Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak pozbyć się chwastów z kostki brukowej? Trzy przepisy na opryski, które błyskawicznie niszczą zielsko

Kostka brukowa to popularny i niezwykle uniwersalny materiał, wykorzystywany w przydomowym ogrodzie. Powstają z niej między innymi podjazdy, ścieżki, schody tarasowe, dekoracyjne murki oporowe, a także obrzeża dla rabatek. I choć na początku wyglądają pięknie, z czasem w szczelinach pojawiają się chwasty. Jak skutecznie pozbyć się chwastów, nie używając środków chemicznych? Podpowiadamy. 

Jak pozbyć się chwastów z kostki brukowej? Trzy przepisy na opryski, które błyskawicznie niszczą zielsko
Nie musisz sięgać pod chemię, by pozbyć się chwastów w kostce brukowej. Fot. 123RF/PICSEL

Spis treści: 

Zwalczanie chwastów w kostce brukowej?

Właścicielom podjazdów i innych elementów wykonanych z kostki brukowej kojarzy się ona nieodłącznie z ciągłą walką. Tuż po jej ułożeniu zwykle zabezpiecza się ją przed wykwitami, mchem i chwastami. Z czasem jednak ochrona słabnie i w szczelinach raz po raz pojawiają się nieproszeni goście. Co ciekawe, pomagają im w tym mrówki, które często roznoszą nasiona roślin. Stanowi to nie tylko problem estetyczny. Rozrastające i rozpychające się pomiędzy kostkami korzenie chwastów mogą spowodować, że powierzchnia np. podjazdu stanie się nierówna, a kostki zaczną wypadać lub zapadać się. Zdarza się, że chwasty pojawiają się także na powierzchni bruku, sprawiając, że po deszczu staje się niebezpiecznie śliski. 

Zwykle pierwszą metodą walki z chwastami jest ich mechaniczne usuwanie wraz z korzeniami. Nie jest ono specjalnie dotkliwe, jeśli chwasty rosną pojedynczo i w niewielkiej ilości. Kiedy jest ich już więcej, ręczna eliminacja staje się bardzo czasochłonna i po prostu uciążliwa. Oczywiście, warto równocześnie regularnie zamiatać oraz zmywać nawierzchnię silnym strumieniem wody. Można także sięgnąć po specjalne narzędzia do wyrywania chwastów i rozważyć zastosowanie oprysków. 

 • Chemiczne środki chwastobójcze na chwasty

Na rynku dostępne są chemiczne środki chwastobójcze, czyli herbicydy. Wprawdzie skutecznie zwalczą niechciane chwasty, jednak może nie obejść się bez skutków ubocznych dla środowiska (w tym niezwykle ważnych owadów zapylających). W dodatku ich zastosowanie nie jest wcale takie proste, jak mogłoby się wydawać. Użycie herbicydów wymaga sporej ostrożności i wiedzy, dlatego należy traktować je jako środek ostatniego, a nie pierwszego wyboru.

 • Naturane sposoby na chwasty 

Alternatywą dla chemicznych zabójców chwastów są naturalne i domowe sposoby. Jednym z najbardziej popularnych i sprawdzonych jest ocet spirytusowy. Ma bardzo charakterystyczny, ostry i kwaskowaty zapach. Bardzo często wykorzystywany jest jako tani środek odkamieniający lub czyszczący. I jak się okazuje, może być pomocny także w walce z chwastami w kostce brukowej. 

Przeczytaj również: Naturalne sposoby na chwasty. Warto wypróbować, zanim sięgniesz po chemię

Jak ocet działa na chwasty? Ocet spirytusowy to wodny roztwór kwasu octowego, który powstał w wyniku fermentacji octowej alkoholu etylowego. Jako rozcieńczony kwas powoduje poparzenie liści, na które trafi i niszczy znajdujący się w nich chlorofil. Należy pamiętać, że ocet nie działa selektywnie. Co to oznacza? Destrukcyjne działanie będzie mieć nie tylko na chwasty, ale także na wszystkie rośliny, które znajdą się w jego polu rażenia. Co ważne, nie powinien wpłynąć negatywnie na samą kostkę brukową oraz w dłuższej perspektywie na glebę, gdyż jego wpływ na odczyn ziemi jest krótkotrwały. 

Aby domowy oprysk był skuteczny, trzeba ściśle trzymać się kilku zasad. Istotne są: 

 • zachowanie odpowiedniego stężenia roztworu, 
 • wybranie najlepszego momentu pod względem warunków pogodowych, 
 • sposób opryskiwania chwastów. 

Jak przygotować oprysk z octu na chwasty w kostce brukowej - przepisy 

Ocet spirytusowy o stężeniu 10- lub 20-procentowym można stosować w postaci nierozcieńczonej, bezpośrednio na chwasty. Zazwyczaj jest to dobry sposób na stare i wieloletnie rośliny. Masz pod ręką wyłącznie ocet winny lub jabłkowy? Nic z tego. Te rodzaje octu nie tylko są zbyt drogie, by zużywać je na chwasty, ale mają często zbyt niskie stężenie, wynoszące poniżej skutecznie działających 10-procent. Na kostkę brukową używa się jednak częściej octu rozcieńczonego w stosunku 2:1 tak jak w poniższej instrukcji. 

Roztwór octu z wodą 

 • 2 l octu zmieszaj z 1 l wody. Możesz zastosować szkolną zasadę, aby zawsze wlewać kwas do wody. 
 • Dodaj 20 ml delikatnego mydła lub płynu do mycia naczyń.  
 • Aby wzmocnić chwastobójcze działanie octu, zamiast wody możesz użyć do mieszanki wywaru z orzecha włoskiego, który jest bogaty w juglon. 
 • Powstały roztwór przelej do pojemnika ze spryskiwaczem. Jest gotowy do użycia praktycznie od razu. 

Roztwór octu z solą kuchenną 

Dobrym i sprawdzonym środkiem chwastobójczym jest również sól. Połączenie soli z octem to prawdziwy „killer”. Trzeba jednak używać tej mieszanki ostrożnie, ponieważ sól może być przyczyną odbarwień kostki brukowej. 

 • Do 1 l wody dodaj szklankę octu, pół szklanki soli oraz łyżeczkę delikatnego płynu do mycia naczyń (lub mydła). 
 • Dokładnie wymieszaj wszystkie składniki i przelej gotowy roztwór do spryskiwacza. 

Roztwór octu z olejkiem pomarańczowym lub goździkowym 

Na chwasty może zadziałać również mieszanka 10-procentowego octu z olejkiem pomarańczowym. Wykonasz ją według proporcji poniżej. 

 • 1 l octu zmieszaj z 8 ml olejku pomarańczowego lub goździkowego. 
 • Następnie dodaj kilka kropli mydła w płynie lub płynu do mycia naczyń oraz łyżeczkę melasy (opcjonalnie). 
 • Nie należy dodawać do mieszanki wody! Gotową mieszankę przelej do spryskiwacza. 
 • Przed użyciem mocno wstrząsnąć. 

Zastanawiasz się, dlaczego do każdej z tych receptur, dodawane jest mydło lub płyn do mycia naczyń? Składniki te obniżają napięcie powierzchniowe roztworu. Dzięki nim sporządzona mieszanka przyczepia się do liści oraz łodyg chwastów. 

Do oprysków z octu na chwasty warto dodać niewielką ilość płynu do mycia naczyń Fot. 123RF/PICSEL

Ocet na chwasty w kostce brukowej - stosowanie

 • Niezależnie od tego, jakiego typu herbicydów używasz — pamiętaj o rękawicach ochronnych. Jeśli stosujesz nierozcieńczony 20-procentowy ocet spirytusowy, dobrze będzie włożyć także ochronne okulary, gdyż działa on drażniąco na oczy i skórę. 
 • Bardzo ważnym warunkiem powodzenia oprysku jest zastosowanie go, zanim chwasty zaczną kwitnąć. Dobrze jest wybrać pogodny, bezwietrzny i bezdeszczowy okres — powinien obejmować dzień oprysku i przynajmniej jeden kolejny dzień. Dzięki temu roztwór octu będzie miał szansę zadziałać i nie zostanie zbyt szybko wypłukany. Istotna jest również temperatura powietrza. Najlepiej, gdy będzie stosunkowo ciepło (powyżej 15 st. C). 
 • Oprysk z octu należy wykonać w środku dnia. To ważne, ponieważ poranna rosa może rozcieńczyć zastosowany roztwór i przyczynić się do niepowodzenia w walce z chwastami. 
 • Na efektywność octu w zwalczaniu chwastów wpływa także częstotliwość wykonywania oprysku. Największą skuteczność osiąga się po kilkukrotnym użyciu roztworu w tygodniowych odstępach. 

Ocet na chwasty – hit czy kit? Trudno jednoznacznie wydać werdykt. Niektórzy uważają, że ocet nie powinien być dozwolony do takiego użytku, ponieważ przy okazji może zaszkodzić sąsiadującym roślinom i glebie, wywołując powolny rozkład jej składników. W dodatku jego nieprzyjemny zapach może rozdrażnić członków rodziny, sąsiadów i każdego, kto znajdzie się w pobliżu. Wątpliwości budzi czasem także jego skuteczność. Jedni właściciele kostki brukowej chwalą sobie jego działanie, inni narzekają na brak jakiegokolwiek efektu. Być może przyczyną podzielonych opinii jest nieprawidłowe wykonanie oprysku lub niewłaściwe stężenie roztworu. Warto przekonać się samemu – zwłaszcza że jest łatwo dostępny i prosty w użyciu. 

Przeczytaj również: 

Domowy środek na chwasty – naturalne sposoby na chwasty w ogrodzie i na kostce brukowej

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.