Porady domowe

Gdzie odprowadzać deszczówkę? Jak odprowadzać wodę deszczową z dachu i rynien?

Jako właściciel nieruchomości, jesteś zobowiązany do zgodnego z prawem odprowadzania deszczówki. Aktualne przepisy, porady na temat tego, jak odprowadzać deszczówkę i jak ją magazynować, a także wskazówki, jak wykorzystać deszczówkę – niezbędne informacje znajdziesz w tym artykule.

Gdzie odprowadzać deszczówkę? Jak odprowadzać wodę deszczową z dachu i rynien?
Warto dobrze przemyśleć wybór sposobu odprowadzania deszczówki. Działanie niezgodne z obowiązującymi przepisami może skutkować karami finansowymi. Fot.zsv3207/123RF.com

Spis treści:

Odprowadzanie deszczówki – aktualne przepisy

Regulacje dotyczące odprowadzania wód opadowych zostały zawarte m.in. w Prawie wodnym, a także w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, zabronione jest m.in.:

 • odprowadzanie wód opadowych lub roztopowych bezpośrednio do wód podziemnych (art. 75a. Ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne);
 • dokonywanie zmiany naturalnego spływu wód opadowych w celu kierowania ich na teren sąsiedniej nieruchomości (art. 29. Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie).

Nie możesz odprowadzać deszczówki ani bezpośrednio do wód podziemnych, ani na teren sąsiednich działek. Zgodnie z art. 28. rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, możliwe jest odprowadzanie wód opadowych:

 • do kanalizacji deszczowej lub ogólnospławnej;
 • na własny teren nieutwardzony;
 • do dołów chłonnych;
 • do zbiorników retencyjnych.

 Nie możesz odprowadzać deszczówki ani bezpośrednio do wód podziemnych, ani na teren sąsiednich działek. Fot.Rudi Anto/123RF.com

Już wiesz, co prawo mówi na temat odprowadzania deszczówki. Aktualne przepisy warto nie tylko znać, lecz także ich przestrzegać. Za działania niezgodne z obowiązującymi regulacjami grozi m.in. surowa kara finansowa – nawet do 10 tys. zł. Sprawdź, jak odprowadzać deszczówkę.

Przeczytaj również: Wiosenne czyszczenie kostki brukowej. Jak samemu umyć kostkę, ile kosztuje czyszczenie kostki brukowej?

Jak odprowadzać deszczówkę?

Jest kilka sposobów na zgodne z prawem odprowadzanie deszczówki. Jednym z możliwych rozwiązań jest podłączenie systemu odwodnienia do sieci kanalizacji deszczowej lub ogólnospławnej (nie sanitarnej, gdyż może to doprowadzić do jej przeciążenia w przypadku intensywnych opadów i lokalnych podtopień!).

Jeżeli nie masz takiej możliwości, możesz zdecydować się na zbiornik retencyjny, drenaż lub studnię chłonną. Wybór sposobu odprowadzania wody deszczowej powinien być uzależniony m.in. od warunków gruntowych.

 • Zbiornik retencyjny

Jeżeli zależy ci na efektywnym odprowadzaniu, magazynowaniu i późniejszym wykorzystaniu wody opadowej, dobrym rozwiązaniem może okazać się zbiornik retencyjny. Do wyboru masz podziemne i nadziemne zbiorniki. Ich wielkość powinna być dostosowana m.in. do wielkości powierzchni zlewni, jak i do średniej sumy opadów występujących na danym terenie.

 • Drenaż 

Drenaż rozsączający można wykonać, korzystając ze specjalnych rur lub z pomocą skrzynek rozsączających, które umieszczane są pod powierzchnią gruntu. Woda opadowa trafia do skrzynki, a następnie jest stopniowo rozsączana w gruncie.

 • Studnia chłonna

Deszczówkę możesz odprowadzać także do studni chłonnej. Może mieć kształt rury lub dzwonu. Do jej wykonania można wykorzystać materiał PCV albo betonowe kręgi.

Jeżeli głębokość studni chłonnej będzie przekraczała 3 m, wówczas musisz dokonać zgłoszenia robót budowlanych. Pamiętaj także o jej właściwym umiejscowieniu na terenie działki. Nie powinna się ona znajdować w odległości mniejszej niż 2 m od budynku i 30 m od sieci wodociągowej, a jej dolny krąg musi być na wysokości min. 1,5 m ponad poziomem wód gruntowych.

Magazynowanie deszczówki

Uśredniona suma opadów na terenie całego kraju w 2023 roku wyniosła 656,2 mm. Chociaż o kilka procent przekroczyła ona normę wieloletnią, to należy mieć na uwadze, że opady były nieregularne. Dla przykładu, w lipcu uśredniona suma opadów atmosferycznych wyniosła zaledwie 66,3 mm, co stanowi zaledwie 75,6% normy przewidzianej dla tego miesiąca. Zmiany klimatu skutkują coraz częstszymi okresami suszy.

Magazynowanie deszczówki to szereg korzyści, zarówno dla planety, jak i twojego portfela. Korzystając z wody opadowej, ograniczasz pobór wody z wodociągów, a tym samym zmniejszasz rachunki.

Jest kilka sposobów na zgodne z prawem odprowadzanie deszczówki.Fot. CanvaPro

Jak wykorzystać deszczówkę?

Chociaż woda pozyskiwana z opadów (deszczu, gradu czy śniegu) nie nadaje się do spożycia, to jest wiele innych sposobów na jej wykorzystanie. Korzystając z zasobów zgromadzonych np. w zbiorniku retencyjnym, możesz w okresie suszy podlewać rośliny w ogrodzie, ale nie tylko.

Poznaj kilka innych pomysłów na to, jak wykorzystać deszczówkę:

 • mycie samochodu;
 • mycie okien;
 • mycie kostki przed domem;
 • spuszczanie wody w toalecie.

Warto dobrze przemyśleć wybór sposobu odprowadzania deszczówki. Działanie niezgodne z obowiązującymi przepisami może skutkować karami finansowymi. Miej także na uwadze, że efektywna instalacja deszczowa uchroni fundamenty budynku przed podmakaniem. Jeżeli nie masz możliwości podłączenia do kanalizacji deszczowej, wówczas możesz rozważyć montaż zbiornika retencyjnego lub odprowadzanie wody deszczowej do gruntu za pomocą drenażu rozsączającego albo studni chłonnej.

Źródło: deccoria.pl, https://www.imgw.pl/wydarzenia/charakterystyka-wybranych-elementow-klimatu-w-polsce-w-lipcu-2023-roku; https://pogoda.interia.pl/wiadomosci/news-o-wlos-od-rekordu-imgw-potwierdza,nId,728699; 

Przeczytaj również: 

Taras i balkon pokrył zielony osad. Wsyp do ciepłej wody i wyszoruj, płytki będą lśniły

Niezastąpiony do czyszczenia fug, odstrasza też ślimaki. Nietypowe zastosowania papieru ściernego

Kto jest zwolniony z opłat za śmieci? Sprawdź, komu przysługuje zniżka

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.