czarne jak smoła, gotowe do spożycia po ugotowaniu. Można z nich szykować rozmaite dania od wartościowego risotto z fasolą przez sałatki na zimno i ciepło oraz liczne przetwory. To bogate źródło białka, cennych dla organizmu witamin oraz antocyjanów.
Uprawa czarnej fasoli jest tak prosta: warzywo do wzrostu potrzebuje spulchnionej ziemi i dużo słońca. Fot. Gokool Shaynee/CanvaPro
Jak łatwo się domyślić, ta odmiana karłowa nie rośnie wysoka i nie zajmuje wiele miejsca w warzywniku. Może z powodzeniem posłużyć do wypełnienia pustych zagonów obok rzodkiewek, ogórków, selerów, ziemniaków, pomidorów czy buraków ćwikłowych. Ważne, aby nie sadzić czarnej fasoli w sąsiedztwie grochu, porów, cebul oraz czosnku.
Przeczytaj również: Błędy w sadzeniu warzyw. Te pary w ogrodzie to ogromna pomyłka
Uprawa czarnej fasoli
Choć ogrodnicy podkreślają, że czarna fasola nadaje się na większość stanowisk, warto sadzić ją tam, gdzie warunki sprzyjają jej prawidłowemu rozwojowi. Dzięki temu wyda więcej strąków, a jej nasiona dodatkowo zyskają na smaku. Na co powinieneś zwrócić uwagę, planując wiosenny wysiew fasoli czarnej?
Najważniejsze są:
- odpowiedni termin siewu przy sprzyjającej pogodzie – bezpieczne widełki obejmują okres od połowy maja do nawet końca lipca, a ostateczny czas siewu przekłada się na czas zbioru;
- dobrze przygotowane podłoże – musi zostać wcześniej spulchnione i wzbogacone humusem;
- ciepłe, słoneczne i bezwietrzne stanowisko – choć w tym przypadku roślina jest w stanie do wielu zmiennych się przystosować i mimo trudności dobrze rozwijać;
- zachowanie odpowiedniej rozstawy – czarna fasola potrzebuje 4-centymetrowych odstępów oraz sporego, 40-centymetrowego dystansu pomiędzy grządkami;
- przerywka po wschodach – w ten sposób na grządkach zostaną tylko najsilniejsze siewki, które uzyskają więcej miejsca do wzrostu.
Fasola gorzej rośnie w podłożu, w którym tworzą się zastoje wody, szkodzi jej też wietrzna pogoda. Najlepiej wysiewać czarną fasolę do gruntu po majowych przymrozkach, w stabilnych warunkach wykiełkuje już po 10-14 dniach. W krótkim czasie na grządce wykształcą się gęste, mocne krzewy, a ich wzrost utrzyma wysoki poziom spulchnienia gleby.
Czarna fasola to cenny składnik diety. Jest bogata w witaminy, antyoksydanty, jest cennym źródłem białka i błonnika. Fot. Candice Bell/CanvaPro; DLeonis/123rf.com
Jakie właściwości ma czarna fasola?
Boisz się, że w uprawie fasoli czarnej coś cię zaskoczy? Niepotrzebnie, tę roślinę rzadko atakują choroby i szkodniki, a jej pielęgnacja sprowadza się wyłącznie do sporadycznego nawożenia preparatami fosforowo-potasowymi (uważaj, by nie przedobrzyć, bo fasola zamiast w strąki pójdzie w liście i plon będzie marny) i ratunkowego nawodnienia, gdy letnia susza nadmiernie obciąża rośliny.
Podobnie podczas uprawy w pojemniku, do zdrowego wzrostu odmiana ta potrzebuje tylko dobrego podłoża i regularnego podlewania. Zadbaj o nią, a latem zbierzesz tyle pysznych strąków i czarnych jak smoła nasion, że nie zdołasz ich przetworzyć. Na szczęście czarną fasolę możesz bezpiecznie zamrozić, a dzięki temu cieszyć się zarówno jej smakiem, jak i właściwościami odżywczymi przez całą zimę.
Jakie właściwości ma czarna fasola i dlaczego warto jak najszybciej wprowadzić ją do codziennej diety? To oczywiste, jest zdrowa, smaczna, łatwo dostępna i ekologiczna, gdy masz ją wprost z ogrodu. Zawarte w niej antocyjany korzystnie wpływają na pracę całego organizmu. To również cenne źródło białka, którego czarna fasola dostarcza aż 21,6 g w 100 g. Doskonale wypada na tle innych warzyw, będąc bogatą w kompleksy ważnych witamin, składników mineralnych oraz silnych przeciwutleniaczy.
Jedząc czarną fasolę regularnie, naturalnie wspomożesz gospodarkę cukrową organizmu, wyregulujesz pracę przewodu pokarmowego, zwiększysz aktywność korzystnej flory bakteryjnej układu trawiennego, a także utrzymasz właściwe pH kwasów żołądkowych. To tylko część zalet tego warzywa, którego nie znajdziesz w popularnych sklepach, a które może z powodzeniem rosnąć w twoim ogrodzie.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Niezwykła odmiana fasoli tycznej. Jak uprawiać fasolę Jimenez?
Jesienne sadzenie malin w ogrodzie – dobre odmiany. Kiedy i jak sadzić maliny?
Nawożenie ogrodu warzywnego bez chemii. Jesienią ziemia potrzebuje tego najbardziej