Z artykułu dowiesz się:
- Co wyróżnia hortensję Pinky Winky
- Jak uprawiać hortensję Pinky Winky
- Na jakie choroby i szkodniki narażona jest hortensja Pinky Winky
Hortensja Pinky Winky — charakterystyka
Hortensja Pinky Winky (hydrangea paniculata) to ozdobny kwitnący krzew należący do gatunku hortensji bukietowych. Odmiana Pinky Winky to stosunkowo nowa hybryda, która jest dostępna na rynku dopiero od 2003 roku, jednak od tego czasu zyskała sporą popularność i duże grono wielbicieli.
Pinky Winky słynie z przepięknych i bardzo ozdobnych trójkolorowych kwiatostanów. U dołu kwiaty mają najciemniejszy odcień różu, wpadający czasami w czerwień. Stopniowo przechodzą w jaśniejszy i bardziej pastelowy róż, a wierzchołki są już kremowo-białe. Warto zaznaczyć, że im bardziej nasłonecznione jest stanowisko, w którym rośnie ta odmiana hortensji, tym intensywniejszą barwę mają kwiaty u podstawy. Co ciekawe, pędy tej hortensji mają kolor bordowy, co dodatkowo wyróżnia roślinę na tle pozostałych odmian.
Kwiatostany hortensji Pinky Winky mają również bardzo okazały kształt. Są stożkowate i mają nawet do 20 cm długości!
Hortensja Pinky Winky osiąga około 1,5 m wysokości i i 1,4 m szerokości, ma zwarty i kompaktowy pokrój i dzięki temu często jest wykorzystywana na żywopłot nieformowany.
Kwiatostany tej hortensji nadają się także do zasuszania. Można tworzyć z nich wieczne bukiety, jak również pozostawić na krzewie przez całą zimę. Hortensja Pinky Winky jest rośliną mrozoodporną, a ujemne temperatury nie mają wpływu na jej kwitnienie. Warto jednak podkreślić, że odmiana ta rośnie dużo wolniej niż inne krzewy z rodziny hortensji bukietowych.
Przeczytaj również: Hortensja piłkowana - królowa polskich ogrodów. Jej kwiaty przypominają koronę
Hortensja Pinky Winky — uprawa
Hortensja Pinky Winky, podobnie jak inne odmiany hortensji bukietowych, nie ma szczególnych wymagań uprawowych. Można sadzić ją w przydomowych ogrodach pojedynczo, jak i w grupach, czy w formie ozdobnego żywopłotu. Nadaje się również do uprawiania w donicach i pięknie prezentuje się na balkonach i tarasach.
Poniżej przedstawiamy podstawowe wymagania uprawowe hortensji Pinky Winky:
- Stanowisko
Roślina preferuje stanowiska nasłonecznione i półcieniste, jednak warto mieć na uwadze, że rosnąc w cieniu, nie osiągnie tak spektakularnego wyglądu, jak okazy posadzone w słońcu. Lepsze nasłonecznienie przekłada się również na mocniejsze wybarwienie kwiatów.
- Ziemia
Podłoże do uprawy hortensji Pinky Winky powinno być żyzne, próchnicze i mieć lekko kwaśny odczyn.
- Podlewanie
Roślina lubi wilgotne podłoże, dlatego warto regularnie ją podlewać. Koniecznie trzeba dbać o nawodnienie krzewów w czasie suszy i nie dopuszczać do ich przesuszenia.
- Nawożenie
Roślina obficie kwitnie, dlatego jej zapotrzebowanie na składniki pokarmowe pobierane z ziemi są wysokie. W okresie wegetacji należy zasilać ją specjalnym nawozem do hortensji bogatym w azot.
- Przesadzanie
Sadzenie młodych roślin najlepiej wykonać w miesiącach wiosenno-letnich, z wyjątkiem okresów w których panują duże upały i susze. Dołek, w którym chcemy posadzić nasz krzew, wypełnijmy żyzną ziemią, torfem i korą sosnową, a następnie zmoczmy wodą. Przed umieszczeniem sadzonki w ziemi, warto zanurzyć ją w wodzie, następnie delikatnie ściągnąć osłonkę i rozluźnić korzenie. Krzew sadzimy, na takiej samej głębokości, w jakiej rósł w donicy. Po zasadzeniu warto obsypać wierzch ziemi korą, co zapobiegnie odparowywaniu wody z podłoża i wyrastaniu chwastów.
Do przesadzania roślin rosnących już w ogrodach warto zabrać się wczesną wiosną, zanim jeszcze roślina wejdzie w etap wegetacji.
- Cięcie
Hortensja Pinky Winky kwitnie na pędach tegorocznych, dlatego należy ją przyciąć wczesną wiosną. W pierwszym roku po posadzeniu warto to zrobić bardzo nisko, aby krzew był gęsty już od samego dołu. W kolejnych latach skróćmy pędy o kilkanaście centymetrów, pobudzi to roślinę do wzrostu i zapewni lepsze kwitnienie. Należy również usunąć wszystkie suche i obumarłe gałązki oraz obciąć zeszłoroczne kwiatostany.
Przeczytaj również: Dorastają do 4 metrów i są odporne na przemarzanie. Jak pielęgnować hortensje bukietowe w ogrodzie?
Hortensja Pinky Winky wymaga corocznego wiosennego cięcia. Fot. 123RF/PICSEL
Hortensja Pinky Winky — choroby
Hortensja narażona jest na choroby grzybowe i działanie szkodników. Najczęściej zagrażają jej:
- Chloroza liści - roślinę należy przesadzić, a ziemię zakwasić
- Grzybowe choroby liści m.in. mącznik prawdziwy, szara pleśń, plamistość liści - zarażone łodygi i liście należy obciąć i spalić oraz zastosować kilkukrotnie oprysk grzybobójczy
- Mszyce - trzeba zastosować domowy lub chemiczny oprysk przeciw szkodnikom roślin
Przeczytaj również: Choroby, które mogą zagrażać twoim hortensjom
Hortensja Pinky Winky to niewątpliwie jedna z najpiękniejszych odmian hortensji bukietowej, a jej nietypowe trójkolorowe kwiatostany oczarowują każdego fana ogrodnictwa!