Spis treści:
Jakie grzyby można wyhodować w domu?
Grzybobranie to polski sport narodowy. Wiele osób wyrusza do lasów w poszukiwaniu ulubionych przysmaków. Do najpopularniejszych należą m.in. borowiki, podgrzybki, kurki, koźlarze czy maślaki. Aby zjeść przepyszne grzyby, nie musisz nawet wychodzić z domu. Okazuje się, że można je z powodzeniem uprawiać na swoim parapecie. Jakie grzyby można wyhodować w domu?
Kiedy słyszymy o domowej uprawie grzybów, od razu na myśl przychodzą nam pieczarki. Nic w tym dziwnego, ponieważ jest to najbardziej popularny rodzaj grzybów, które można uprawiać w domowych warunkach. Popularnością cieszą się też boczniaki oraz shitake. Nie są to jednak jedyne grzyby, które można wyhodować w domu. Wybór jest dużo większy. Mało kto wie, że w donicy na parapecie wyrosną także typowe grzyby leśne, takie jak borowiki, maślaki, koźlarze, kurki, a nawet podgrzybki.
W roli głównej wystąpią dziś borowiki, które są jednymi z najbardziej pożądanych grzybów w Polsce. Smakują nieziemsko i mają cudowny aromat, tym samym nadają się do wielu potraw. Poza tym są cennym źródłem witamin i minerałów, zawierają dużo białka i błonnika, a przy tym są niskokaloryczne.
Uprawa borowików na parapecie nie jest trudnym zadaniem. Fot.123RF.com
Jak wyhodować borowiki w domu?
Na rynku dostępne są gotowe zestawy do uprawy do uprawy grzybów w domu. Dzięki nim można mieć własne pieczarki, boczniaki czy grzybki shitake na parapecie swojego okna. Nie trzeba do tego specjalnych umiejętności – wystarczy zastosować się do zaleceń producenta, aby po kilku tygodniach zobaczyć pierwsze okazy. Uprawa grzybów leśnych jest z kolei bardziej długotrwała, ponieważ na pierwsze okazy trzeba będzie poczekać nawet kilka miesięcy. Ale efekty są tego warte.
Jak wyhodować borowiki w domu? Znajoma grzybiarka pokazała mi, jak to zrobić. Przede wszystkim potrzebna jest grzybnia borowika. Można ją kupić w sklepie internetowym lub przygotować samodzielnie. Jak to zrobić? Wystarczą dwa-trzy okazy, najlepiej by były mocno dojrzałe, wręcz stare. Najważniejszą częścią są ich kapelusze, w których znajdują się niezliczone ilości zarodników. Należy je pobudzić, dzięki czemu dadzą początek nowym okazom. Aby to zrobić, wystarczy zmielić borowiki, a następnie dodać 5 litrów wody i 50 gramów świeżych drożdży. Mieszankę należy wymieszać, przykryć i odstawić w ciepłe, zacienione miejsce na dwa tygodnie. Po tym czasie dodajemy do mikstury 10 litrów wody, a następnie podlewamy przygotowaną wcześniej ziemię w doniczkach, w których mają pojawić się borowiki. Na wierzchu warto też rozłożyć trochę kory, liści lub igieł z drzew. Po upływie 2-3 tygodni pojawią się pierwsze osobniki.
Aby uprawa borowików w domu zakończyła się sukcesem, trzeba zapewnić im warunki zbliżone do naturalnych. Najlepiej rosną w miejscu nasłonecznionym i z dostępem do świeżego powietrza. Można też kupić specjalną ziemię do ich uprawy. Najlepiej wymieszać ją z suchymi liśćmi brzozy czy dębu lub dodać trochę suchego mchu.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Jak suszyć grzyby – domowe sposoby. Jak przechowywać suszone grzyby?
Jak rozsadzić grzyby z lasu we własnym ogrodzie. Grzybiarz pokazał dobry sposób
W tych miejscach nie wolno ci zbierać grzybów. Za pełen koszyk możesz słono zapłacić
Kania – pyszny i zdrowy grzyb. Jak ją rozpoznać? na INTERIA.TV.