Spis treści:
- Jak dobrze wysuszyć grzyby - domowe sposoby
- Jak przechowywać suszone grzyby?
- Jak długo można przechowywać suszone grzyby?
Jak dobrze wysuszyć grzyby - domowe sposoby
Grzyby suszy się najłatwiej za pomocą specjalnej suszarki do żywności. Jeśli jednak nie posiadamy takiego urządzenia i nie chcemy go kupować, to istnieją równie dobre, domowe sposoby na wysuszenie.
Pamiętajmy, aby przed rozpoczęciem suszenia dokładnie oczyścić grzyby. Obieramy je, pozbywamy się pozostałości ściółki czy ziemi. Następnie możemy albo podzielić je na kapelusze i ogonki, które kroimy na cienkie plastry, albo od razu całe grzyby pokroić wzdłuż na cienkie plastry. Tak są odpowiednio przygotowane do suszenia.
- Suszenie grzybów w piekarniku
Uszykowane do suszenia grzyby układamy na blaszce wyłożonej papierem. Można wykorzystać także specjalne siatki. Piekarnik nagrzewamy do temperatury między 40 a 50 stopni Celsjusza. Jeśli nasz sprzęt posiada specjalny program do suszenia, to jak najbardziej warto go wykorzystać. W przeciwnym przypadku wybieramy termoobieg. Dzięki temu uzyskamy równomiernie wysuszone grzyby.
Grzyby w piekarniku suszymy przez kilka godzin. Całość może trwać nawet od 3 do 8 godzin. Podczas suszenia drzwiczki piekarnika muszą być uchylone. Grzyby co jakiś czas obracamy i kontrolujemy, aby się nie przypaliły.
Grzyby suszymy w piekarniku przez kilka godzin. Fot. CanvaPro
- Suszenie grzybów na kaloryferze
Kolejnym sposobem jest suszenie grzybów na kaloryferze. Na nagrzanym grzejniku należy ułożyć pergamin, w którym wcześniej zrobiliśmy dziurki. Dzięki nim możliwa będzie cyrkulacja powietrza. Teraz wystarczy, że na tym poukładasz pokrojone grzyby.
Przeczytaj również: Borowiki możesz wyhodować nawet na parapecie. Znajoma grzybiarka pokazała mi, jak to zrobić
Tak samo, jak w przypadku piekarnika, grzyby suszone na kaloryferze obracamy co jakiś czas. Jeżeli chcemy przetwory ochronić przed kurzem czy owadami, warto je przykryć warstwą gazy.
- Suszenie grzybów na nitce lub sznurku
To stara metoda, gdzie pokrojone grzyby nawlekamy na grubą nić, kordonek czy sznurek. Te następnie zawieszamy w domu w miejscu przewiewnym, ale też ciepłym. Można je wystawić także na działanie słońca.
Takie suszenie będzie trwało bardzo długo, jednak dużą zaletą tej metody jest pozostawienie grzybów do suszenia i zapomnienie o nich. Sznurek czy nić z pokrojonymi zbiorami wieszamy w dowolnym miejscu, nie musimy ich obracać i doglądać, żeby się nie przypaliły. Do tego to duża oszczędność energii.
- Suszenie grzybów na słońcu
Suszenie grzybów na słońcu to kolejna, jedna z najstarszych metod utrwalania darów lasu. Suszenie z wykorzystaniem promieni słonecznych może tak naprawdę odbywać się w dowolny sposób.
Grzyby do suszenia na słońcu można ułożyć na blaszce, specjalnej siatce, możemy nabić je na szpilki do szaszłyków, zawiązać na sznurku. Najważniejsze, żeby znalazły się w miejscu, gdzie będą wygrzewać się w promieniach. Co jakiś czas je obracamy, aby wysuszyły się równomiernie.
Ten sposób na suszenie grzybów ma ogromną wadę, którą jest zależność od pogody. Jeśli nie będzie słońca przez dłuższy okres, wykorzystanie metody nie będzie możliwe. Dodatkowo proces suszenia na słońcu trwa dłużej od wcześniej wspomnianych sposobów.
Grzyby można wysuszyć również na sznurku. Fot. CanvaPro
Jak przechowywać suszone grzyby?
Dobrze wysuszone grzyby powinny być przechowywane w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Pomieszczenie powinno być ciemne i chłodne. Zbiory muszą być chronione przed wilgocią, którą w bardzo łatwy sposób chłoną. Jeśli do tego dojdzie, w grzybach rozwinie się pleśń. W efekcie popsują się i nie będą się nadawać do spożycia. Praca przy zbieraniu i suszeniu pójdzie na marne.
Do przechowywania suszonych grzybów najlepiej sprawdzą się szczelne, szklane słoje lub drewniane, plastikowe lub metalowe pojemniki. W nich warto umieścić kilka liści laurowych. Te swoim zapachem odstraszą wszelkie owady, które mogłyby wybrać nasze przetwory na idealne siedlisko.
Przeczytaj również: Borowik amerykański – nowy grzyb w polskich lasach. Jak go rozpoznać?
Pojemnik z suszonymi grzybami możemy wzbogacić nie tylko obecnością liści laurowych, ale także ziarnami ryżu. Ten składnik dodatkowo ochroni grzyby przed wilgocią i sam ją pochłonie.
Do przechowywania suszonych grzybów unikamy wykorzystywania woreczków, zarówno plastikowych, jak i płóciennych. W tych pierwszych przetwory spleśnieją, a w tych drugich szybko zalęgną się mole.
Jak długo można przechowywać suszone grzyby?
Suszone grzyby można przechowywać nawet od 2 do 3 lat. Przez ten czas muszą być one jednak należycie zabezpieczone. Nie może się przedostawać do nich wilgoć, dlatego po każdym użyciu przetworów należy ze szczególną starannością je ponownie zamknąć.
Na dłuższe przechowywanie suszonych grzybów wpłynie nie tylko odpowiednie przetrzymywanie ich w spiżarni, ale też kontrolowanie ich stanu. Regularnie badajmy czy do przetworów nie wdała się wilgoć, a także, czy nie zalęgły się szkodniki.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Uprawa grzybów w domu. Boczniaków i wzmacniających odporność shiitake będą pełne miski
W lasach jest ich teraz bardzo dużo. Jak rozpoznać opieńki jadalne, jak nie zatruć się tym grzybem?
Krowia morda – rarytas wśród grzybów. Uważaj, bo łatwo go pomylić z tzw. trujakiem