Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Oprysk z drożdży na pomidory. Jak zrobić i kiedy najlepiej stosować?

Uprawa pomidorów wymaga dużo pracy. Najpierw trzeba przygotować rozsadę i trzymać ją w domu do momentu, aż minie ryzyko przymrozków. Potem należy systematycznie nawozić sadzonki. Istotna jest także ich ochrona przed chorobami. W tym może ci pomóc oprysk z drożdży. To babciny sposób, który doskonale się sprawdza w przydomowej uprawie pomidorów. Dowiedz się, jakie właściwości mają drożdże i jak robić oprysk.

Oprysk z drożdży na pomidory. Jak zrobić i kiedy najlepiej stosować?
Sprawdź, jak zrobić oprysk z drożdży na pomidory, który uchroni krzaki przed chorobami. Fot.123RF/CanvaPro

Spis treści:

Jakie właściwości mają drożdże?

Drożdże są uważane za niezbędny składnik wypieków, dzięki któremu ciasta są pulchne i mięciutkie. Jednak nie każdy wie, że to jednokomórkowe mikroorganizmy zaliczane do grzybów. Wykazują one zdolność do zwalczania chorób, które są spowodowane przez inne organizmy z tej samej grupy. Dlatego też są chętnie wykorzystywane w ogrodnictwie np. do walki z szarą pleśnią czy zarazą ziemniaczaną.

Ponadto drożdże stanowią źródło cennych składników odżywczych. Zawierają m.in.:

  • witaminy z grupy B,
  • żelazo,
  • potas,
  • fosfor,
  • chrom,
  • cynk,
  • magnez,
  • sód.

Dlatego mogą stanowić dodatkowy, naturalny nawóz, który wzbogaca glebę w cenne minerały.

Po co stosować oprysk z drożdży na pomidory?

Wiele osób nie wierzy, że stosowanie oprysku z drożdży na warzywa może przynieść dobre efekty. Jednak pozytywne skutki używania tego produktu zostały wielokrotnie udowodnione naukowo. Dobrym przykładem jest praca dr hab. Moniki Kordowskiej-Wiater, „Drożdże jako czynniki ochrony biologicznej roślin”. Autorka wskazuje, że drożdże:

  • hamują rozwój chorób przechowalniczych owoców i warzyw, które skutkują tym, że zbiory nie nadają się do spożycia. Grzyby obecne w kuchennym produkcie konkurują z mikroorganizmami chorobotwórczymi o substancje odżywcze. Dzięki temu je eliminują i w ten sposób zabezpieczają uprawy przed groźnymi patogenami;
  • chronią rośliny, które są uprawiane w warunkach polowych i narażone na choroby przez ekspozycję na wiele szkodliwych czynników zewnętrznych, np. na deszcz, intensywne promienie słoneczne czy wysoką wilgotność powietrza;
  • pomagają zmniejszyć ryzyko występowania zgnilizny i innych chorób wywołanych przez grzyby;
  • mają potencjał do zwiększania wzrostu i owocowania pomidorów.

Co ważne, oprysk z drożdży jest w 100% naturalny. Dzięki temu nie trzeba zachowywać okresu karencji przed spożyciem owoców. Ponadto nie ma ryzyka, że substancje obecne w tym produkcie negatywnie wpłyną np. na zdrowie zapylaczy.

Jakie drożdże na oprysk do pomidorów?

Na rynku można znaleźć różne rodzaje drożdży. Najpopularniejsze to piekarnicze i piwowarskie. Oba produkty powstają na bazie tego samego szczepu, Saccharomyces cerevisae. Jednak drożdże do przygotowywania napojów alkoholowych są mocniejsze. Można je kupić tylko w aptekach i specjalnych sklepach branżowych. Kosztują dość sporo. Ceny rozpoczynają się od kilkunastu złotych za 100 g produktu.

Z kolei drożdże piekarnicze są łagodniejsze niż piwowarskie. Są natomiast dostępne w każdym sklepie spożywczym, więc nie ma problemu z dostępem do nich. Ponadto niewiele kosztują. Jedna kostka to wydatek rzędu kilku złotych. To sprawia, że drożdże piekarnicze są znacznie częściej wykorzystywane przez ogrodników niż produkty piwowarskie.

Jak zrobić oprysk z drożdży na pomidory — przepisy

Zastanawiasz się, jak zrobić oprysk z drożdży na pomidory? To dość proste i szybkie. Potrzebne są:

  • 100 g świeżych drożdży piekarskich;
  • 0,5 l mleka 3,2%,
  • 10 l wody,
  • 1 łyżka płynnego szarego mydła.

Kostkę drożdży rozpuść w mleku. Następnie rozcieńcz zawiesinę w 10 l wody, aby substancje nie poparzyły liści roślin. Na koniec dodaj mydło, które zapobiegnie spływaniu oprysku z pędów. Tak przygotowany płyn przelej do spryskiwacza, a następnie dokładnie pokryj całe uprawy od wierzchołka aż do końca pędu. Szczególną uwagę zwróć na spodnią część liści. To tam często „skrywają się” zarodniki grzybów chorobotwórczych.

Przeczytaj również: Oprysk z jodyny na pomidory. Jak przygotować i jak często go stosować?

oprysk na pomidory Podpowiadamy, jak przygotować oprysk z jodyny na pomidory. Fot.123RF.com

Jak stosować oprysk z drożdży na pomidory?

Oprysk z drożdży można stosować profilaktycznie, zanim pojawią się jakiekolwiek objawy chorób grzybowych. Doświadczeni ogrodnicy rekomendują pryskanie roślin co tydzień, przez cały okres ich wegetacji. Jednak jeśli nie masz czasu na tak częste zabiegi, oprysk wykonuj przed opadami deszczu i po nich, a także w dni gdy jest pochmurno oraz wilgotno. W takich warunkach grzyby bardzo szybko się rozmnażają, przez co istnieje ryzyko, że uprawy zostaną zaatakowane przez szarą pleśń czy zarazę ziemniaczaną. Drożdże pomogą temu zapobiec.

Czy wszystkie pomidory można pryskać drożdżami? Oprysk z drożdży jest bardzo uniwersalny. Można go stosować do wszystkich odmian pomidorów, które masz w swoim ogrodzie — zarówno tych o dużych, ciężkich owocach, jak i do małych, koktajlowych odmian. Jednak to nie jedyne warzywa, które warto pryskać roztworem z drożdży. Ten preparat warto używać także na:

  • ogórki — najczęściej chorują na mączniaka prawdziwego, który objawia się jasnymi plamami na liściach. Powoduje zamieranie pędów, zatrzymanie owocowania i deformację owoców. Drożdże mogą być pomocne w walce z grzybami, które wywołują tę chorobę;

  • truskawki — zazwyczaj padają ofiarą szarej pleśni, która pojawia się, gdy jest wysoka wilgotność powietrza. Objawy występują dopiero, gdy owoce przechodzą w fazę wzrostu lub dojrzewania. Zazwyczaj są to miękkie, zgniłe plamy, które są pokryte szarym, pylącym nalotem. Aby zapobiec ich rozwojowi, warto pryskać truskawki drożdżami w okresie kwitnienia.

Jeśli zauważysz objawy chorób grzybowych także na innych roślinach, warto wtedy sięgnąć po oprysk z drożdży.

Inne zastosowanie drożdży — naturalny nawóz do pomidorów

Drożdże, oprócz pożytecznych grzybów, zawierają również wiele minerałów, które są potrzebne roślinom do prawidłowego rozwoju. Dlatego warto ich używać także jako naturalnego nawozu. Ogrodnicy stosują ten produkt w dwóch postaciach: płynnej i stałej.

  • Drożdże jako nawóz do ziemi

Drożdże można dodawać do ziemi podczas sadzenia roślin. Po wykopaniu dołka pod sadzonkę należy rozkruszyć kostkę i wymieszać ją z glebą w dołku. Składniki obecne w tym produkcie pomogą zabezpieczyć pomidory przed chorobami, a jednocześnie zapewnią im dodatkową porcję składników mineralnych.

  • Drożdże jako nawóz dolistny

Drożdży można używać także dolistnie. W tym celu należy wymieszać ich 1 kostkę z 1 szklanką cukru i 10 l wody. Taką mieszaninę trzeba odstawić na ok. 1 godzinę. Po tym czasie przelej płyn do opryskiwacza i rozpyl dokładnie na całą roślinę. Taki nawóz dostarczy roślinom minerałów niezbędnych do rozwoju. Dzięki temu, że zostaną one podane „przez liście”, sadzonki szybko je wykorzystają.

Pamiętaj, że w ogrodzie można używać nie tylko świeżych, ale i starych, przeterminowanych drożdży, które nie nadają się do spożycia!

Przeczytaj również: Chcesz mieć dużo pomidorów? Jakie pomidory trzeba zapylać? Zapylanie borem

"Rolnicy": Uprawa niezwykłych pomidorów na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.