Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jesienne ściółkowanie szyszkami. Jakich roślin najlepiej je stosować?

Okrywanie podłoża na zimę pod wrażliwymi na mróz roślinami to ważny etap zabezpieczania upraw. Do ochrony gatunków kwasolubnych możesz wypróbować efektowną i wartościową ściółkę z szyszek. Zbierz to, co masz w ogrodzie i zamiast pozbywać się, jako bioodpadu, zrób inteligentną ściółkę – jak żadna inna pracuje podczas opadów, zimą tworzy najlepszą barierę dla mrozu, a na tym jej zalety się nie kończą.

Jesienne ściółkowanie szyszkami. Jakich roślin najlepiej je stosować?
Jak ściółkować szyszkami? Ta prosta metoda zabezpieczy rośliny na zimę oraz utrzyma najlepsze warunki wiosną, gdy słońce i ciepło pobudzą je do wzrostu. Fot. FotoHelin/CanvaPro

Spis treści:

Jesienne ściółkowanie szyszkami – zalety

Ściółka to specjalna warstwa, która chroni podłoże pod roślinami przed nadmiernym, zbyt szybkim wysychaniem, zatrzymuje ciepło w ziemi, poprawia jej parametry i strukturę w wyniku powolnego rozkładu rozsypanego materiału. To również świetna ochrona przed szkodnikami, które wielu materiałów do ściółkowania nie są w stanie pokonać lub ich struktura, skład i właściwości biochemiczne skutecznie je odstraszają.

Spod ściółki rzadko wyrastają chwasty, a jeśli już tak się zdarzy, to pojawia się ich znikoma ilość, którą łatwo i szybko usuniesz. Dobrze dobrana ściółka potrafi też zmienić pH podłoża, tworząc w ten sposób jeszcze lepsze warunki do wzrostu oraz kwitnienia wymagających gatunków roślin.

Jesienne ściółkowanie szyszkami to doskonała metoda na poprawienie gospodarki wodnej podłoża oraz zabezpieczenie ziemi przed długim okresem chłodu i występujących nagle siarczystych mrozów. Szyszki zabezpieczą system korzeniowy, a jednocześnie ograniczą utratę cennych zasobów wody.

Przeczytaj również: Jak wykorzystać szyszki w ogrodzie? Zrób ściółkę, drenaż i najlepszy kompost do roślin kwasolubnych

Jakie rośliny ściółkować szyszkami?

Gdy po raz pierwszy zobaczyłam taki rodzaj okrywy u znajomego ogrodnika, byłam zdumiona, jednak wyjaśnił mi on, że szyszki to wyjątkowy, nie dość doceniany materiał ściółkujący. Rozłożone na powierzchni ziemi pracują podczas zmian pogody, dzięki czemu jeszcze lepiej – inteligentnie – utrzymują korzystne warunki wzrostu roślin.

Dzieje się tak, ponieważ w deszczu (wraz z wyraźnym wzrostem wilgotności) szyszki zamykają drobne łuski, pozwalając wodzie opadowej swobodnie przepływać i wsiąkać w częściowo odsłonięte podłoże. Z kolei wtedy, gdy jest sucho, utrzymują otwartą formę, tworząc łuskowy parasol nad podłożem. W ten sposób chronią glebę przed utratą zmagazynowanej wody w wyniku zwiększonego parowania. 

Jakie szyszki nadają się do ściółkowania? Wybór masz spory, ogrodnicy polecają bowiem te większe: szyszki sosnowe, jodłowe i świerkowe, a także mniejsze szyszki z modrzewi. Sprawdź, bo może okazać się, że zapas materiału na ściółkę zdołasz zebrać we własnym ogrodzie podczas jesiennych porządków.

szysz Wiele rodzajów szyszek nadaje się na ściółkę do ogrodu, jednak zwróć uwagę na czas ich rozkładu, np. modrzewiowy materiał rozpada się najszybciej. Fot. RuudMorijn/LittleElefant/CanvaPro

Masz już przygotowane worek lub taczkę pełną szyszek? Oto lista roślin, pod które spokojnie możesz je wysypać: 

  • borówki i maliny, 
  • byliny dobrze rosnące w kwaśnej lub lekko kwaśnej ziemi, 
  • magnolie, azalie i rododendrony, 
  • krzewi iglaste, 
  • rośliny wrzosowate, 
  • ostrokrzewy. 

Ściółka z szyszek to nie tylko doskonale działająca warstwa zabezpieczająca, również zimą w okresie gwałtownego spadku temperatur powietrza i gleby, lecz także estetyczna ozdoba w ogrodzie. Ciekawie zaprezentuje się pod roślinami kwitnącymi, kwasolubnymi krzewami i bylinami, możesz otoczyć nimi kępki wrzosów czy podsypać żywo zielone tuje lub przystrzyżone równo bukszpany. Jednak nie wszystkie rośliny dobrze reagują na taką ściółkę. Lepiej nie rozkładaj szyszek pod gatunkami jednorocznymi, preferującymi zasadowe podłoże, a także tam, gdzie system korzeniowy roślin rozkłada się płytko w podłożu. 

Jak ściółkować szyszkami?

Ściółka powstała poprzez rozsypanie zebranych wcześniej szyszek pod drzewami, krzewami lub bylinami ma jeszcze jedną zaletę – dość długo się rozkłada, a co za tym idzie, skuteczniej zabezpiecza warstwy gleby pod nią. Szyszek na ściółkę ogrodową nie trzeba wcześniej kompostować, po prostu zbierasz je i rozrzucasz pod wybrane rośliny. Aby rozłożona warstwa zapewniła odpowiednią ochronę dla roślin, wyłóż ją na oczyszczone podłoże.

szyszki Szyszkami możesz ściółkować również rośliny w doniczkach. Fot. tanyss/CanvaPro

W tym miejscu z ziemi nie powinny wyrastać chwasty. Nie zostawiaj tam też zwiędłych kwiatostanów czy wysychających liści. Przeprowadź gruntowne, jesienne porządki, a oczyszczoną dokładnie ziemię umiarkowanie podlej. Dopiero wtedy rozłóż zebrany materiał. Szyszki są trwałe, długo się rozkładają i rzadko rozwija się na nich pleśń, jednak warto raz na jakiś czas „przeczesać” warstwę takiej ściółki grabiami lub przemieszać je ręcznie, by w ten sposób poprawić cyrkulację powietrza.

W ogrodzie pod bukszpanowym żywopłotem wysypałam szyszki sosnowe zmieszane z odrobiną trocin, a do bylin uprawianych w donicach użyłam materiału modrzewiowego – oba rozwiązania sprawdziły się doskonale, w tym roku podczas posezonowych porządków na działce znów niczego nie wyrzucę. To, czego nie wyrzucę na kompostownik, wykorzystam do zrobienia wartościowej ściółki, ty też wypróbuj tę ekologiczną metodę.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Nowoczesny i ekologiczny sposób ściółkowania. Jak wykorzystać matę kokosową w ogrodzie?

Ściółkowanie trocinami. Jak je stosować, by nie zaszkodzić roślinom?

Czy ściółka ze słomy jest bezpieczna - wady i zalety. Co i kiedy ściółkować słomą?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.