Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Nornice niszczą ogród, podgryzają uprawy? Włóż to do dołków w ziemi, a szybko się wyniosą

Z pozoru niepozorne nornice, wyglądem przypominające chomiki czy myszy polne, mogą spowodować wiele szkód w naszym ogrodzie lub sadzie. Często są one przyczyną obumierania roślin oraz więdnięcia trawy. Sprawdź, jak rozpoznać nornicę oraz jak pozbyć się jej z ogrodu, dzięki naturalnym sposobom.

Nornice niszczą ogród, podgryzają uprawy? Włóż to do dołków w ziemi, a szybko się wyniosą
Nornice to drobne gryzonie, wyrządzające duże szkody w naszych ogrodach. Fot.123RF/CanvaPro

Spis treści:

Jak rozpoznać nornicę?

Nornice to niewielkie ssaki należące do podrodziny karczowników. Do rodzaju nornica zaliczamy kilka gatunków, ale w Polsce w środowisku naturalnym spotkamy wyłącznie nornicę rudą. Określana jest także potocznie jako nornica polna.

Często jest ona mylona z innymi zwierzętami, takimi jak mysz polna, karczownik czy ryjówka. Zazwyczaj jednak nornice bywają pomylone z myszami, dlatego warto dowiedzieć się jak je odróżnić. W porównaniu do myszy nornice są mniejsze, mają krótsze ogony i łapy. Równocześnie charakteryzuje je gęstsze i bardziej miękkie futro. Jest ono związane z małymi rozmiarami nornicy, co sprawia, że potrzebuje ona grubszej warstwy termoizolacji.

Podobnie jak w przypadku kreta, tak i nornica żeruje pod ziemią, drążąc korytarze na głębokości 10-15 cm. Tunele mają średnicę około 5 cm, a wejścia do nich zlokalizowane są na powierzchni po kilka otworów, umieszczonych blisko siebie. Chcąc rozpoznać, czy w ogrodzie zadomowiły się nornice, czy krety wystarczy zauważyć, czy pojawiły się charakterystyczne kopce z ziemi, ponieważ są one skutkiem bytowania tylko kretów, gdyż nornice nie pozostawiają takich śladów.

Z racji tego, że nornica żeruje wyłącznie na zewnątrz w ogrodzie, nie ma obaw, że pojawi się ona w naszym domu lub garażu. Powoduje to, że zabezpieczanie się przed nornicą poprzez umieszczanie w domu tradycyjnych pułapek na myszy, nie ma w zasadzie żadnego uzasadnienia.

Przeczytaj również: Nie depcz czerwonych robaków, są bardzo pożyteczne. Jak odróżnić kowala bezskrzydłego od poskrzypki?

Skutki żerowania nornic w ogrodzie

Nornica mimo swoich niepozornych rozmiarów może wyrządzić wiele szkód w naszym ogrodzie. Jednym z głównych skutków jej obecności jest nagłe więdniecie oraz obumieranie roślin i trawy. Spowodowane jest to tym, że gryzoń, drążąc tunele pod ziemią, uszkadza system korzeniowy roślin. Dodatkowo cebule kwiatów oraz korzenie roślin to coś, co nornice uwielbiają zjadać. Natomiast zimą, gdy liczba roślin maleje i brakuje nornicom pożywienia, zaczynają one podgryzać korę na drzewkach owocowych.

Oprócz tego najczęściej zauważane szkody wyrządzane przez szkodniki to powyjadane nasiona, bulwy i kłącza. Podsumowując skutki żerowania nornic w ogrodzie to:

 • obumieranie roślin,
 • uszkodzony system korzeniowy roślin,
 • wydrążone korytarze i koleiny około 10-15 cm pod ziemią,
 • zniszczone cebule roślin,
 • brak nasion owoców i warzyw,
 • obgryziona kora drzew,
 • nadgryzione zielone części roślin.

nornice w ogrodzie Objawem żerowania nornic w ogrodzie jest więdnięcie roślin. Fot.CanvaPro

Jak się pozbyć nornic z ogrodu?

Skutki żerowania nornic są widoczne gołym okiem i mogą przynieść wiele szkód w naszym ogrodzie. Z racji tego warto znać naturalne sposoby na to, jak pozbyć się ich z ogrodu. Do tego wystarczą produkty lub rośliny, które zazwyczaj większość z nas ma pod ręką.

Oto najlepsze domowe sposoby na pozbycie się nornic:

 • Liście z orzecha włoskiego – wystarczy zerwać na świeżo liście orzecha włoskiego i włożyć je do dziur po nornicach. Z racji tego, że znajduje się w nich substancja juglon, skutecznie odstraszą one szkodniki.

 • Gałązki czarnego bzu – z rozkładających się gałęzi wytwarza się kwas cyjanowodorowy, określany też jako kwas pruski. On również ma działanie odstraszające na gryzonie i pozwoli nam pozbyć się nornic z ogrodu.

 • Czosnek – jego intensywny zapach skutecznie odstraszy nornice. W tym celu obieramy i zgniatamy ząbki czosnku, a następnie umieszczamy je w dziurze po nornicach.

 • Cynamon – wsypujemy pół opakowania mielonej przyprawy do dziury, którą wydrążyły gryzonie. Silny aromat pomoże nam pozbyć się problemu.

 • Pieprz cayenne – działa podobnie jak cynamon, a jego intensywny zapach odstrasza nornice z naszego ogrodu.

Inną niezwykle skuteczną metodą, która pozwoli nam pozbyć się nornic, jest obsadzenie ogrodu roślinami, których nie lubią. Do takich roślin zaliczamy: czosnek, cesarską koronę, wilczomlecz, nostrzyk, rącznik pospolity, gorczycę, miętę oraz porzeczkę czarną.

Oprócz tego starajmy się unikać grubej warstwy ściółki na rabatach i grządkach. Dzięki temu nornica nie będzie mogła kopać korytarzy w tak zwięzłej ziemi, a brak ściółki będzie stanowił dla niej ogromne utrudnienie.

Przeczytaj również: Mszyce znikają w 10 sekund. Przygotuj naturalny oprysk i stosuj bezpiecznie do warzyw i kwiatów

Krety w ogrodzie. Jest na nie sposób, ale pod jednym warunkiem na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.