Spis treści:
Ciekawe odmiany orlika
Orliki (Aquilegia) to jedne z najpiękniejszych i najbardziej wartościowych bylin, które przyciągają wzrok i ożywiają każdy ogród. Występują w niezliczonej ilości barw, więc każdy bez trudu znajdzie kwiat idealny dla siebie. Ich kwitnienie trwa zwykle od wiosny do wczesnego lata. Znanych jest kilkadziesiąt gatunków orlików, wśród których należy wymienić m.in. orlika ogrodowego, orlika pospolitego, orlika błękitnego, orlika kanadyjskiego oraz orlika wachlarzowatego. Poszczególne odmiany różnią się od siebie wysokością, terminem kwitnienia oraz barwą i kształtem kwiatów. Na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę? Oto najciekawsze odmiany orlików:
- 'Heidi' – osiąga do 80 cm wysokości, wyróżnia się różowofioletowymi kwiatami oraz ciemnozielonymi liśćmi;
- 'Black Barlow' – odmiana o pełnym, ciemnofioletowych (niemal czarnych) kwiatach, osiąga wysokość około 80 cm;
- 'Red Hobbit' – osiąga do 40 cm wysokości, tworzy czerwono-białe kwiaty;
- 'Spring Magic Navy and White' – odmiana dorastająca do 35 cm wysokości, od czerwca do sierpnia tworzy niebiesko-białe kwiaty;
- 'Pink Lanterns' – odmiana o delikatnych kwiatach w kolorze bladego różu, które swoim wyglądem przypominają dzwonki;
- 'Cameo Rose & White' – dorasta do 25 cm wysokości, charakteryzuje się biało-różowymi kwiatami;
- 'Dragonfly Hybrids' – zachwyca kwiatami od maja do lipca, mogą one przybierać różne kolory (niektóre są wielobarwne);
- 'Spring Yellow Queen' – ciekawa odmiana, która cieszy oko dużymi, pełnymi kwiatami w intensywnym żółtym kolorze.
Orliki mają wiele odmian o różnych kolorach kwiatów. Fot.dejavudesigns/123RF/BGStock72/CanvaPro
Jakie wymagania mają orliki?
Orliki nie należą do roślin wymagających, dlatego ich uprawa nie powinna sprawiać problemów. Mogą rosnąć w niemal każdym miejscu – zarówno w słońcu, jak i cieniu (w zależności od wybranej odmiany). Mają niewielkie wymagania glebowe, ale najlepiej się czują w podłożu żyznym przepuszczalnym, o odczynie od lekko kwaśnego do obojętnego. W okresach suszy rośliny trzeba regularnie podlewać, ale jednocześnie nie przepadają za nadmiarem wody. Orliki słabiej kwitną na glebach ubogich, dlatego wiosną warto zastosować nawozy wieloskładnikowe, kompost lub biohumus.
Po zakończeniu kwitnienia rośliny należy przyciąć, skracając wszystkie pędy tuż nad ziemią. Raz na 3-4 lata orliki wymagają odmładzania, gdyż nie są bylinami długowiecznymi. Z racji tego, że rośliny te są wystarczająco odporne na mróz, nie wymagają okrycia na zimę. Mimo to dobrze reagują na ściółkowanie (np. kompostem lub korą ogrodową), które pomaga zatrzymać wilgoć w glebie, a w miarę rozkładu dostarcza roślinom dodatkowych składników odżywczych.
Orlik – zastosowanie w ogrodzie
Orliki są w stanie odpowiednio ozdobić każdy ogród. Świetnie nadają się do tworzenia rabat bylinowych i mieszanych. Najlepiej prezentują w grupach, m.in. w towarzystwie innych gatunków, takich jak liliowce, rudbekie, nasturcje, ostróżki, łubiny czy lwie paszce. Ponadto można je posadzić pod większymi drzewami lub na skalniakach. Coraz powszechniejsza staje się uprawa orlików w pojemnikach do dekoracji balkonów i tarasów. Co więcej, rośliny te skutecznie odstraszają ślimaki (głównie za sprawą alkaloidów). Wystarczy posadzić je wokół grządek z warzywami lub truskawkami, a będą stanowiły naturalną barierę przeciwko ślimakom.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Rozświetli skalniak, gdy pożegnamy zimę. Miłek wiosenny – najważniejsze zasady uprawy
Czosnek bylinowy o urzekającym kwitnieniu. Odporny na suszę i szkodniki