Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Poskręcana cebula. Jakie szkodniki atakują cebulę i czy da się ją uratować?

Cebula w sklepach jest coraz droższa, nic więc dziwnego, że każdy chce ją uprawiać samodzielnie. To roślina mało wymagająca, odporna, świetnie radząca sobie w naszym klimacie. Jednak problemem w jej uprawie bywają organizmy pasożytnicze. Jakie szkodniki atakują cebulę i jak z nimi walczyć? Wyjaśniamy.

Poskręcana cebula. Jakie szkodniki atakują cebulę i czy da się ją uratować?
Cebula powinna dawać zdrowy, pionowy i zielony szczypior. Mogą ją jednak zaatakować liczne szkodniki. Jakie i jak im zapobiegać?/Fot.CanvaPro

Spis treści:

Jakie szkodniki atakują cebulę?

Jeśli szczypior od cebuli jest żółty lub poskręcany, może to oznaczać, że roślinę zaatakowały szkodniki. Są one często niewidoczne na zewnątrz, bo żerują w podziemnej części rośliny. Oto szkodniki, które najczęściej atakują cebulę:  

 • Śmietka cebulanka 

Ten szkodnik to muchówka, która w dorosłej postaci jest niegroźna. Jednak składa jaja w cebuli, a z nich wykluwają się larwy. Są one białe, beznogie i żerują na cebuli. Wygryzają dziury w jej korzeniach, podgryzają liście szczypioru, a w dodatku przenoszą choroby grzybowe. W wyniku ich działania szczypior więdnie i żółknie. Śmietka cebulanka atakuje dwa razy w roku: w maju i czerwcu oraz od sierpnia do końca września.  

 • Miniarka porowa 

Również muchówka składa jaja w cebuli. Jej larwy wygryzają w roślinie fantazyjne tunele. Ich działanie powoduje zahamowanie wzrostu cebuli. Mogą też przenosić infekcje grzybowe. Przez ich żerowanie szczypior się łamie lub skręca. Atakują dwa razy w roku – na początku sezonu, w maju i czerwcu, a potem od sierpnia do końca sezonu. 

 • Wgryzka szczypiorka 

Mały motyl, którego gąsienice żerują w liściach cebuli. Wgryzają się w ich środek i wyjadają miękisz, przez co na szczypiorze powstają otwory, a jego łodygi się skręcają. Wgryzki szczypiorki atakują trzy razy w roku, hamują rozwój cebuli i przenoszą infekcje grzybowe. 

 • Chowacz szczypiorak 

Mały żuk, który wygryza otwory w szczypiorze i tam składa jaja. Wykluwające się z nich larwy żerują wewnątrz rośliny. Doprowadza to do żółknięcia liści i obumierania rośliny. Skutki jego działalności widoczne są w lipcu i sierpniu.  

 • Wciornastek tytoniowiec 

Owad niewidoczny gołym okiem, który odżywia się sokami komórkowymi. W wyniku jego działania szczypior szarzeje, może się też łamać. Wciornastek jest szkodnikiem o tyle groźnym, że oprócz cebuli atakuje też inne uprawy: kapustę, ogórki, pomidory czy kwiaty.  

Czytaj też: Oprysk z cebuli. Dzięki tej metodzie pozbędziesz się m.in. mszyc i kleszczy z ogrodu

Dlaczego szczypior cebuli ma poskręcane liście? 

Zasadzona i prawidłowo pielęgnowana cebula powinna dawać zdrowy, pionowy i zielony szczypior. Jeśli szczypior żółknie, często wydaje się nam, że ma za mało wody i mocno go podlewamy. To błąd, bo żółknięcie jest częściej wynikiem działalności pasożytów i chorób.  

Innym objawem, że roślinę zaatakowały szkodniki, są poskręcane liście szczypioru. Działanie miniorki porowej czy wgryzka szczypiorka objawia się właśnie poskręcanymi liśćmi cebuli. Jeśli zauważysz takie objawy, natychmiast reaguj. W większości przypadków zaatakowanej cebuli nie da się już uratować. Jednak odpowiednie działania pozwolą zapobiec drugiej fali ataku szkodników, które mają często dwa, a nawet trzy okresy lęgowe w ciągu roku.  

Czytaj również: Wiosenne nawożenie czosnku i cebuli. Plony będą obfite jak nigdy wcześniej

Jak zapobiegać chorobom i szkodnikom cebuli? 

Cebula uprawiana jest u nas jako roślina jednoroczna. Oznacza to, że zaatakowana przez szkodniki jest raczej nie do odratowania. Dlatego w przypadku tej rośliny sprawdza się powiedzenie: "Lepiej zapobiegać niż leczyć." Najpopularniejsze metody zapobiegania chorobom i szkodnikom cebuli to:  

 • płodozmian, czyli zasadzenie cebuli w kolejnym roku w innym miejscu; 
 • sadzenie rzędów cebuli na przemian z marchwią, inne zapachy tych roślin dezorientują szkodniki; 
 • żółte lepy wyłapujące muchówki;  
 • siatki o drobnych oczkach nałożone na cebulę w początkowej fazie rozwoju; 
 • pielenie grządki z cebulami, niektóre chwasty przyciągają szkodniki; 
 • opylenie mączką bazaltową, która zatyka pory owadom; 
 • oprysk wyciągu z wrotyczu, którego zapach odstrasza owady i zwalcza infekcje;  
 • moczenie cebulek przed posadzeniem w wyciągu z wrotyczu. 

Wyciąg z wrotyczu można wykonać samodzielnie. Wystarczy 300 g świeżego wrotyczu zalać taką ilością ciepłej wody, która całkowicie przykryje zioło. Po upływie doby wyciąg można odcedzić i używać jako oprysk lub do moczenia sadzonek cebulek. Moczenie powinno trwać około 10 godzin, po czym osuszone cebulki należy posadzić w ziemi.  

Przeczytaj też: Gdzie najlepiej posadzić cebulę w ogrodzie, by zbierać duże plony? Nie każde miejsce jest odpowiednie

Domowe sposoby na szkodniki roślin na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.