Porady domowe

Zaschnięty tłuszcz na płytkach w kuchni i okapie. Sposoby na oporne zabrudzenia

Tłuszcz w kuchni jest wszechobecny – w czasie gotowania osadza się nie tylko na płycie indukcyjnej lub kuchence, ale i na płytkach, okapie i meblach. Jeśli nie czyści się go regularnie – miesza się z kurzem i tworzy trudną do usunięcia mieszankę. Jak skutecznie czyścić każdą z tych powierzchni i czy da się zapobiegać tłustemu osadowi?

Zaschnięty tłuszcz na płytkach w kuchni i okapie. Sposoby na oporne zabrudzenia
Na płytkach w kuchni zbiera się tłuszcza, który po wyschnięciu trudno wyczyścić. for.123RF/CanvaPro

Spis treści: 

Tłuszcz na płytkach i okapie - skąd się bierze?

Okap odprowadza opary kuchenne, które powstają podczas gotowania. Urządzenie zasysa powietrze, odprowadzając je na zewnątrz. Wraz z powietrzem przez okap przechodzi też mnóstwo tłuszczu, kurzu, wilgoci czy oparów gazu, które osadzają się kolejno na wszystkich elementach wyciągu – obudowie, kratkach oraz filtrach.

Tłuszcz na płytkach to także efekt gotowania – pryska na płytki, blat i podłogę podczas smażenia na patelni i unosi się nad garnkami w postaci oparów. Zawierają one nie tylko parę wodną, ale także mikroskopijne cząsteczki tłuszczu. Im częściej i więcej gotujesz, tym więcej tłuszczu osadza się na meblach i płytkach. Problemy z jego usunięciem wynikają z tego, że miesza się on z kurzem, tworząc trudny do wyczyszczenia miks.

Przeczytaj również: Tłuste plamy na płytkach i ścianach po gotowaniu. Jak usunąć tłuszcz domowymi sposobami?

Domowe sposoby na zaschnięty tłuszcz na płytkach

Zaschnięty tłuszcz na płytkach nie tylko jest nieestetyczny, ale przede wszystkim niehigieniczny. Nawet najpiękniejsze płytki oblepione tłustym nalotem wyglądają nieatrakcyjnie. Można go szybko usunąć specjalnymi preparatami chemicznymi, ale jest to sposób mało ekologiczny. Równie szybko i skutecznie, wyczyścisz kafle tym, co masz pod ręką: sodą oczyszczoną, wodą i octem.

Sposób 1 – ocet

Ocet to babciny sposób na tłuszcz, kamień i wiele innych domowych problemów. Wystarczy wlać go do butelki zakończonej zraszaczem, a następnie popsikać wszystkie tłuste powierzchnie. Po kilku minutach wystarczy przetrzeć je ściereczką albo papierowym ręcznikiem i gotowe. Jeśli przeszkadza ci intensywny zapach czystego octu, rozcieńcz go w proporcjach 1:2 z wodą i dwiema łyżkami płynu do mycia naczyń. Dodatkowym składnikiem mieszanki, który nabłyszczy meble, jest olej mineralny.

Sposób 2 – soda oczyszczona

Soda oczyszczona to drugi, najczęściej polecany środek domowy na wszelkie zabrudzenia. Poradzi sobie z tłuszczem na płytkach, blacie i okapie. Zabrudzone powierzchnie najlepiej czyści mieszanka przygotowana z 4 łyżek sody i 1 litra wody. Wystarczy nałożyć ją na płytki, poszorować gąbeczką, a następnie zetrzeć ściereczką.

Jak wyczyścić blat kuchenny z tłustych plam?

Tłuszcz może gromadzić się również na blacie kuchennym. Do jego wyczyszczenia możesz użyć gotowych preparatów chemicznych, jednak niewłaściwie użyte – mogą uszkodzić blat. Ich minusem jest też silny, często wręcz agresywny skład, który może być niebezpieczny dla zdrowia. A na blacie często kładzie się jedzenie, naczynia czy dotyka go rękami – lepiej więc nie ryzykować. Domowy sposób, który jest skuteczny i ekologiczny, to nic innego jak soda z wodą. Namocz tłuste plamy mieszanką wody i sody, a po chwili przetrzyj ściereczką.

Czym wyczyścić okap i płytki w kuchni, na których zgromadził się zaschnięty tłuszcza. Fot.CanvaPro

Jak czyścić okap?

Do czyszczenia okapu sprawdzają się nie tylko środki chemiczne, ale także domowe, proste sposoby.

  • Do usunięcia świeżych zabrudzeń na okapie wystarczy ciepła woda z odrobiną płynu do mycia naczyń. Roztworem wystarczy zwilżyć ściereczkę lub gąbkę i dokładnie przetrzeć wszystkie elementy okapu.

  • Do wyczyszczenia okapu ze stali nierdzewnej doskonale sprawdzi się oliwka dla niemowląt – niewiele osób wie, że ma ona świetne właściwości czyszczące! Kiedy na okapie pojawią się większe warstwy tłuszczu niż zwykle, oliwka pomoże ci rozpuścić tłuste zabrudzenia. Nakładaj ją na okap przy użyciu gąbki, a potem do zabrudzeń przykładaj zwilżoną w gorącej wodzie ściereczkę. Następnie twardą stroną gąbki przecieraj brud, a na końcu usuń resztki oliwy przy użyciu ręcznika papierowego.

  • Do czyszczenia wnętrza okapu idealnie sprawdzi się woda z octem. Do opryskiwacza wlej roztwór (może być w proporcjach 1:1), spryskaj nim kratkę i pozostaw na 10-12 minut. Po upływie tego czasu dokładnie wyszoruj powierzchnię twardą stroną gąbki i wytrzyj całość do sucha.

Czyszczenie okapu najlepiej przeprowadzać regularnie. Nagromadzony tłuszcz, który zmiesza się z kurzem, tworzy naprawdę trudną do usunięcia mieszankę, która wymaga często namaczania i szorowania. Warto wyrobić sobie nawyk przecierania okapu po każdym użyciu oraz gruntownego czyszczenia raz w tygodniu, a przynajmniej raz na dwa tygodnie. Pamiętaj o elementach widocznych i ukrytych – otłuszczony okap nie tylko nie wygląda estetycznie, ale i nie pracuje wydajnie.

Czyść okap regularnie, szczególnie jeśli używasz go w trybie pochłaniacza. Pracuje on wówczas w obiegu zamkniętym, zatem do pomieszczenia po oczyszczeniu wraca to samo powietrze, które zostało wciągnięte. Jeżeli będzie ono przechodzić przez zabrudzone urządzenie, to okap „wydmucha” do mieszkania niezbyt czyste powietrze.

Przeczytaj również: Tłuszcz na szafkach w kuchni zniknie bez śladu. Wykorzystaj niezawodny środek

Jak zapobiegać gromadzeniu się tłuszczu na płytkach/okapie?

Jeśli lubisz gotować i często to robisz – musisz liczyć się z tym, że tłuszcz będzie się osadzał na meblach, płytkach i okapie. Nie ma żadnego cudownego sposobu na to, aby się go pozbyć. Część potraw można oczywiście gotować pod przykryciem, aby zminimalizować ilość oparów, ale to nie zawsze jest możliwe.

Jeśli masz płytki albo blat, które trudno się czyści, na czas przyrządzania potraw przykrywaj je papierowym ręcznikiem, gazetami albo papierem śniadaniowym. Taka ochrona absorbuje tłuszcz i jest łatwa do zastosowania. Wymaga jednak dodatkowej pracy przed rozpoczęciem gotowania i po jego zakończeniu.

Jeśli lubisz gotować, z pewnością musisz mierzyć się z wszechobecnym w kuchni tłuszczem. Czyszczenie go codziennie przy pomocy chemicznych preparatów nie jest najzdrowsze, ale przecież trzeba czymś usunąć uciążliwe plamy z kafli i osady z okapu. Na pomoc przychodzą domowe sposoby i środki, które w prawie każdym domu są pod ręką: soda, ocet i płyn do mycia naczyń.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Sposoby na zaschnięty tłuszcz. Meble, karnisze i lampy będą jak nowe

Zrób domowy wybielacz do obrusów. Będą śnieżnobiałe

Czy można myć okna w zimie? Trzymaj się tych zasad, lodu na szybach nie będzie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.