Porady ogrodnicze

Zimowe cięcie gruszy. Kiedy i jak przycinać grusze zimą?

Cięcie gruszy to jeden z najważniejszych, a jednocześnie dość skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych w uprawie tego gatunku. Odpowiednio uformowana i przerzedzona korona sprawia, że promienie słoneczne docierają do wszystkich gałęzi, dzięki temu plonowanie jest obfitsze. Kiedy i jak przycinać grusze zimą? Jakie są najczęstsze błędy przy cięciu gruszy? Wyjaśniamy.

Zimowe cięcie gruszy. Kiedy i jak przycinać grusze zimą?
Cięcie gruszy zimą to zabieg pielęgnacyjny, o którym nie wolno zapomnieć. 123RF/CanvaPro

Spis treści:

Kiedy przycinać grusze zimą?

Termin zimowego cięcia gruszy zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Zabieg ten można wykonać w suchy i najlepiej słoneczny dzień, w którym temperatura powietrza jest wyższa od zera. Najlepszy okres na zimowe cięcie gruszy trwa od końca lutego do początku kwietnia.

Warto pamiętać, że jeśli zima długo nie odpuszcza i na przełomie lutego i marca wciąż panują mrozy, to lepiej poczekać z cięciem gruszy kilka tygodni, gdy sytuacja pogodowa się poprawi. Wykonanie tego zabiegu zbyt wcześnie może doprowadzić do martwicy rośliny.

Jak przycinać grusze zimą?

Zimowe cięcie gruszy polega na przerzedzaniu zbyt zagęszczonych pędów i gałęzi, a także tych rosnących pionowo lub do środka korony. Ważne, aby w pierwszym cięciu, tuż po posadzeniu, wyłonić spośród gałęzi konar główny. Trzeba jednak uważać, aby nie usunąć jednorazowo więcej niż 1/5 objętości korony.

Kolejną ważną zasadą w zimowym cięciu gruszy jest pozostawianie głównych dolnych gałęzi. Stanowią one podstawę korony i wpływają na stabilność drzewka. Należy też pamiętać o tym, że drobne pędy skraca się zawsze nad pąkiem tak, aby zostawić co najmniej kilka centymetrów gałązki. Z kolei większe gałęzie trzeba usunąć tuż przy samym konarze.

Konieczne jest przy tym zastosowanie dobrych i bardzo ostrych narzędzi. Zimowe cięcie gruszy musi być gładkie i szybkie. Wszelkie rany i ślady należy zabezpieczyć maścią ogrodniczą, aby nie rozwijała się tam choroba grzybowa.

przycinanie gruszy Regularne cięcie gruszy jest konieczne dla jej prawidłowego wzrostu i obfitego owocowania. Fot.123RF.com

Jakie grusze przycinać zimą?

Cięcie zimowe gruszy to ważny zabieg pielęgnacyjny, który wykonuje się zarówno w przypadku młodych, jak i starszych drzew. W przypadku starszych drzew gruszy polega to na skróceniu wierzchołka drzewa oraz przerzedzeniu korony. Dolnych konarów nie tnie się w ogóle, aby drzewo nie zareagowało zbyt silnie. Jeżeli po takim cięciu grusza wytworzy dużo długopędów wyrastających pionowo ku górze, to wtedy skraca się je w terminie letnim. Zabieg ten można wykonać na każdej odmianie gruszy.

Kolejnej wiosny wycina się pędy nadmiernie zagęszczające środek korony. Można już też przerzedzać dolne partie korony. Pozostawia się grube konary, rozchodzące się równomiernie we wszystkie strony i oddalone od siebie o 40–50 cm. Wówczas należy przystąpić do wycięcia lub skrócenia pędów krzyżujących się i skrócenia gałęzi tak, aby wywołać formowanie się krótkopędów owoconośnych bliżej rozgałęzień pierwszego i drugiego rzędu. Ten zabieg sprawi, że grusza ponownie obficie zaowocuje.

Zimowe cięcie gruszy – najczęstsze błędy

Niewłaściwy sposób cięcia drzew gruszy może być przyczyną słabej kondycji rośliny, a także przyczynić się do jej nieodwracalnego uszkodzenia. Warto zatem pamiętać o kilku prostych zasadach cięcia, dzięki którym nie popełnisz fatalnego w skutkach błędu.

  • Cięcie w złym terminie

Warto pamiętać, aby nie ciąć gruszy zbyt wcześnie, ponieważ każde cięcie mobilizuje roślinę do wypuszczania młodych pędów. Optymalne warunki atmosferyczne do cięcia gruszy to słoneczny dzień i dodatnia temperatura powietrza.

  • Niewłaściwa technika

Innym błędem w cięciu gruszy jest pozostawianie zbyt długich kikutów po zabiegu, co powoduje ich zamieranie oraz stanowi warunki do rozwoju choroby. W przypadku gruszy pędy powinny być przycinane około pół centymetra do 1 cm powyżej pąka lub rozgałęzienia.

  • Nieodpowiednie narzędzia

Do cięcia gruszy należy zawsze używać ostrych sekatorów lub nożyc i przeznaczonych do odpowiedniej grubości ciętych pędów. Stosowanie tępych lub zbyt słabych narzędzi utrudnia prace, wymaga włożenia większej siły w przycinanie, a ponadto może powodować zmiażdżenie pędów, co prowadzi do rozwoju chorób lub zamierania fragmentów roślin.

Warto także odkażać (np. spirytusem) powierzchnie tnące narzędzi przed i po cięciu, aby zapobiec przenoszeniu patogenów między roślinami.

Przeczytaj również:

Cięcie jabłoni zimą. Ważne terminy i zasady przycinania jabłoni

Kiedy i jak przycinać budleję Dawida? Pamiętaj o kilku ważnych zasadach

Kiedy przycinać maliny? Możesz to zrobić w dwóch terminach

Zimę przetrwają bez problemu. Na wiosnę odwdzięczą się pięknymi kwiatami na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.