Porady ogrodnicze

Ta hortensja ma olbrzymie trójkolorowe kwiaty! Nowa odmiana robi furorę

Hortensja Pinky Winky to jedna z najpiękniejszych odmian hortensji bukietowej, a jej kwiaty przebarwiają się we wszystkich odcieniach różu. Podpowiadamy, jak uprawiać ten malowniczy kwitnący krzew.

Ta hortensja ma olbrzymie trójkolorowe kwiaty! Nowa odmiana robi furorę
Hortensja Pinky Winky posiada trójkolorowe kwiatostany. Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z artykułu dowiesz się:

Hortensja Pinky Winky — charakterystyka

Hortensja Pinky Winky (hydrangea paniculata) to ozdobny kwitnący krzew należący do gatunku hortensji bukietowych. Odmiana Pinky Winky to stosunkowo nowa hybryda, która jest dostępna na rynku dopiero od 2003 roku, jednak od tego czasu zyskała sporą popularność i duże grono wielbicieli.

Pinky Winky słynie z przepięknych i bardzo ozdobnych trójkolorowych kwiatostanów. U dołu kwiaty mają najciemniejszy odcień różu, wpadający czasami w czerwień. Stopniowo przechodzą w jaśniejszy i bardziej pastelowy róż, a wierzchołki są już kremowo-białe. Warto zaznaczyć, że im bardziej nasłonecznione jest stanowisko, w którym rośnie ta odmiana hortensji, tym intensywniejszą barwę mają kwiaty u podstawy. Co ciekawe, pędy tej hortensji mają kolor bordowy, co dodatkowo wyróżnia roślinę na tle pozostałych odmian.

Kwiatostany hortensji Pinky Winky mają również bardzo okazały kształt. Są stożkowate i mają nawet do 20 cm długości!

Hortensja Pinky Winky osiąga około 1,5 m wysokości i i 1,4 m szerokości, ma zwarty i kompaktowy pokrój i dzięki temu często jest wykorzystywana na żywopłot nieformowany.

Kwiatostany tej hortensji nadają się także do zasuszania. Można tworzyć z nich wieczne bukiety, jak również pozostawić na krzewie przez całą zimę. Hortensja Pinky Winky jest rośliną mrozoodporną, a ujemne temperatury nie mają wpływu na jej kwitnienie. Warto jednak podkreślić, że odmiana ta rośnie dużo wolniej niż inne krzewy z rodziny hortensji bukietowych.

Przeczytaj również: Hortensja piłkowana - królowa polskich ogrodów. Jej kwiaty przypominają koronę

Hortensja Pinky Winky — uprawa

Hortensja Pinky Winky, podobnie jak inne odmiany hortensji bukietowych, nie ma szczególnych wymagań uprawowych. Można sadzić ją w przydomowych ogrodach pojedynczo, jak i w grupach, czy w formie ozdobnego żywopłotu. Nadaje się również do uprawiania w donicach i pięknie prezentuje się na balkonach i tarasach.

Poniżej przedstawiamy podstawowe wymagania uprawowe hortensji Pinky Winky:

  • Stanowisko

Roślina preferuje stanowiska nasłonecznione i półcieniste, jednak warto mieć na uwadze, że rosnąc w cieniu, nie osiągnie tak spektakularnego wyglądu, jak okazy posadzone w słońcu. Lepsze nasłonecznienie przekłada się również na mocniejsze wybarwienie kwiatów.

  • Ziemia

Podłoże do uprawy hortensji Pinky Winky powinno być żyzne, próchnicze i mieć lekko kwaśny odczyn.

  • Podlewanie

Roślina lubi wilgotne podłoże, dlatego warto regularnie ją podlewać. Koniecznie trzeba dbać o nawodnienie krzewów w czasie suszy i nie dopuszczać do ich przesuszenia.

  • Nawożenie

Roślina obficie kwitnie, dlatego jej zapotrzebowanie na składniki pokarmowe pobierane z ziemi są wysokie. W okresie wegetacji należy zasilać ją specjalnym nawozem do hortensji bogatym w azot.

  • Przesadzanie

Sadzenie młodych roślin najlepiej wykonać w miesiącach wiosenno-letnich, z wyjątkiem okresów w których panują duże upały i susze. Dołek, w którym chcemy posadzić nasz krzew, wypełnijmy żyzną ziemią, torfem i korą sosnową, a następnie zmoczmy wodą. Przed umieszczeniem sadzonki w ziemi, warto zanurzyć ją w wodzie, następnie delikatnie ściągnąć osłonkę i rozluźnić korzenie. Krzew sadzimy, na takiej samej głębokości, w jakiej rósł w donicy. Po zasadzeniu warto obsypać wierzch ziemi korą, co zapobiegnie odparowywaniu wody z podłoża i wyrastaniu chwastów.

Do przesadzania roślin rosnących już w ogrodach warto zabrać się wczesną wiosną, zanim jeszcze roślina wejdzie w etap wegetacji.

  • Cięcie

Hortensja Pinky Winky kwitnie na pędach tegorocznych, dlatego należy ją przyciąć wczesną wiosną. W pierwszym roku po posadzeniu warto to zrobić bardzo nisko, aby krzew był gęsty już od samego dołu. W kolejnych latach skróćmy pędy o kilkanaście centymetrów, pobudzi to roślinę do wzrostu i zapewni lepsze kwitnienie. Należy również usunąć wszystkie suche i obumarłe gałązki oraz obciąć zeszłoroczne kwiatostany.

Przeczytaj również: Dorastają do 4 metrów i są odporne na przemarzanie. Jak pielęgnować hortensje bukietowe w ogrodzie?

Hortensja Pinky Winky wymaga corocznego wiosennego cięcia. Fot. 123RF/PICSEL

Hortensja Pinky Winky — choroby

Hortensja narażona jest na choroby grzybowe i działanie szkodników. Najczęściej zagrażają jej:

  • Chloroza liści - roślinę należy przesadzić, a ziemię zakwasić
  • Grzybowe choroby liści m.in. mącznik prawdziwy, szara pleśń, plamistość liści - zarażone łodygi i liście należy obciąć i spalić oraz zastosować kilkukrotnie oprysk grzybobójczy
  • Mszyce - trzeba zastosować domowy lub chemiczny oprysk przeciw szkodnikom roślin

Przeczytaj również: Choroby, które mogą zagrażać twoim hortensjom

Hortensja Pinky Winky to niewątpliwie jedna z najpiękniejszych odmian hortensji bukietowej, a jej nietypowe trójkolorowe kwiatostany oczarowują każdego fana ogrodnictwa!

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Ta hortensja ma olbrzymie trójkolorowe kwiaty! Nowa odmiana robi furorę"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.