Spis treści:
Jak wiosną dbać o róże?
Róże mają długą i bogatą historię, a także znaczenie i symbolikę. To niewątpliwe królowe ogrodów, które zachwycają nas bogactwem kolorów i kształtów. Powszechnie uważa się, że róże są trudne w uprawie, gdyż mają „królewskie wymagania”, ale w rzeczywistości tak nie jest. Z ich hodowlą poradzą sobie zarówno doświadczeni ogrodnicy, jak i amatorzy ogrodnictwa – wystarczy, że dobrze poznamy upodobania tych krzaków. Wczesną wiosną, gdy tylko minie ryzyko silnych przymrozków, przeprowadzamy przycinanie róż, aby pobudzić wzrost nowych pędów i pąków kwiatowych. Po ciężkim okresie zimowym warto wzmocnić rośliny, stosując nawozy. Wiosną powinny to być preparaty ze zwiększoną ilością azotu, który jest niezbędny do wzrostu i rozwoju tzw. zielonej masy. Ponadto krzaki te potrzebują dużo fosforu i potasu, które wspomagają tworzenie pąków kwiatowych.
Róże mają zwiększone zapotrzebowanie na wodę, zwłaszcza w okresie kwitnienia. Aby cieszyć się ich pięknem przez długi czas, trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu, szczególnie w cieplejszych miesiącach. Pamiętajmy jednak, że róże nie lubią zbyt mokrego podłoża, a strumień wody należy kierować na podłoże, nie mocząc przy tym liści. Jeśli chodzi o glebę, powinna ona być dobrze przepuszczalna i bogata w składniki pokarmowe. Dlatego róże w sezonie trzeba systematycznie dokarmiać, aby rosły zdrowo, ładnie kwitły oraz nie były podatne na choroby i szkodniki.
Aby róże długo i pięknie kwitły, należy o nie odpowiednio zadbać. Fot.apugach/123RF.com
Oprysk z pestek grejpfruta
Niestety róże narażone są na liczne zagrożenia ze strony chorób i szkodników, które negatywnie wpływają na ich wzrost i kwitnienie. Bardzo często padają ofiarami mszyc. Te małe owady wysysają sok z młodych pędów, liści i pąków, prowadząc do osłabienia roślin i deformacji ich części. Poza tym w trakcie żerowania wydzielają spadź – lepką substancję, która przyciąga inne szkodniki (takie jak mrówki), a także sprzyja rozwojowi pleśni. Aby róże były zdrowe i kwitły nieprzerwanie, należy zadbać o ich ochronę przed chorobami szkodnikami. W tym celu z pomocą przyjdzie oprysk z pestek grejpfruta. Jak go przygotować? Zbierz pestki po zjedzonych owocach, przełóż je do słoiczka, po czym zalej wodą i dodaj łyżeczkę octu. Odstaw mieszankę na około tydzień. Przed zastosowaniem rozcieńcz preparat z wodą i spryskaj róże (zabieg najlepiej przeprowadzać przynajmniej raz na dwa tygodnie).
Pestki grejpfruta zawierają cenne substancje, które mają silne działanie antybakteryjne, antywirusowe i antygrzybiczne, dzięki czemu zwalczają wiele patogenów roślin. Taki środek można stosować zarówno zapobiegawczo, jak i po pojawieniu się pierwszych objawów choroby. Oprócz tego oprysk z pestek grejpfruta zwalcza i zabezpiecza róże przed mszycami, dzięki czemu nasze krzaki będą zdrowe, piękne i obficie kwitnące. Ponadto taki domowy oprysk zwiększa odporność roślin, co sprawia, że będą one lepiej radzić sobie z różnymi warunkami środowiskowymi. Oprysk z pestek grejpfruta jest uniwersalny dla różnych typów upraw, można go stosować na rośliny zielne, ozdobne, a także warzywa czy owoce.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Regularnie podlewaj piwonie drożdżową wodą. Efekty są spektakularne
Mszyce obsiadają wszystko, co się da. Wypróbuj stare metody, które zawsze działają
Podsyp różanecznik cytrusowym proszkiem. Krzew ugnie się pod ciężarem kwiatów