Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Nie depcz czerwonych robaków, są bardzo pożyteczne. Jak odróżnić kowala bezskrzydłego od poskrzypki?

Kowal bezskrzydły to owad, którego niejednokrotnie można spotkać w swoim ogrodzie. Najczęściej występują w licznych grupach, które wyglądają dość przerażająco. Co więcej, ze względu na charakterystyczne ubarwienie można je pomylić z poskrzypkami, czyli najgroźniejszymi szkodnikami lilii. Czy kowale bezskrzydłe są pożyteczne? Sprawdź, czy warto ich się pozbywać ze swojego ogrodu.

Nie depcz czerwonych robaków, są bardzo pożyteczne.  Jak odróżnić kowala bezskrzydłego od poskrzypki?
Ze względu na swój odstraszający wygląd wiele osób postrzega kowala bezskrzydłego jako szkodnika. Fot.123RF.com

Spis treści:

Kowal bezskrzydły – charakterystyka

Chyba każdy z nas spotkał na swojej drodze kowala bezskrzydłego. Jest to gatunek pluskwiaka z rodziny kowalowatych. Potocznie nazywany jest tramwajarzem, ze względu na sposób rozmnażania (w czasie kopulacji samica i samiec łączą się odwłokami i przypominają dwa złączone wagony tramwaju). Owady te można spotkać nie tylko w ogrodach i parkach, ale również na cmentarzach (dlatego są też nazywane cmentarnikami).    

Kowal bezskrzydły osiąga do 1,5 cm długości. Jego znakiem rozpoznawczym jest czerwony odwłok, na którym widnieją charakterystyczne czarne wzory – trójkąt i dwie plamki. Posiada też długie czarne czułki. Warto zaznaczyć, że określenie bezskrzydły jest nieco mylące. Skrzydeł nie mają larwy tramwajarza, natomiast w przypadku dorosłych osobników są one słabo rozwinięte bądź uwstecznione. Oznacza to, że owady te nie posiadają zdolności do latania.   

Kowale bezskrzydłe rzadko występują pojedynczo. Najczęściej tworzą liczne grupy, co może wzbudzać pewne obawy. Dzięki charakterystycznym przylgom na stopach, z łatwością mogą wspinać się m.in. po pionowych ścianach, ogrodzeniach czy drzewach.

Przeczytaj również: W kilka minut pozbędziesz się nie tylko ślimaków, ale i mrówek. Genialny oprysk na szkodniki w ogrodzie, bez niszczenia roślin

Czym żywi się kowal bezskrzydły?

Kowale bezskrzydłe to owady ciepłolubne, dlatego najczęściej gromadzą się w miejscach, gdzie pada dużo promieni słonecznych. Wraz z nadejściem wiosny można je spotkać w pobliżu drzew liściastych. Żywią się głównie sokiem z owoców lipy i robinii akacjowej, ale dopiero wtedy, gdy opadają one na ziemię. Za pomocą kłujek (elementu aparatu gębowego) wysysają sok z opadłych nasion. Co więcej, pożywienie dla tych owadów stanowią również owoce kasztanowca i ślazu.

kowal bezskrzydły Kowale bezskrzydłe występują w licznych grupach. Fot.123RF.com

Czy kowal bezskrzydły jest pożyteczny?

Wiele osób zastanawia się, czy kowal bezskrzydły jest szkodliwy, czy pożyteczny? Choć wygląd owadów tego gatunku może przestraszyć, to jednak nie należy ich zabijać. Warto wziąć pod uwagę, że tramwajarze zjadają resztki organiczne, martwe lub chore owady, a także odchody. Z pewnością można stwierdzić, że dbają o porządek w ogrodzie i pomagają w oczyszczaniu trawników. Do ich przysmaków należą głównie ślimaki i gąsienice. I chociaż mogą zamieszkiwać szczeliny drzew (co na pierwszy rzut oka może stanowić poważne zagrożenie), nie wpływają na rośliny i ich kondycję.

To jednak nie wszystkie zalety wynikające z obecności tych owadów w ogrodzie. W okresie letnim zawsze poszukujemy sposobu na walkę z komarami, nieprawdaż? Spieszymy z podpowiedzią – w tym przypadku z pomocą przyjdą kowale bezskrzydłe. Okazuje się, że do ich niekwestionowanych zalet należy też zjadanie komarów. Dzięki temu w znaczący sposób pomogą ograniczyć występowanie uciążliwych insektów w naszym otoczeniu.      

Z powyższego wynika, że kowal bezskrzydły jest owadem pożytecznym. Nie stanowi zagrożenia dla roślin i ludzi (nie gryzie i nie kąsa). Niestety tramwajarze mogą być dość uciążliwe, ponieważ lubią gromadzić się w licznych grupach, a nawet wchodzić do wnętrza naszego domu (ich obecność może być odczuwalna poprzez specyficzny zapach). Mimo to nie pozbywaj się ich z ogrodu, ponieważ są one bardzo pożyteczne dla środowiska.     

Jak odróżnić kowala bezskrzydłego od poskrzypki?

Kowala bezskrzydłego często myli się z poskrzypką, która również ma czerwony pancerz. Jak odróżnić tych owadów? Warto przede wszystkim zaznaczyć, że poskrzypki, w odróżnieniu od kowali, są szkodnikami. Żerują na konkretnych roślinach, m.in. liliach, konwaliach oraz roślinach cebulowych, dlatego walkę z nimi należy rozpocząć jak najszybciej. Najprościej rozróżnić je po wzorach – kowale je mają, natomiast poskrzypki są po prostu czerwone. Warto też zwrócić uwagę na budowę ich ciała. Podczas gdy tramwajarze są podłużne, a ich odwłok się rozszerza, poskrzypki charakteryzują się bardziej zaokrągloną i równomierną budową.

Przeczytaj również: Mszyce zaatakowały pomidory? Przygotuj specjalną mieszankę, która wymiecie szkodniki z całego ogrodu

Śmiertelnie niebezpieczne mity o grzybach na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.