Spis treści:
- Pielęgnacja supertunii latem
- Dlaczego supertunie marnieją?
- Jak odmłodzić supertunie, żeby dłużej kwitły?
Pielęgnacja supertunii latem
Miesiące letnie to czas intensywnego wzrostu i kwitnienia petunii. Aby cieszyć się ich pięknem przez całe lato, warto przestrzegać kilku podstawowych zasad pielęgnacji. Przede wszystkim należy zadbać o regularne podlewanie. Supertunie uwielbiają wilgoć, ale nie tolerują stojącej wody, dlatego ważne jest, aby doniczki miały dobre drenaże.
Nawożenie to kolejny kluczowy element w pielęgnacji supertunii latem. Rośliny te potrzebują dużo składników odżywczych, aby obficie kwitnąć. Najlepiej stosować nawozy bogate w potas i fosfor, które wspierają rozwój kwiatów. Pamiętaj również o regularnym usuwaniu przekwitłych kwiatów, co nie tylko poprawi estetykę rośliny, ale także zachęci ją do produkcji nowych pąków. Zwiędnięte kwiatostany należy usuwać wraz z szypułkami, aby nie doszło do wytworzenia nasion.
Przeczytaj również: Czy piwonie należy przycinać jesienią? Zrób to dobrze, za rok zachwycą kwitnieniem
Dlaczego supertunie marnieją?
Mimo odpowiedniej pielęgnacji supertunie mogą z czasem marnieć. Jednym z najczęstszych powodów jest brak wystarczającej ilości składników odżywczych. Wyczerpane podłoże może powodować, że rośliny przestają rosnąć, a ich liście żółkną. Innym powodem może być niewłaściwe podlewanie – zarówno nadmiar, jak i niedobór wody mogą negatywnie wpłynąć na kondycję supertunii.
Kolejnym czynnikiem, który może prowadzić do pogorszenia się stanu roślin, jest brak odpowiedniego cięcia. Supertunie, które nie są regularnie przycinane, mogą zacząć się rozrastać w niekontrolowany sposób, co prowadzi do osłabienia całej rośliny, która staje się wtedy łatwym celem chorób i szkodników.
Supertunie kwitną bardzo długo pod warunkiem, że wykonamy kilka zabiegów pielęgnacyjnych. Fot.skymoon13/CanvaPro
Jak odmłodzić supertunie, żeby dłużej kwitły?
Jeśli twoje supertunie zaczynają tracić swój urok, nie musisz się martwić – istnieją skuteczne metody, aby je odmłodzić i przywrócić do pełni kwitnienia. Przede wszystkim warto przyciąć rośliny. Regularne przycinanie sprzyja zagęszczaniu się rośliny i pobudza ją do produkcji nowych pędów oraz kwiatów.
Jak to zrobić? Najlepszym momentem na przycinanie supertunii jest okres, gdy roślina zaczyna tracić swoją formę. Przytnij pędy ostrymi nożyczkami lub sekatorem o około jedną trzecią długości. Dzięki temu zabiegowi supertunie szybko się zagęszczą i znowu zaczną obficie kwitnąć. To również świetna okazja, aby pozbyć się uschniętych liści, które znajdują się u nasady rośliny. Po cięciu dostęp do nich jest zdecydowanie łatwiejszy.
Warto również zastosować specjalne nawozy do roślin kwitnących, które pomogą roślinie szybko się zregenerować po cięciu. Pamiętaj także o regularnym podlewaniu, zwłaszcza w gorące dni – rośliny, które są odpowiednio nawodnione, lepiej znoszą cięcie i szybciej się regenerują. Podlewając, staraj się nie lać wody po liściach. Unikaj też nawadniania rośliny w pełnym słońcu, najlepiej robić to rano lub wieczorem.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Prosta sztuczka potroi i przedłuży kwitnienie róż. Każdy ogrodnik powinien stosować
Jak przycinać lawendę? Sekret bujnego kwitnienia każdego roku
Jak rozmnożyć cynie? Tylko 3 proste kroki i jeszcze więcej kwiatów w letnim ogrodzie