Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Naturalne pochłaniacze wilgoci. Koniec z zaparowanymi szybami i grzybem na ścianach

Zaparowane szyby, ściekająca po parapetach woda i pojawiający się na ścianach grzyb to prawdziwe utrapienie, z którym wielu z nas zmaga się w sezonie jesienno-zimowym. Są jednak naturalne sposoby, które pozwolą pozbyć się wilgoci z domu. Poznajcie właściwości naturalnych pochłaniaczy wilgoci.

Naturalne pochłaniacze wilgoci. Koniec z zaparowanymi szybami i grzybem na ścianach
Sprawdź, jak poradzić sobie z nadmiarem wilgoci i zaparowanymi szybami. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Wilgoć w domu w zimie

Wiecznie zaparowane okna to widok, który wielu z nas przyprawia o ból głowy. Dzieje się tak głównie jesienią i zimą, ponieważ to właśnie w tym okresie występuje największa różnica temperatur pomiędzy otoczeniem a wnętrzem domów i mieszkań.

Gdy pogoda się ochładza, wilgotne i ciepłe powietrze powstające m.in. wskutek gotowania, styka się z zimnymi szybami okiennymi, powodując skraplanie się wilgoci w postaci widocznych kropelek wody. Im większa wilgotność powietrza i niższa temperatura szyb, tym problem się nasila. Najczęściej z nadmierną wilgotnością mamy do czynienia w kuchni i łazience, czyli tam, gdzie powstaje najwięcej pary wodnej wytwarzanej podczas przygotowywania posiłków czy kąpieli.

Warto pamiętać, że zaparowane szyby to niejedyna oznaka zbyt dużej wilgotności powietrza w domu. Często problem ten objawia się również ciemnym nalotem na ścianach, łuszczącą się farbą czy wybrzuszającą się podłogą.

Skąd bierze się wilgoć w domu?

Głównym winowajcą powstawania wilgoci w domu jest brak odpowiedniej wentylacji. Zbyt szczelne okna, niesprawna wentylacja czy nieodpowiednia izolacja termiczna budynku powodują wzrost wilgotności powietrza.

Za powstawanie wilgoci w domu odpowiadają również sami domownicy. Dla przykładu czteroosobowa rodzina wytwarza nawet do 20 litrów wody w postaci pary wodnej. Dodatkowo powstawanie wilgoci w pomieszczeniach generuje gotowanie czy suszenie prania.

Warto pamiętać, że nadmierna wilgoć powoduje namnażanie się grzybów i bakterii, które są niebezpieczne dla zdrowia. Zarodniki grzybów mogą przyczyniać się do występowania chorób skóry, układu oddechowego czy narządów wewnętrznych, a długotrwałe przebywanie w zagrzybionych pomieszczeniach może doprowadzić do uszczerbku na zdrowiu. Dlatego nadmiernej wilgotności w domu nie należy bagatelizować, lecz podjąć kroki zmierzające do jej wyeliminowania.

Przeczytaj również: Jak się pozbyć wilgoci w domu?

O nadmiernej wilgoci świadczą nie tylko zaparowane okna, ale również łuszczące się ściany. Fot. 123RF.com

Jak unikać wilgoci w domu w zimie?

Istnieje kilka uniwersalnych zasad, które pomagają pozbyć się nadmiernej wilgoci z domu:

  • Używanie pokrywek i włączenie okapu — w trakcie gotowania staraj się korzystać z pokrywek do garnków lub patelni, aby zmniejszyć ilość wilgoci powstającej podczas przyrządzania posiłków. Nie zapominaj o włączeniu okapu, gdy rozpoczynasz gotowanie obiadu. Pamiętaj, by nie wyłączać nawiewu natychmiast po zakończeniu gotowania posiłku, ponieważ wilgoć wciąż może znajdować się w powietrzu. Pozostaw okap włączony jeszcze przez 10-15 minut po zakończeniu gotowania.

  • Wietrzenie — aby pozbyć się nadmiernej wilgoci z mieszkania, konieczne jest regularne wietrzenie pomieszczeń. Każdego dnia warto krótko, ale intensywnie przewietrzyć dom, otwierając okna na około 10 minut w każdym pomieszczeniu, tak by umożliwić wymianę powietrza.  O ile pozwala na to pogoda, można pokusić się także o suszenie prania na zewnątrz lub chociażby uchylanie okna w pokoju, w którym znajduje się suszarka na pranie.

  • Przegląd kratek wentylacyjnych — z czasem na kratkach może osadzić się brud i kurz, które zmniejszają efektywność działania otworów wentylacyjnych. Dlatego raz na jakiś czas warto sprawdzić ich stan i w razie potrzeby dokładnie je wyczyścić, aby umożliwić swobodny przepływ powietrza. Pamiętajmy też, by otwory w drzwiach np. do łazienki nie były niczym zatkane.

  • Osuszacze powietrza — w trudnych przypadkach, gdy inne metody zawodzą, konieczne będzie sięgnięcie po specjalistyczne osuszacze powietrza, które usuwają nadmierną wilgoć z pomieszczeń. Wiąże się to jednak ze sporym wydatkiem, ale za to przynosi zadowalające efekty.

  • Naturalne pochłaniacze wilgoci — z pomocą w walce z nadmierną wilgocią w domu przychodzą również naturalne pochłaniacze wilgoci. Należą do nich m.in. niektóre gatunki roślin np. skrzydłokwiaty czy paprocie, ale także produkty, które znajdują się w kuchennych szafkach czy nawet w dziecięcych pokojach.

Przeczytaj również: Rośliny pochłaniające wilgoć

Poznajcie listę roślin, które pochłaniają wilgoć z powietrza. Fot. 123RF.com

Naturalne pochłaniacze wilgoci

Szukając sposobów na pozbycie się nadmiernej wilgoci z domu, warto sięgnąć po naturalne metody, znane i cenione od lat. Najlepsze efekty uzyskamy, gdy zastosujemy:

  • Ocet

Jednym z najskuteczniejszych domowych sposobów walki z wilgocią pojawiającą się zimą w domu jest zastosowanie octu. Ten produkt oprócz swoich kulinarnych zastosowań posiada również właściwości grzybobójcze. Ponadto doskonale usuwa nieprzyjemny zapach, jaki powoduje wilgoć w domu. Wystarczy zmieszać ocet z wodą w proporcji 1:1 i przelać do butelki ze spryskiwaczem, wstrząsnąć przed użyciem, a następnie spryskać nim plamy wilgoci powstałe m.in. na ścianach. W przypadku, gdy plamy są trudne do usunięcia, warto zastosować ocet bez wstępnego rozpuszczenia go. Proces ten należy powtarzać co najmniej kilka razy w tygodniu, dzięki czemu pozbędziemy się nadmiaru wilgoci i grzyba. 

  • Sól

Sól morska posiada właściwości chłonne, dlatego świetnie sprawdza się do eliminacji wilgoci w mieszkaniu. Ten produkt nie tylko doskonale dezynfekuje i pomaga zmniejszyć plamy pleśni, lecz także zwalcza nieprzyjemne zapachy. Wystarczy wsypać sól do małych płóciennych woreczków i umieść np. na kuchennym parapecie czy przy lustrze łazienkowym. Najlepsze efekty uzyskamy wymieniając sól w woreczkach co najmniej raz na miesiąc.

  • Ryż

Ryż to kolejny produkt, który bardzo dobrze radzi sobie z pochłanianiem wilgoci. Gdy umieścimy go w woreczku i skropimy olejkiem eterycznym zyskamy nie tylko pochłaniacz wilgoci, ale też naturalny odświeżacz powietrza.

  • Soda oczyszczona

Podobne działanie jak w przypadku soli czy ryżu uzyskamy dzięki sodzie oczyszczonej. Wystarczy wysypać ją na talerzyki i porozstawiać np. na parapetach. Wilgoć przestanie być już problemem.

  • Kreda

Nawet zwykła kreda pomoże nam pozbyć się nadmiaru wilgoci w domu. Ten popularny produkt, który służy dzieciom do nauki i zabawy posiada właściwości absorbujące, dzięki czemu skutecznie wchłania nadmiar wilgoci. Możemy skleić ze sobą za pomocą taśmy kilka kostek kredy i umieścić je tam, gdzie występuje problem np. z parującymi szybami. Od razu zauważymy różnicę!

Przeczytaj również: Domowe sposoby na pleśń i grzyba. Wydasz maksymalnie 8 zł w zielarskim i problem z głowy

Pleśń na ścianach nie tylko brzydko wygląda, ale również jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia człowieka. Fot.123RF.com/East News: Teresa Wrzosek

Ocet dobry na wszystko na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.