Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Czy warto instalować system automatycznego nawadniania? Jak to zrobić, ile kosztuje nawadnianie ogrodu

Automatyczne nawadnianie to duża wygoda dla właściciela ogrodu – szczególnie jeśli teren jest rozległy. System pozwala oszczędzić też sporo wody i zadbać o rośliny. Na czym polega takie rozwiązanie? Sprawdź, jak zainstalować system automatycznego nawadniania i jak działa!  

Czy warto instalować system automatycznego nawadniania? Jak to zrobić, ile kosztuje nawadnianie ogrodu
System automatycznego nawadniania to jedno z wygodniejszych rozwiązań, które możesz zainstalować w swoim ogrodzie. Fot.123RF.com

Spis treści:

Czym jest system automatycznego nawadniania i jak działa? 

System automatycznego nawadniania to sposób na podlewanie trawnika, rabat i innych części ogrodu bez konieczności biegania z konewką lub wężem ogrodowym. Znany jest przede wszystkim z amerykańskich filmów – gdzie trawnik niemal zawsze jest zraszany w ten sposób. Obecnie metoda staje się coraz popularniejsza w Polsce. Nic dziwnego, w końcu zapewnia ogromną wygodę.  

Jak działa automatyczny system nawadniania? Różni się od zraszaczy wykorzystujących węże – jest zamontowany pod ziemią na stałe. Węża nie trzeba więc przestawiać, wszystko jest programowane automatycznie. 

Nawadnianie tego rodzaju polega na zamontowaniu elastycznych rur pod ziemią, którymi płynie woda – czyli przewodów doprowadzających wodę. Oprócz rur system składa się z: 

 • sterownika – jest on montowany w domu, np. w piwnicy czy garażu, i za jego pomocą można zaprogramować system, by podlewanie miało miejsce w odpowiednim momencie (jeśli chcesz zaoszczędzić, możesz zrezygnować z tego elementu i włączać system ręcznie, jednak znacznie obniża to wygodę użytkowania), 

 • elektrozaworów umieszczonych w studzience – które odpowiadają za otwarcie lub zamknięcie dopływu wody do zraszaczy w odpowiednim momencie, jest ich tyle, ile wydzielonych części systemu w danym ogrodzie, 

 • zraszaczy, mikrozraszaczy, linii kroplujących – które bezpośrednio podlewają trawnik, rabaty itp. 

 • czujników – dostępne są np. czujniki wilgotności gleby czy deszczu, które zapewniają pełną automatyzację i dopasowują sposób nawadniania do warunków panujących w ogrodzie, 

 • pompy wody – która może być przymocowana np. w studni lub domu, garażu czy przy innym zaworze (kranie) wody. 

Takie rozwiązanie sprawdza się bez względu na wielkość ogrodu. Jest instalowane nawet w przypadku przestrzeni o wielkości 100-200 mkw. Może być ponadto zamontowane jedynie w części ogrodu, np. tylko na trawniku. Wszystko zależy od tego, jakie masz potrzeby. 

Dlaczego warto zainstalować system automatycznego nawadniania? 

System automatycznego nawadniania to jedno z wygodniejszych rozwiązań, które możesz zainstalować w swoim ogrodzie. Dzięki niemu nie ma potrzeby samodzielnego podlewania trawnika, ogródka warzywnego, rabat, skalniaków i innych części ogrodu, co często zajmuje często sporo czasu (nawet godzinę dziennie).  

Ilość wody w glebie będzie na stałym, idealnym w danym przypadku poziomie – nawet jeśli wyjedziesz na wakacje. Sam system jest też praktycznie bezobsługowy, jeżeli zdecydujesz się na zastosowanie sterownika. Wystarczy zaprogramować go zgodnie ze swoimi potrzebami i zamontować odpowiednie czujniki. 

Dodatkowo zastosowanie automatycznego nawadniania pozwala oszczędzić wodę. Po pierwsze system wykorzystuje jej tylko tyle, ile jest w danym momencie potrzebne. Szczególnie ważny jest jednak dobór odpowiednich końcówek nawadniających. Po drugie możesz ustawić nawadnianie nocne – a wtedy woda nie paruje tak szybko, jak w ciągu dnia.  

Podsumowując, automatyczne nawadnianie to: 

 • oszczędność czasu na ręcznym podlewaniu, ustawianiu węży ogrodowych, przestawianiu naziemnych systemów nawadniania, 
 • wygoda na co dzień, szczególnie gdy nie masz czasu na regularne podlewanie wszystkich części ogrodu, a zależy ci na efekcie, 
 • oszczędność wody i pieniędzy. 

Kiedy zainstalować system automatycznego nawadniania? 

Najwygodniej rozpocząć montaż systemu, jeszcze zanim założysz cały ogród (w tym trawnik), ułożysz kostkę brukową czy chodniki, a także przygotujesz inną infrastrukturę (np. altankę). Zamontowanie podziemnych części, czyli rur doprowadzających wodę, wymaga bowiem wykopania niewielkich rowków. Naziemne części, czyli zraszacze czy linie kroplujące, montuje się już na gotowym trawniku i rabatach, jednak również wykopuje się płytkie szczeliny.  

Jeżeli masz już przygotowany cały ogród, zamontowanie automatycznego nawadniania jest możliwe, jednak może wymagać rozmontowania niektórych elementów i ingerencji w trawnik. Dodatkowo takie rozwiązanie jest najczęściej droższe. Jeśli nie masz np. kostki brukowej do demontażu, możesz wykopać rowki w taki sposób, by szybko i łatwo pokryć je wykopaną ziemią i trawą. 

Jak zainstalować system automatycznego nawadniania? 

Jeśli chcesz mieć w swoim ogrodzie system automatycznego nawadniania, pewnie zastanawiasz się, czy warto zakładać go samodzielnie. Istnieje wiele firm, które profesjonalnie zajmują się montażem takich rozwiązań. Wówczas przygotowują plan całej instalacji, a następnie montują całość. Na takim planie zaznaczone są punkty poboru wody, rabaty, skalniaki i wszystkie inne elementy ogrodu. Dodatkowo zawiera on informację o rodzaju zraszaczy, ich liczbie, szerokości rur itp. 

Jeśli jednak chcesz spróbować swoich sił i zaoszczędzić trochę pieniędzy, warto zainstalować automatyczne nawadnianie samodzielnie. Taki sposób jest jednak polecany tylko do niewielkich ogrodów. Plan warto ponadto zrewidować z profesjonalną firmą. Jak zainstalować system automatycznego nawadniania? W skrócie krok po kroku: 

 • wyjmij wszystkie elementy automatycznego systemu (rury, złączki, zraszacze itp.) i ułóż je w miejscach, w których będą docelowo, 
 • wykop rowki mające ok. 20-30 cm – to w nich umieścisz części systemu,  
 • w rowkach zamontuj rury, które wystarczy połączyć i zakończyć elektrozaworami, 
 • zraszacze i skrzynkę umieść na kilkucentymetrowej warstwie żwiru i podłącz wszystko do ujęcia wody, 
 • po zamontowaniu wszystkich elementów w ziemi, sprawdź ich działanie, a potem zaprogramuj sterownik, 
 • zasyp instalację, jeśli wszystko działa prawidłowo.  

Ważne! Jeśli trawnik już istnieje i po zainstalowaniu systemu chcesz przywrócić ogród do poprzedniego stanu, wystarczy wykopać darń i ziemię, a następnie ułożyć je na folii. Później wystarczy umieścić wykopane elementy na starych miejscach.  

Ile kosztuje system automatycznego nawadniania? 

To, ile kosztuje system automatycznego nawadniania, zależy przede wszystkim od firmy, z której usług skorzystasz. Możesz oszczędzić trochę pieniędzy, montując wszystko samemu, jednak zwiększa to ryzyko błędu i konieczności napraw w przyszłości. Na koszt wpływa też oczywiście wielkość działki. Standardowo przyjmuje się, że samo zamontowanie takiego systemu (elementy i robocizna) na działce o wielkości 1000 mkw. kosztuje 10-15 tys. złotych.  

Koszt użytkowania zależy od ceny wody – jeśli masz swoje ujęcie, np. studnię, możesz w tym przypadku liczyć na spore oszczędności. Dodatkowo warto zainstalować osobny licznik zużycia wody. Najczęściej woda zasilająca ogród nie jest wliczana do ścieków. 

System automatycznego nawadniania to jeden z wygodniejszych sposobów, by zadbać o odpowiednią wilgotność gleby. Rozwiązanie świetnie sprawdza się w każdym ogrodzie i pozwala oszczędzić czas, pieniądze i wodę. Jeśli chcesz zainstalować taki system, możesz skorzystać z pomocy fachowców lub spróbować samodzielnie! 

Przeczytaj również: 6 najważniejszych zasad podlewania roślin ogrodowych. Sprawdź, jak to robić prawidłowo

Poznaj najważniejsza zasady podlewania roślin ogrodowych. Fot. 123RF/PICSEL

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.